Aasta puitehitis 2024 võidukad on selgunud
Iga-aastasel puitarhitektuuri konverentsil kuulutati 22. korda välja aasta puitehitis, milleks on KOKO arhitektide poolt projekteeritud Rae gümnaasium. Rae gümnaasium on rajatud koos Tuule spordihoonega, 2020. aastal läbi viidud arhitektuurivõistluse võidutöö kavandi märgusõnaga „Lennuk“ (KOKO Arhitektid) alusel.
Konkursi žürii esimehe Mari Rassi sõnul on loodud lahenduse puhul läbivalt fookus puidu mitmekülgsel kasutamisel ja kestlikkusel: puit fassaadil on räästa all, kus räästast pole, seal pole välitingimustes puitu kasutatud. „Koolimaja on keerukas avalik hoone, millel on kõrgendatud nõudmised nii tuleohutusele kui helile, samuti kaasaegse ja kaasava õpikeskkonna ootustele ning hoone kompaktsusele ja ruumide ristkasutusele. Rae gümnaasium on väga hea näide kõrgetasemelisest ja uuenduslikust puitarhitektuurist!“ lisas Rass.
Võidutöö ühe autori, arhitekt Martin Tago sõnul pakub puidust uus koolihoone õpilastele ja õpetajatele inspireerivat ja kutsuvat keskkonda, kus valitseb hubane ja soe atmosfäär. „Puit rõhutab pühendumust jätkusuutlikkusele ja kestlikkusele, mis on olulised märksõnad ka kohaliku hariduse arendamisel,“ ütles Tago. Koolimajas on puitu kasutatud läbivalt. Põhikonstruktsioonides on omavahel kombineeritud clt paneele, liimpuitposte- ja talasid, välisviimistluses laudist. Interjööris on konstruktsioonipuitu oskuslikult ja intelligentselt lõimitud teiste materjalidega tekitades mõnusalt puiduse, samas rahuliku ja inspireeriva õpikeskkonna. Loodud ruum soodustab ja innustab õppimist ning omavahelist lävimist!
Arhitektid: Raivo Kotov, Lembit-Kaur Stöör, Martin Tago – KOKO arhitektid
Maastikuarhitekt: Eleriin Tekko – KOKO arhitektid
Sisearhitektid: Raili Paling, Kadri Kaldam ja Liis Lindvere – KOKO arhitektid
Insener: Tom Arula, PCC Projekt
Ehitaja: Merko Ehitus Eesti
Tellija: Riigi Kinnisvara AS
„Hoone tõestab ilmekalt, et puitu saab tõesti kasutada igasuguse funktsiooni ja suurusega hoonete rajamiseks. Senised teadmised ja kogemused kaasaegsete avalike puidust hoonete ehitamisest on andnud võimaluse pakkuda aina paremaid tehnoloogilisi lahendusi kõigi võimalike probleemide tarbeks“ võttis žürii hinnangu võidutööle kokku võistluse korraldaja Anni Martin.
Peavõidule lisaks tunnustati aasta parimaid ka teistes kategooriates. Arcwood`i liimpuidu eriauhinna pälvis Tuule spordihoone (KOKO arhitektid), mille keskseks ruumiks on suur pallisaal, kus on liimpuitu kasutatud nutikalt ja keerukalt nii, et materjal - liimpuit - on ruumis nähtav ja domineeriv.
Arhitektid: Raivo Kotov, Lembit-Kaur Stöör, Martin Tago, Merilin Jürimets – KOKO arhitektid
Maastikuarhitekt Eleriin Tekko – KOKO arhitektid
Sisearhitektid: Raili Paling, Kadri Kaldam ja Liis Lindvere – KOKO arhitektid
Insener: Tom Arula, PCC Projekt
Ehitaja: Rand & Tuulberg
Tellija: Rae vallavalitsus
Raitwoodi höövelpuidu eriauhinna pälvis Dirhami Nature Resort (Mari Hunt Arhitektid) efektse, ümbritsevasse looduskeskkonda mänguliste mahtudega väga hästi sobituva arhitektuurse terviklahenduse ja heatasemelise höövelpuidu kasutuse eest. Žürii sõnul on sümpaatne, et ühe suure ja funktsionaalse maja asemel on elamise ning sauna kuubikud oskuslikult paigutatud mändide vahele, pakkudes võimalust nii eraldumiseks kui ka koos toimetamiseks. Hoonemahud on skulptuursed, vormi- ja varjumängud kõnetavad, puidukasutus ka väikestes detailides – kaptenisillana kõrguv sauna trepp/terrass ning puidune lõkkekoht – ning fassaadi vananedes selle iseloomulik muutumine, on võluv ja sümpaatne.
Arhitektid: Mari Hunt, Helmi Langsepp (Mari Hunt Arhitektid)
Sisearhitektuur: Vivika Tihkan, Mari Hunt, Anželika Torn, Marko Uibo
Insener: Peter Stumbur
Ehitaja: Dirhami Nature Resort
Tellija: Dirhami Nature Resort
ESTPLY puitinterjööri eriauhinna pälvis suvila Rannakülas (HGA - Hayashi–Grossschmidt Arhitektuur) oma hästi õnnestunud, minimalistliku, detailipuhta ja veenva interjööri lahenduse eest, kus sisearhitektuurne kontseptsioon tekitab isikupärase nn maja majas lahenduse. Lihtsa vormiga, puitkarkasselementidest hoone koosneb peamajast ja eraldiseisvast lisamahust, külaliskambrist ning nende vahel asuvast väliruumist, mis toimib nii sissepääsuna kui ka suvel aktiivse õuetoana. Peamaja interjöör jaguneb avatud (elutuba, köök, esik) ja suletud pooleks (magamistuba, vannituba). Sisearhitektuurne kontseptsioon tekitab isikupärase nn maja majas lahenduse.
Arhitekt: HGA - Hayashi Grossshcmidt Arhitektuur: Tomomi Hayashi, kaasa töötas Anna Endrikson
Sisearhitektuur: Mare Hunt, Tomomi Hayashi
Insener: esialgne kavand: Mihkel Sagar/ Mainhouse; lõplik: Timbeco Woodhouse OÜ
Ehitaja: Timbeco Woodhouse OÜ
Delfi Moodsa Kodu publikulemmiku tiitli pälvis Kuuse elamusmajad. Kuuse elamusmajad on Kõrvemaa spordi- ja matkakeskuse juurde rajatud puhkemajad. Tegemist on traditsiooniline A-raam metsamajake, puitkonstruktsiooniga, kuid lahendatud tänapäevases võtmes väärtustades ümbritsevat keskkonda. Hoone fassaadid moodustavad terava kaldega katuslaed, mis on kaetud puitlaast kattega. Otsaseinad moodustavad klaasfassaadid, mis loob ruumidesse valgusküllasust ning võimaldab avaraid vaateid metsasele looduskeskkonnale. Majad on saanud nime varalahkunud spordireporter Lembitu Kuuse järgi.
Arhitekt: BOA arhitektid
Insener: Projektibüroo OÜ
Ehitaja: Pinered Ehitus OÜ
Tellija: Kõrvemaa Puhkekeskus OÜ
Lisaks otsustas žürii tunnustada ja ära märkida Logi sauna, AVA varjualuse ja Tartu rattamajad.
Logi kogukonna sauna (Kaisa Sööt, Liina-Liis Urke, Margit Säde, Regina Viljasaar-Frenzel) puhul tunnustas žürii ehedat, ausat, oskuslikku, samas ökonoomset puidu kasutamist nii hoone välis- ja siseviimistluses kui ka kandvas konstruktsioonis. Tulemuseks ajutise iseloomuga askeetlik saun, kus on hea võimalus nautida looduskeskset (ruumi)kogemust ning traditsioonilist vaimu ja ihu puhastamist linnainimesele juba kaugeks jääma kippuval moel: kogukondlikult, keskkonda hoidvalt ja austavalt.
AVA varjualune (EKA arhitektuuri ja linnaplaneerimise tudengid; juhendajad Elina Liiva ja Helena Männa).
Tartu rattamajasid (TalTechi Ehituse ja Arhitektuuri Instituudi tudengid: Roland Saks, Mari Liis Aader, Triinu Sooden-Pits, juhendaja Simo Ilomets) tunnustas žürii materjalijääkide oskusliku ärakasutuse (upcycling), materjalide korduskasutuse ning rajatiste eluea lõpul materjalide korduskasutatavust võimaldavate lahenduste eest.
Palju õnne võitjatele!