Tallinna kortermajas asuva avatud köögi ja elutoa ümberkujundamise väljakutse võttis vastu IKEA sisekujundaja Sälli Preitof. Tema sõnul on oluline esmalt mitme funktsiooniga ruumi puhul läbi mõelda, millist ülesannet tuba täidab. Näiteks antud juhul on ruumi ülesanne olla elutuba, söögituba, köök, aga osaliselt ka esik. See tähendab, et kõik esemed toas peavad teineteist toetama ja täiendama. Ära ei saa siinjuures unustada ka piisava hoiuruumi olulisust, et kõik näeks igal ajal välja korrastatud ja puhas.

Hubane ja korrastatud tuba on hästi organiseeritud

IKEA koduse elu uuringust selgus, et ligi kolmandik Eesti elanikest tunneb rahulolu ja meelerahu just tänu korras ja organiseeritud kodule. Kuid see kolmeliikmeline noor perekond seisis silmitsi päris väljakutsega, eriti pärast beebi sündi – kodus ei olnud enam lihtsalt piisavalt hoiukohti.

Sisekujundaja Sälli sõnul on pere korter küll avar, sest eelnevalt on ära lammutatud köögi ja elutoa vaheline sein, kuid suurt kasu see hoiustamise ja valgustuse mõttes ei ole toonud. Korteris oli suur puudus kõikvõimalikest hoiupaikadest – näiteks joogiklaase hoidis pere esikukapis, sest nende jaoks ei olnud toas mujal ruumi.

„Väikses ruumis soovitan kasutada erinevaid hoiulahendusi ja multifunktsionaalset mööblit, näiteks valida kappidega telerialus, sahtliga kohvilaud või pesukastiga diivan-voodi. Kuid kõige olulisem on hoiustamisel ära kasutada seinte kõrgust, sest sedasi saab säästa põrandapinda,“ ütles sisekujundaja.

Üks esimesi asju, mis sisekujundaja selle korteri puhul tegi – planeeris uue garderoobisüsteemi. See sai planeeritud vastavalt ruumile ja korteri kõrgusele, võttes kapi siselahenduses arvesse perekonna vajadusi, et garderoobi saaks mahutada lisaks riietele veel erinevaid asju.

Köök peale totaalset muutumist

Teine kõrge hoiustamise lahendus sai valitud söögitoa osasse. „Klaasuste kombineerimine tavaliste ustega annab võimaluse ära peita need esemed, mida kõigile näidata ei taha, kuid esitleda samas asju, mille üle ollakse uhked,“ jagas sisekujundusspetsialist.

Avatud korteri köök vajab kompaktseid lahendusi

Sisekujundaja märkis, et väikses korteris elades on kõige levinum sisustusviga kogu olemasoleva ruumi mitte ärakasutamine. Selle pere köögis oli piisavalt ruumi, et lisada terve rida ülemisi kappe. Samuti planeeris sisekujundaja kööki kappidega saare, et luua rohkem hoiuruumi ja tööpinda söögitegemiseks ning isegi paar istumiskohta teisele poole. Samuti eraldab taoline lahendus väikeses ruumis elades köögi vähemalt visuaalselt ülejäänud ruumist.

Sisekujundaja valis köögisaare moodustamiseks kitsamad põrandakapid, mis on loovad rohkem paiku hoiustamiseks, kuid ei võta liiga palju ruumi.

Naturaalsed ja heledad toonid avatud ruumidesse

Sisekujundaja sõnul on avatud ruumi puhul oluline valida mööbel ühtlastes värvitoonides, kuna sedasi näeb ruum avaram välja. Seejärel saab erinevate aktsent dekoratsioonidega tuba elavamaks muuta.

„Valisin elu- ja söögitoa osasse puidu spooniga mööbli, mis mõjub hubaselt, kuid jätab luksusliku mulje, kuna pere unistus oli skandinaavialikult hele kodu. Naturaalsetest materjalidest ja maalähedastes toonides mööbel ja sisustuselemendid muudavad ruumi soojemaks. Seda elavdab mahe sinine aktsent,“ rääkis Sälli Preitof.

Köök peale totaalset muutumist

Ühe nutika nipina soovitab sisekujundaja kasutada väikestes ruumides julgelt peegleid ka sellistes kohtades, kus muidu peegleid ei kasutata. Nagu näiteks söögilaua juures seinal. Kuna peeglid teevad ruumi visuaalselt avaramaks ning mängivad kenasti valgusega.

Samuti soovitab sisekujundaja kasutada väikestes ruumides pikendatavat lauda. Suur laud võtab ära vajaliku ruumi, kuid pikendava laua saab külaliste saabudes lihtsalt hõlpsasti avada.

Vaata rohkem pilte tulemusest klikkides fotogaleriil:

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena