Eleringi andmetel oli Eestis septembri seisuga 767 252 elektri tarbimiskohta, millest 65 643 ostab elektrit üldteenusena võrguteenuse osutajalt ja elektrilepingu alusel ostab elektrit 701 609 tarbimiskohta. Elektrimüüjat vahetati septembris 2003. korral.

Võrreldes septembri viimase nädalaga tõusis perioodil 30.09-6.10 elektripakettide võrdluskeskkonnas Elektrihind.ee paketi valimiste arv 63% võrra.

Universaalteenuse kadumisega pakutakse täna turul kahte tüüpi elektripakette: börsi- ja fikseeritud pakette. Viimased jagunevad omakorda 1- ja 2-tariifseks ning katkestamistasuga ja katkestamistasuta pakettideks. Üldteenust kasutavad kliendid, kes pole valinud kindlat paketti.

Kuigi koondandmed pakettide sõlmimisest puuduvad, saab Eesti suurim võrdlusportaal anda ülevaate tarbijate eelistustest ja hinnatasemest turul.

Fikseeritud paketid on populaarsed

Eesti elektriturg liigub kütteperioodide alguse ja lõpu rütmis. Kevadel ja suve alguses eelistati rohkem börsipakette, kuid alates juulist alustas fikseeritud pakettide valimine tõusuteed. Oktoobri esimeseks nädalaks saavutas fikseeritud pakettide valimiste osakaal juba sama taseme, mis terve septembri jooksul kokku. Kuigi inimesed valmistuvad eelseisvateks külmadeks ilmadeks, valitakse endiselt ka börsipakette. See on märk sellest, et ühte universaalset ja sobilikku paketti kõigile pole olemas - iga inimene peab paketi valikul lähtuma elukohast, tarbimisest ja rahalisest võimalusest.

Septembrikuu ülevaade

Septembris oli börsil keskmine elektrihind augustiga võrreldes 21% võrra soodsam. Kui võrrelda hinda eelmise aasta sama perioodiga, siis tänavu oli börsihind soodsam 25% võrra. Börsipakettide marginaalid ja kuutasud on võrreldes eelmiste kuudega püsinud samal tasemel.

Fikseeritud pakettide hinnad muutuvad iga nädal, pakette on palju ning suur osa neist on turule toodud vähem kui aasta jooksul. Lisaks on elektrimüüjatel erinevad hinnastamisloogikad. Seega on raske kindlat tendentsi välja tuua - osadel populaarsemate pakettide elektrimüüjatel on möödunud aasta sama perioodiga võrreldes fikseeritud pakettide hinnad kuni kolmandiku soodsamad, kuid teised on hinda seevastu hoopis tõstnud.

Septembris olid Elektrihind.ee portaalis top 5 valitumat paketti järgmised:

Millised on soodsaimad paketid?

Elektrihind.ee hindas Eesti suurimate elektrimüüjate peamisi pakette võttes aluseks eesti leibkonna keskmise elektrienergia tarbimise aastas*. Kuna elektriarvele lisanduvad ka muud tasud, siis adekvaatse ülevaate saamiseks ja tarbija reaalse kulu hindamiseks arvestasime erinevate pakettide võrdlemisel lisaks käibemaksu, fikseeritud kuutasu, marginaali jm kõrvalkulusid.

Iga kategooria soodsaimad keskmised ühikuhinnad on järgmised:

*Statistikaameti andmetel on keskmine energiatarbimine Eesti leibkondades 3464 kWh elektrienergiat aastas. Statistikat tehes on arvestatud Eesti leibkonna aasta keskmise energiatarbimisega korteris. Lisaks on arvestatud energia osa elektriarvest koos käibemaksuga (sh fikseeritud kuutasud, marginaalid jms), ei sisalda võrgutasusid, aktsiise ja taastuvenergia tasu ja on arvutatud Elektrihind.ee võrdluskalkulaatoriga.

Kuidas paketti valida?

Paketi vahetus on lihtne ning enamasti kliendi jaoks tasuta, kuid arvestada tuleb, et uue lepingu aktiveerimiseks võib kuluda kuni kuu ning eelmise lepingu lõpetamisega võivad sõltuvalt lepingust kaasneda ka lisakulud. Kuna võrgutasud on möödunud aastaga võrreldes oluliselt kõrgemad, tasub võrdlemisele ja valimisele keskenduda varasemast enam ja teha kaalutletud otsus.

Elektrihind.ee portaali juhi Birgit Jõgeva sõnul ei ole erapooletul võrdlusportaalil võimalik kindlat paketti soovitada, seda enam, et inimeste tarbimisprofiilid on erinevad. „Elektripakette tuleb võrrelda enda isiklikust elektrikulust, elukoha tüübist ja igakuisest eelarvest lähtuvalt. Võrdlemisel soovitan kasutada orientiirina keskmist ühiku hinda, sest ainult marginaali, kuutasu või muu üksiku parameetri alusel tehtud võrdlus on nagu õunte apelsinidega võrdlemine. Kui suund on teada, tasub võrrelda ka muid tingimusi: kas pakutakse juurde ühisarvet, kindlustust ja teisi lisaväärtusi, kuid mis peamine – kas ja millistel tingimustel kaasnevad lepingu ennetähtaegse lõpetamisega lisatasud. Sama tuleb enne uue lepingu sõlmimist kontrollida ka olemasoleva paketi puhul,“ lisas Jõgeva.

Allikas: Elektrihind.ee

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena