EKSPERT SOOVITAB | Kuidas kaitsta veetorusid ja arvestit külmumise eest?
(4)Alanud nädal tõi Eestisse esimesed miinuskraadid ning talv on peagi ukse ees, seega on praegu viimane aeg kontrollida, kas teie maja veemõõdusõlm ja torustik on piisavalt kaitstud külma eest. Tallinna Vee veemõõdujuht Ergo Põder jagab nõuandeid, kuidas ennetada probleeme ja muuta maja veesüsteem külmakindlaks.
Varasemate külmalainete ajal on paljud majaomanikud olnud sunnitud tegema erakorralisi kulutusi, kuna digitaalsed veearvestid lakkasid töötamast, sest veemõõdusõlme paiknemisruum muutus liiga külmaks. Ilmade soojenedes sagenes aga soojustamata veetorude lõhki külmumine. Soojenedes hakkab vesi paisuma, mis viib torude lõhkemiseni.
Selliste olukordade vältimiseks tuleks hoolitseda selle eest, et veemõõdusõlme ruumis ei langeks temperatuur alla +3 kraadi ning ei tekiks tuuletõmbust. Ruum peab olema korralikult soojustatud ja ideaalis ka köetav.
Kui veemõõdusõlm asub keldris, on oluline kontrollida, et kõik keldriaknad ja uksed oleksid suletud, kuna tõmbetuul kiirendab torustiku külmumist. Samuti tuleks hinnata akende soojapidavust. Ühekordse klaasiga keldriaknad vajavad lisasoojustust, näiteks villa või penoplastiga katmist. Plastikaknad või mitmekordse klaasiga aknad ei vaja täiendavat soojustamist.
Olukorras, kus veemõõdusõlme ruumis on miinuskraadid ja veetarbimine on väike või puudub üldse, ei pruugi torude isolatsioon üksi külmumise eest kaitsta. Sel juhul on võimalik kasutada isolatsioonimaterjalide alla paigaldatud küttekaablit. Kui ruumi temperatuur püsib üle +3 kraadi, pole küttekaablit vaja kasutada.
Veetorude isolatsioonimaterjal võiks olla vähemalt 9 mm paksune, mis kaitseb torusid ka suvel kondensatsiooni eest – seda peetakse mõnikord ekslikult torustiku lekkeks.
Suvemajades ja maakodudes, kus talvel ei elata ja kütet pole, tasuks vesi liitumispunktist kinni keerata. Selleks tuleb võtta ühendust kohaliku veeteenuse pakkujaga, kes sulgeb vee liitumispunktis ja eemaldab veearvesti. Pärast seda tuleks avada kõik kraanid, et vesi saaks torustikust välja voolata, sest külmumisel tekkiv veeavarii võib põhjustada suurt kahju.
Torustiku üldine seisukord mängib samuti külmakindluses suurt rolli. Vanad, roostes või vigastatud torud on külmumise suhtes oluliselt haavatavamad. Läbi roostetanud torustik on habras ja võib kergesti puruneda. Kõige tundlikumad kohad on tihti silmale nähtamatud, näiteks keermed ja liitmikud. Kui spetsialist soovitab torustiku rekonstrueerida, tasub seda kindlasti teha.
Kaitske oma veesüsteemi külma eest, veendudes, et torustik on heas korras ja valmis talveks, eriti juhul, kui hoones kütet ei kasutata. Kui plaanite torustikku uuendada või rekonstrueerida, tutvuge kindlasti oma piirkonna vee-ettevõtte tehniliste nõuetega. Nii tagate võimaluse muretult paigaldada tulevikus ka nutiarvesti. Hoolikalt ette valmistatud veesüsteem aitab vältida külmumisohtusid ja pikendada torustiku eluiga.