Kuidas õhuniiskus ruumidesse tekib?

Niiskustaseme tõus siseruumides sügis- ja talvekuudel on paratamatu, sest inimesed veedavad kodus rohkem aega, tegutsevad seal rohkem ning käitavad suuremas mahus kodumasinaid. Kõike seda tehakse aknaid peaasjalikult kinni hoides, sest kõledat sügistuult ja külma välisõhku ei taha keegi reeglina oma tuppa lasta.

Õhuniiskust suurendab eluruumides inimeste tavapärane eluviis.

Kusjuures õhuniiskust suurendab eluruumides inimeste tavapärane eluviis: pesu kuivatamine, duši all või vannis käimine, köögitehnika kasutamine toidu valmistamiseks, kodumasinate käitamine ning isegi inimeste väljahingatav õhk. Kõikide tegevuste tulemusel eritab keskmine neljaliikmeline pere normaalsete elutingimuste korral ühes päevas õhku ühtekokku umbes 12 liitrit vedelikku.

Millised on liigse õhuniiskuse märgid?

Sellest, et niiskustase kodus on tõusnud, annavad märku omapärane niiskuse lõhn või lihtsamini märgatav kondensatsioonivesi akendel, teisisõnu veeaurust udused aknad. Külma ilma ja madala õuetemperatuuri tõttu hoiavad elanikud aknaid kinni ja niiskus ei saa ruumidest välja – seetõttu tõuseb niiskustase tubades märkimisväärselt. Kui ruumide suhteline õhuniiskus ületab 60 protsenti, on tingimused hallituse tekkimiseks sobivad. Kui ei võeta ette meetmeid niiskuse vähendamiseks, tekib alguses omapärane hallituse lõhn ja peagi ilmnevad ka visuaalsed hallituse nähud, samuti kasvab tolmulestade kogus kodus.

Hallitusseened ja tolmulestad on tuntud allergeenid.

Hallitusseened ja tolmulestad on aga tuntud allergeenid, mille sissehingamine võib põhjustada või süvendada astmat, allergilisi reaktsioone ja muid hingamisteede probleeme. Hallituse spoorid õhus võivad põhjustada põletikulist reaktsiooni hingamisteedes, mis teeb inimesed vastuvõtlikumaks respiratoorsetele infektsioonidele.

Kusjuures eriti tundlikud halva sisekliima suhtes on lapsed. Nende hingamis- ja immuunsüsteem on alles arengujärgus, mistõttu võivad liigse niiskusega seotud terviseprobleemid neile tugevamat mõju avaldada.

Ventilatsioon ei pruugi aidata

Kuigipalju võib aidata siseruumides niiskust vähendada kvaliteetne ja kaasaegne ventilatsioonisüsteem. Ent seegi pole parim lahendus, sest ventilatsioon aitab ainult kuiva välisõhu korral, Eestis on külmal aastaajal välisõhu suhteline õhuniiskus aga vahemikus 80–90%. Samuti jahutab sisse tulev külm välisõhk ruumi ja alandab toatemperatuuri, mistõttu kulub rohkem energiat ning raha siseõhu soojendamiseks. Mõnel juhul ei pruugi aga majas kasutatav küttesüsteem üldse olla piisava võimsusega, et ventilatsiooniavast tulevat külma välisõhku soojendada, mille tagajärjel püsib temperatuur kodus pidevalt alla mugava ja soovitud taseme. Sama probleem võib tekkida ka aknaid lahti hoides, lisaks tuleb avatud akende kaudu tuppa häirivat linnamüra ja liiklushelisid.

Õhukuivati lahendab probleemi ja sobib igasse ruumi

Parim seade liigse õhuniiskuse vähendamiseks ja hallituse vastu võitlemiseks on õhukuivati. See eemaldab majapidamisest liigse õhuniiskuse efektiivselt ilma temperatuuri alandamata.

Õhukuivatid koguvad üleliigse niiskuse selleks ettenähtud mahutisse või see juhitakse vooliku kaudu otse kanalisatsiooni. Näiteks 70 ruutmeetri suurustes ruumides peab õhukuivati suutma toatemperatuuril koguda 8–10 liitrit vett päevas. On ka seadmeid, mis koguvad päevas vaid 200 või isegi ainult 50 milliliitrit vett. Sellised õhukuivatid on aga ette nähtud väikeses garderoobis, kummutis või sahtlis kasutamiseks. Nendest ei piisa suurte ruumide, korteri või maja õhu kuivatamiseks.

Kuidas valida endale sobiv õhukuivati?

Kuivati valimisel tuleb arvestada ka konkreetse mudeli müratasemega – seade ei tööta ainult päeval, vaid ka öösel, kui elutoa niiskustase tavaliselt tõuseb.

Kuivati valimisel tuleb eelkõige silmas pidada seadme võimsust ja seda, kui suurele alale see mõeldud on. Kui suuremasse majapidamisse soetada õhukuivati, mis ei ole nii mahukal alal töötamiseks ette nähtud, ei suuda seade õhku piisavalt kuivatada. Näiteks 60–70 ruutmeetri suurusel alal ei piisa 40–50 ruutmeetri suuruse ruumi jaoks mõeldud õhukuivatist. Kui siiski selline valik teha, kulub seade kiiremini, elektrikulu suureneb märgatavalt ning kuivati ei pruugi vähendada õhuniiskust mugavale tasemele.

Kuivati valimisel tuleb arvestada ka konkreetse mudeli müratasemega – seade ei tööta ainult päeval, vaid ka öösel, kui elutoa niiskustase tavaliselt tõuseb.

Wood’si õhukuivatid

Oro Eesti OÜ on õhukuivatite müügile spetsialiseerunud ettevõte, kellel on pikaajaline kogemus ja Baltimaade kõige laiem õhukuivatite valik. Oro Eesti OÜ soovitab osta ainult pikka aega testitud, usaldusväärseid ja vastupidavaid õhukuivateid, et tagada soetatava seadme pikaajalisus ning investeeringu maksimaalne kasulikkus. Oro Eesti vahendab kvaliteetse ja tunnustatud Rootsi firma Wood’s õhukuivateid, mis on ühed populaarsemad Euroopas ja on saavutanud esikohti võistlusel Best In Test Rootsis. Uuri lähemalt SIIT!

Baltimaade populaarseim õhukuivati – väike, aga võimas

WDD80 on Baltimaade populaarseim õhukuivati.

Wood’si WDD80 on üks Baltimaade enam müüdud õhukuivateid. See suudab koguda kuni 8 liitrit vett päevas, mis on piisav 3–4 toa või kuni 70 ruutmeetri jaoks. WDD80 on niiskuse kogumisel efektiivne, sõltumata toatemperatuurist, ja omab ka ühte olulist lisaväärtust – nimelt soojendab seade ruume sooja õhu väljapuhumisega, muutes selle ideaalseks vähem köetavate ruumide jaoks. WDD80 õhukuivati eelis võrreldes kompressor-tüüpi õhukuivatitega on veel see, et WDD80 on varustatud ionisaatoriga, mis vähendab õhus lendlevat tolmu. Wood’si õhukuivati eemaldab aknakondensaadi, peatab hallituse leviku ning muudab kodu soojemaks ja mugavamaks.

Täiustatud funktsioonidega WDD90

WDD90 õhukuivati elutoas.

Kui soovite aga veelgi kaasaegsemat ja nutikamat lahendust, tasub vaadata mudeli WDD90 poole. See on täiustatud versioon õhukuivatist WDD80 ja koondab endas kõik olulised õhukuivati funktsioonid. Sarnaselt mudeliga WDD80 soojendab see töötamise ajal ruumis õhku, olles ideaalne toode koju jaheda kliimaga aastaajal. Lisaks on mudelil WDD90 võimalik seadistada tõhus töörežiim – liiga kõrge õhuniiskuse taseme juures suurendab seade automaatselt kuiva õhu voolu ja vähendab seda, kui toas on saavutatud optimaalne õhuniiskus.

Üks suuremaid eeliseid Wood’si õhukuivatil WDD90 on vaikne töörežiim – tegemist on vaikseima Wood’si õhukuivatiga, mida turult leiab.

Üks suuremaid eeliseid Wood’si õhukuivatil WDD90 on aga vaikne töörežiim – tegemist on vaikseima Wood’si õhukuivatiga, mida turult leiab. WDD90 on esteetilise ja tagasihoidliku disainiga ning omab ka täiendatud tehnoloogilist võimekust: nimelt on seadmel LCD-ekraan, mis näitab hetke niiskustaset ruumis, ja võimalus luua WiFi-ühendus, et juhtida seadet nutitelefoniga kõikjal maailmas.

Samuti on õhukuivatil WDD90 sisseehitatud õhu ioniseerimise funktsioon, mis vähendab ebameeldivat lõhna ning viiruste ja bakterite hulka õhus.

MRD-seeria seadmed sobivad hästi suvilatesse

Ka Wood’si õhukuivateid MRD20 ja MRD25 saab juhtida nutitelefoni kaudu, viibides ise kodust kasvõi tuhandete kilomeetrite kaugusel. Seadmeid ühendav rakendus edastab ruumi niiskustingimused otse nutiseadmesse, tänu millele saate ruumis toimuvaga kursis olla ja vajadusel sätteid muuta. Telefonist juhitavaid kuivateid on väga mugav kasutada ja need sobivad eriti hästi ruumidesse, kus pidevalt sees ei elata, näiteks suvilatesse.

Kui mudel MRD20 sobib kuni 70-ruutmeetristele ruumidele ja on töömahuga kuni 20 liitrit päevas, siis MRD25 on mõeldud kasutamiseks suuremates, kuni 120-ruutmeeristes ruumides ja suudab koguda kuni 25 liitrit õhuniiskust päevas.

Uue põlvkonna MDK-seeria õhukuivatid on keskkonnasäästlikud

MDK-seeria õhukuivatid sobivad hästi vannituppa.

Mõned aastad tagasi tutvustas Wood’s uue põlvkonna MDK-seeria kompressor-tüüpi õhukuivateid, mis on eelmistest mudelitest nii keskkonna- kui ka energiasäästlikumad. Nimelt kasutavad need õhukuivatid freooni asemel orgaanilist külmutusagensi R290 propaani gaasi. Selle gaasi kasutamine ei kaitse ainult keskkonda, vaid vähendab märkimisväärselt elektritarbimist võrreldes tavalise külmutusagensi ehk freooni kasutamisega.

Õhukuivati sobib ka pesu kuivatamiseks

Seeria väikseim mudel MDK11 on kompaktse disainiga, kaalult kerge ja omab praktilist käepidet, mistõttu on seda mugav ümber paigutada sinna, kus seda kõige rohkem vaja on. Õhukuivati MDK11 puhub kuiva õhu läbi ülemise osa, mistõttu on võimalik seda seadet sarnaselt teiste Wood’si mudelitega kasutada ka pesu kuivatamiseks. Seetõttu sobib see nagu valatult vannituppa, kuid oma võimsuse poolest suudab seade kuivatada ka suuremaid, kuni 50-ruutmeetriseid ruume.

Wood’si õhukuivati.

Seeria suuremad mudelid MDK21 (kuni 70 ruutmeetrit) ja MDK26 (kuni 120 ruutmeetrit) on võimsamad ning sobivad kasutamiseks avaramates ruumides ja erinevates tingimustes. Samuti on neid võimalik mugavalt kaasas kanda seal, kus neid parasjagu kõige rohkem vaja on.

MDK-seadmetel on kaasaegne disain ja LCD-ekraan, mis võimaldab näha hetke niiskustaset ning määrata soovitud taseme.

SW-seeria õhukuivatid keldrisse, lattu ja garaaži

SW22F saab hakkama ka keldris või garaažis.

Suure võimsusega ja vastupidavad SW-seeria õhukuivatid on loodud ebaharilikult suure õhuniiskuse ja paksu tolmukorraga ruumidesse. Seega on neid ideaalne kasutada keldrites, ladudes, garaažides ja muudes mitteeluruumides.

SW-seeria mudelid suudavad lisaks niiskuse eemaldamisele õhku kaasasoleva hallitusvastase SMF-filtriga ka puhastada, mis teeb neist hea valiku ruumidesse, kus liigne niiskus on juba oma töö teinud. Kui vahetate SMF-õhufiltreid vähemalt korra aastas, pikeneb SW-seeria õhukuivati garantii kuni kuue aastani.

SW-seeria seadmed on eranditult komplekteeritud Rootsi tehases, mudelitel on metallkorpus, suur kümneliitrine mahuti või võimalus ühendada seade äravooluga, need suudavad automaatselt säilitada soovitud õhuniiskustaseme, on väga tõhusad ja üllatavalt energiasäästlikud. Sarnaselt MDK-seeria õhukuivatitega kasutavad ka SW-seeria mudelid R290 külmutusgaasi, mis lisaks keskkonna säästmisele tõstab ka seadme efektiivsust kuni 20%.

SW-seeria õhukuivati keldris.

SW seeria õhukuivatitel on vastupidavad rattad ja neid saab tasastel pindadel kergesti ühest kohast teise liigutada, seadme tasasel pinnal võib hoiustada aga näiteks pesukotte. Kui vaja, saab seadmeid ka mugavalt käepidemest tõsta.

Väikseima mahutavusega mudel SW22F on mõeldud kuni 60-ruutmeetrisele ruumile, samas suudab võimsaim sama seeria kuivati SW59F teenindada kuni 160 ruutmeetri suurust ruumi ja koguda kuni 41 liitrit vett päevas.

Tööstuslik WCD Pro

Sama Rootsi tehas komplekteerib ka õhukuivateid WCD3 Pro ja WCD4 Pro, mis sobivad ideaalselt kasutamiseks tööstuses, ehituses või mujal keerulisemates tingimustes. WCD Pro seeria võimsatel õhukuivatitel on vastupidavad rattad ja kinni-lahti volditav käepide, mis hõlbustab seadme transportimist.

Rohkem infot: www.ohukuivatid.ee

Jaga
Kommentaarid