Nii algas ka selle talveaia lugu.

Pererahvas unistas juba aastaid lisaruumist, kus oleks võimalikult palju loomulikku valgust ja mis ühtlasi toimiks praeguse elutoa pikendusena, sest külaliste võõrustamist on selles majapidamises omajagu. Talveaias on tunne, et oled õueterrassil, kuid samal ajal vihma ja tuulte eest kaitstud.

Tegu on juba olemasoleva hoone juurdeehitusega, millel suurust 30 ruutmeetrit. Esmalt lihtsa projektina tundunud idee osutus aga palju keerukamaks ja detailirohkemaks. Otsustati kaasata sisekujundaja. Margit Grünthal ja Kadri Unt (Kodudisainer.ee) pakkusid esmalt välja üldkontseptsiooni, mis ei oleks lihtsalt klaasist kasvuhoone, vaid hubane-tubane ruum. Koostöös ehitaja ja arhitektiga said kõik tehnilised võimalused paika loksutatud.

Otsustamist vajavaid küsimusi oli palju. Õnneks sai talveaia ehitada maja sellele poolele, kus on loodus kõige lopsakam ja metsikum. Ilmakaarte järgi sobis see samuti. Samas maja küljes on teisel korrusel väljaulatuv rõdu, mis jääks talveaia kohale; ära pidi mahutama ka avara laiuva terrassi – kõik need nüansid oli vaja tervikuks saada. Oli palju arvutusi ja arutlusi, et saada soovitud kuuemeetrist ukseava terrassipoolsesse külge. Kõige olulisem – hea ehitaja – oli olemas.

Kui pererahvas oli esmalt suutnud unistada vaid puhkeruumist, siis Kodudisaineri loovad pead suutsid kenasti ära mahutada ka söögitoa nurgakese, kus on mõnus oma perega aega veeta ja külalisi võõrustada.

Meie ilmad on teadagi heitlikud ja suvele tõmbab ilmataat julmalt kriipsu alla, kui september lähenema hakkab. Kes meist ei tahaks õues viibimise aega pikendada ja ka suvel olla kaitstud, ilmast sõltumata. Nii valiti ehitatavale talveaiale puitraamidega klaaspakettaknad, mis tagaksid tuulekindluse.

Sisekujundajad sobitasid kokku erinevad materjalid, mis toimivad koos imeliselt. Tänu valitud soojustusele on talveaed sisustatud tavalise, mitte välimööbliga. Hubasust ja pehmust annavad linase kangaga diivanid, naturaalsed vaibad ja muud erinevad tekstiilid.

Maja ja talveaia stiil on sarnane, kuid talveaiale on lisatud veidi suvekodu miljööd ning meeleolu – elutoast otse puhkama, ühe sammuga linnast suvekoju. Rohke klaaspind pakub maksimaalset valgust ja panoraamvaateid ümbritsevale loodusele.

Küttekehana on talveaias kasutatud infrapuna-soojuskiirgureid. Sellise valiku puhul on vaja arvestada ruumi mõõtudega ja paigutada kiirgurid täpselt õigesse kohta, et soojus liiguks ühtlaselt ega jääks kuhugi kinni.

Esimesel suvel on pere kõik hommiku- ja õhtusöögid just siin ruumis möödunud ning ilmselt kujuneb sellest meelislugemispaik ka sügisõhtuteks.

Lugu ilmus esimest korda ajakirja „Disain, Interjöör ja Arhitektuur“ sügistalvises numbris, kus on veel palju head lugemist. Leia ajakiri poelettidelt.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena