Elukeskkondliku toote disaini kategooria võitja, istmeseeria „Sahin“ autorid on Markus ja Mirjam Pärnamets, keda köidab kõige enam töötamine istmetega, mis jutustavad lugu. Seeria tooted esindavad esivanemate tehnikat ja eetikat puidu käsitlemisel, siis, kui tööriistu oli vaid käputäis ja ajaline ressurss piiratud. Nimi annab edasi toodete valmimise keskkonda, mil kõlavad üksnes vaiksed ja tempokad käsitööhelid ning sahinad: vitsajäril liimeistriga puitu vormides, hööveldades või pabernööriga istet punudes.

Sahin

Milliseid emotsioone võit kaasa tõi?

Võit tõi kaasa suure rõõmu, sest juba disainiõpingute ajal mõtisklesime, kas meiegi võiks selle auhinna võita ja millise toote eest. Suur au, et rahvusvaheline žürii meie potentsiaali nii arvukate kandideerivate tööde hulgast märkas. Sest Bruno on meile kui mööblidisainerite ainus tunnustus Eestis.

Miks otsustasite just „Sahina“ Bruno auhinnale esitada?

Meid köidab istmete disainimine, mis jutustavad lugu ja pakuvad meeldivat kasutuselamust – see ongi meie elukeskkonnas oluline.

Kas olite võiduks valmis? Kes konkurentidest teile endale silma jäi?

Mirjam: Uskusin alati, et võidame. Siiski oli tööde mitmekesisus ja ampluaa elukeskkondliku toote disaini kategoorias väga lai. Mind kõnetas Raili Keivi serviis „Ajatu“, mis arutleb Eesti disainiajalukku kuuluvate esemete püsivuse ja potentsiaali üle.

Markus: Mina toon esile Tarmo Luisu „Puulase ja Tohtlase“ lainepapist istme, mis on soe, stabiilne ja taaskasutatav.

Sahin

Kuidas on teie teekond disaineritena kulgenud? Mis teeb rõõmu ja mis võib-olla tuska meie disainimaailmas?

Mirjam: 2022. aastal lõpetasime koos Pallase mööblidisaini eriala ja samal aastal kandideerisime oma lõputöödega toonasele Bruno tootedisaini auhinna konkursile. Mõlemad tööd jõudsid teise vooru näitusele ning Markuse lõputöö tool sai elukeskkondliku toote disaini kategoorias ära märgitud. Meil on hea meel, et selle lühikese disaineriteekonna jooksul oleme saanud jääda oma põhimõtetele kindlaks, seda on märganud ja tunnustanud edasimüüjad ning väärt kliendid. Aina rohkem näeme, et väärikatel viisidel valminud tooted lähevad korda, ja veelgi suuremat väärtust lisab, kui huviline on seda toodet saanud kursusel ise valmistada.

Markus: Disainimaailmas valmistab muret rohepesu eesmärgil tehtud disain. Ka koostöö suurettevõtetega võib kujuneda eetiliselt raskeks ülesandeks. Disaineri kohustus on vastutada kogu tootmisprotsessi ja toote eluea kontekstis. Ehk disainer peab pakkuma selliseid lahendusi, kus kõik sammud on mõtestatud ja tootele kehtestatud disainiprintsiibid rakendatud. Disainerina on see äärmiselt keeruline ülesanne, kuna ärimaailmas kipuvad need põhimõtted kasumiteenimise eesmärgil hägustuma.

Sahin

Olete ühed neist, kes on oma elu saanud toimima väljaspool pealinna – tunnustus juba selle eest! Kuidas teil läheb ja mis teil praegu käsil on? Millega järgmisena üllatate?

Kaks aastat tagasi haarasime võimalusest eest vedada Olustvere puidukoda, mis on rajatud mõisa vanasse härjatalli. Puidukoja eesmärk on rakendada ja tutvustada meie pärandtehnoloogilisi tehnikaid, vanu tööriistu ning puidust esemeid. Seal saamegi oma disainiteadmisi kombineerida traditsiooniliste tehnikatega, luues lugu jutustavaid tooteid ja kursuseid.

Oleme saanud osa ühest ägedast restoraniprojektist, kuhu hetkel prototüübime käetugedega söögilauatooli, mille tootmine on meile suur tunnustus ja väljakutse. Järgmisel suvel avatakse restoran, kuhu on kõigil võimalus tulla seda ise proovima ja kogema. Nüüd on saabumas ka kiirem periood, kus suurem osa meie ajast kulub lühemate töötubade ja pikemate kursuste juhendamisele.

Pikalt on meie peas kõlkunud idee ja soov luua lounge-tüüpi tugitool koostöös tekstiili-, villa- või nahatootjatega istme ja seljatoe padjandi tegemiseks. Konstruktsioonis kasutaks ikka samu vanu tehnikaid ja põhimõtteid, mis meile omased.

Sahin

Bruno

Bruno auhinda annab välja Eesti Disainerite Liit väljapaistva toote või tooteseeria eest, mis on valminud kas disaineri enda initsiatiivil, tiimitööna või tootja/tellija tellimustöö tulemusena. Bruno auhinda antakse välja alates 2006. aastast iga kahe aasta tagant.

Bruno tootedisainiauhinna 2024 võitjad valis välja rahvusvahelistest disainiekspertidest koosnev žürii koosseisus Anke Strittmatter (Austria), Susana Gonzaga (Portugal), Stephan J. Clambaneva (Ameerika Ühendriigid), Arvo Pärenson (Eesti) ja Darren Yeo (Singapur).

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena