HEA TEADA | Kui sageli tuleks vannitoa vaipa pesta?
(3)Vannitoa vaip imab suurepäraselt vett ning kui see korralikult ära ei kuiva, on see ideaalne kasvulava hallitusseentele ja mitmesugustele bakteritele.
Vannitoa vaibale kogunevad nii baktereid kui ka surnud naharakud. Kahjuks võib ka jalaseen nii edasi kanduda, kui kellelgi kodus see juba on. Nii bakterite kui ka seente vohamise vältimiseks tuleks vannitoa vaipa regulaarselt puhastada ja lasta kasutuskordade vahel ka korralikult kuivada. Vannivaipadel, mis saavad sageli märjaks (näiteks need, mis on duši või vanni ees), võib kiiremini tekkida ebameeldiv lõhn. Võta harjumuseks need vaibad pärast vanniskäiku põrandalt üles korjata ja riputada vanni küljele või käterätikuivati kohale, et need saaksid kuivada.
Kui sageli peaks vannitoa vaipa pesema?
Igapäevaselt kasutatavaid vanni- ja dušimatte tuleks pesta kord nädalas, et tõrjuda hallitust ja seeni ning vältida jalaseene levikut. Valamute ees olevad vaibad ei pruugi vajada nii sagedast pesemist. Kui matid ei muutu rutiinselt niiskeks, on üks või kaks korda kuus pesemine piisav.
Millal tuleks vaip välja vahetada?
Vaheta oma vannimatti või -vaipa iga kahe aasta tagant või kohe kui märkad hallitust.
Kuidas vaipa puhastada?
1.samm: vaata etiketti ja alumist poolt
Enamik vannitoavaipu on masinas pestavad, kuid alati on hea mõte enne pesema asumist sildilt järele vaadata. Ehk on seal spetsiaalsed hooldusjuhised, nagu kuumusevaba kuivatamine.
Mõnel vannivaibal või -matil on libisemisvastane kummist või plastikust pind. Kui nii, siis kontrolli seda kindlasti enne pesemist. Kui see on mõranenud või rebenenud, on aeg vaip välja vahetada. Kahjustatud aluspinnaga mati pesemine jätab masinasse killud.
2.samm: raputa puhtaks
Pesumasina kaitsmiseks raputa vannivaip enne pesemist puhtaks. Kui võimalik, tee seda õues. Seejärel käi veel üle tolmuimejaga. See samm eemaldab lahtised juuksed, mustuse ja prahi.
3.samm: topelt on parem
Olenevalt sinu vannivaiba suurusest peaksid koormuse tasakaalustamiseks pesema kahte korraga. Ära kunagi pese vannitoa vaipa koos muude esemetega, nagu vannilinad – hõõrdumine võib kahjustada vaipade aluspinda ja jätta ebemeid, mis rikuvad nende välimust.
4.samm: vali külm pesutsükkel
Pese vannitoavaipu külmas vees, kui just hooldussildil pole teisiti kirjas. Kuum vesi võib kahandada vannivaipade kiude ja võib kahjustada ka mittekleepuva aluspinnaga vaipade liimi.
5.samm: kasuta pehmeid tooteid
Vajadusel töötle plekke enne pesema asumist tavalise plekieemaldaja ja käsna või lapiga. Ära kunagi kasuta vannimattide pesemisel kangapehmendajat, kuna pindaktiivsed ained võivad kinni püüda bakterid ja jalaseent.
6.samm: korralik kuivatamine
Kõige parem on vannitoavaipu restil kuivatada, et säilitada nende kummist aluspind ja liimid. Restil kuivatamine päikesevalguses aitab ka neid desinfitseerida.
Kui õhu käes kuivatamine on võimatu, kasuta kuivati madalaimat kuumust ja pane nad trummelkuivatisse täpselt nii kauaks, et eemaldada suurem osa niiskusest - umbes 20 minutit. Seejärel riputa need kuivatusrestile või tooli seljatoele, kuni vaip on täielikult kuivanud.