Aastakümneid tagasi ehitatud kodude remontimine pakub põnevaid võimalusi uuteks algusteks, sest tihti tuleb ruumikasutus uuesti läbi mõelda ja toad praegustele vajadustele vastavaks kohandada, mis eeldab loovaid lahendusi. IKEA sisekujundaja Caroli Heimonen jagab nõuandeid, kuidas sisustada eelteismelise tuba, mis püsib veel aastaid asjakohane ja stiilne.

Hoiuruumi pole kunagi liiga palju

Pere soovis, et lapse tuba sobiks eelteismelisele ja vastaks noore neiu vajadustele. Nende soovide täitmiseks paigutas sisekujundaja tuppa teiste asjade hulgas nutikalt kujundatud riidekapi, kasutades ruumi võimalustega kohandatud moodulsüsteemi.

„Ükskõik millises toas soovitan ruumi säästmiseks ära kasutada ka seinu. Siingi paigutasin seintele riiuleid ja kappe. Esemed ja rõivad, mida pidevalt tarvis ei lähe, saab panna ülemistesse seinakappidesse ja jätta tihedamas kasutuses, silmade kõrgusel asuvad pinnad igapäevaste esemete jaoks,“ ütles sisekujundaja Caroli.

Toa uus omanik soovis tuppa raamaturiiulit. Et selleks polnud piisavalt põrandaruumi, kinnitas sisekujundaja ka raamaturiiuli seinale.

Sisekujundaja märkis, et kui eri mööbliesemete kombinatsioon hoolega läbi mõelda, unustamata seejuures ka toa stiili ja funktsiooni, saab ühtse ja praktilise lahenduse luua ka ebatavalises ruumis. Näiteks selles toas on kaks ust, aken ja ahi, mis tähendab, et vabu suuri seinapindu on vähe, kuid noorele neiule hubase ja praktilise pesa loomine on siin siiski täiesti võimalik.

Nüüd saavad sõbrad ööbima jääda

Selle toa magamisalale valis sisekujundaja lisavoodikoha ja hoiukastiga voodiraami, millest on eriti palju rõõmu siis, kui mõni sõber jääb ööseks.

„Sellised voodid on hea ja paindlik lahendus, mis säästavad ruumi ja pakuvad sõpradele mugavat magamisvõimalust. Kui keegi ööbima jääb, saab mugava madratsiga lisavoodi oma voodi alt hõlpsalt välja tõmmata ja hommikul jälle kokku lükata. Ja kui aja jooksul tekib vajadus tuppa täiendava voodikoha asemel hoiuruumi lisada, võib lisavoodi vahetada hoiukastide vastu,“ ütles Caroli.

Üldvalgustust täiendavad meeleoluvalgustid

Vanemates majades valgustab iga tuba tavaliselt vaid üks laelamp, millest aga ei piisa. Selleks, et toas oleks nii õppimiseks kui hobideks piisavalt valgust, soovitab sisekujundaja kindlasti kasutada lisavalgusteid.

„Selle ruumi eri nurkadesse toovad lisavalgust täiendavad lambid: kirjutuslaual eredam, voodi kõrval öökapil mahedam. Hämardatavate valgustite või põranda- ja laualampide kasutamine teeb ruumi visuaalselt avaramaks. Tasub ka meeles pidada, et uneeksperdid soovitavad õhtuti lõõgastumiseks ja kiiremaks uinumiseks õhtuti eredat valgust vältida ja kasutada soojades toonides sumedamat valgust, nii et ka selleks tuleb võimalusi luua,“ ütles sisekujundaja.

Vaibad ja kardinad teevad toa õdusaks

Tekstiilid on suurepärane võimalus iga ruumi värvigamma elavdamiseks ja sellele taskukohaselt ja kiirelt särtsakama ilme andmiseks – seda eriti laste ja noorte tubades, kelle maitse kipub tavaliselt muutuma. Kuid esteetika kõrval mängivad tekstiilid olulist rolli ka hubasuse loomises ja isikupära andmises. Eelteismelise omaniku toa puhul rõhutab sisekujundaja võimalust kasutada julgetes toonides kardinaid ja vaipu, mis teevad ruumi visuaalselt põnevamaks, kuid samas ka kodusemaks.

Seda tuba kujundades kasutas Caroli tulevase omaniku, 10-aastase neiu lemmikvärve – roosat ja metsarohelist. Nende värvide eri varjunditega tekstiilid loovad rõõmsa ja hubase õhustiku, mis peegeldab ruumi elaniku isiksust ja eelistusi. Tulemuseks on stiilne ja mugav pesa, kus on hea mängida, õppida ja niisama olla nii omaette kui ka sõpradega.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena