Milliseid talvel silmailu pakkuvaid taimi aeda istutada?
Talvine aed on midagi sellist, millele me reeglina oma aeda kujundades tähelepanu ei pööra. Teadmine, et ka lume alla mattunud hoovist võib leida kauneid silmailu pakkuvaid taimi, jõuab enamasti meieni siis, kui juhuslikul talvisel jalutuskäigul juhtume kiikama mõne naabri aeda ja seal midagi sellist näeme.
Tegelikult tasub aia planeerimisel mõelda ka pika talveperioodi peale, kuna mitmete taimede poolt loodavad värvikontrastid ja struktuurid tulevad eriti eredalt välja just värvivaesel talveperioodil. Samuti ei tohi unustada kauneid päikeseküllaseid ja härmatiserohkeid talvehommikuid, kus sätendavatel jääkristallidel peab leiduma aia päikesepaistelises osas piisavalt põnevaid struktuure, mida katta.
Juhul, kui tunned, et sellise talvise imedemaa loomisega hätta jääd, pea nõu aiakujundajaga, kes aitab sul vastavalt aia eripäradele õigeid otsuseid teha.
Kõrrelised
Ühest talvisest aiast ei tohiks mingil juhul puududa pilkupüüdev kõrreliste peenar. Erinevas kõrguses ja värvitoonis puhmikud kaunistavad lumist aeda ja kui nende istutamiseks valida koht, kus talvine madal päikeseviirg läbi lumekirmega kaetud taimede paistab, on soovitud efekt garanteeritud. Siiski on mõningad aspektid, mida sobivate kõrreliste valikul silmas pead pidama. Arvesta, et mitte kõik neist ei ole sobivad talvises aias silmailu pakkuma.
Esimene asi, millele peaksid kindlasti tähelepanu pöörama on puhmiku tugevus talvistes tingimustes. Mitmed kõrrelised, mis näevad talve saabumiseni äärmiselt kenad välja, muutuvad lume ja tuisu saabudes täiesti ilmetuks: nimelt kipuvad osade kõrreliste varred karmides ilmastikuoludes lamanduma ja murduma. Seevastu mitmed teised majesteetliku väljanägemisega kõrrelised, nagu näiteks hiina siidpööris või harilik sinihelmikas pakuvad kevadeni majaelanikele põnevaid vaateid.
Mõtle kindlasti hoolega läbi, kuhu väljavalitud taimed istutad ja kui kõrged nad olema saavad. Nimelt on enamik kaubandusvõrgus müüdavatest kõrrelistest meie aedades püsikud. Seega mõtle, millega täidad kevadperioodil veel kasvamiseks jõudu koguvate kõrreliste vahed ja kui istutad kõrreliste vahele suvelilli, siis jälgi, et nad suve teises pooles intensiivset kasvu alustades ei varjaks ära enda vahele istutatud taimi. Kui soovid, et kõrrelised sinu aeda ka talvel kaunistaksid, vali välja piisavalt kõrged liigid ja sordid, et need sinu aias valitsevates kohalikes oludes ka lumikatte alt välja ulatuksid paistma.
Dekoratiivsete õisikutega püsililled
Tegelikult sobivad talvist aeda väga hästi kaunistama ka dekoratiivsete õisikutega püsililled. Härmatisega kaetult näevad ka nende kolletunud või pruuniks tõmbunud varred ja õied äärmiselt kaunid välja. Õisi mille tahad talviseks silmailuks jätta ära lihtsalt sügisesel peenarde koristamisel suure hooga maha lõika.
Sobivad lilled on siinkohal sellised, mis lõpetavad õitsemise hilissügisel ja mille varred on piisavalt tugevad, et lume tulekul püsti püsida. Sellisteks talvisteks kaunitarideks võivad sinu aias osutuda hortensiad, astilbed, päevakübarad, kukeharjad ja miks mitte ka maitsetaimena tuntud pune.
Igihaljad okaspuud
Mõistagi ei saa talvist aiast jätta ilma mõnedeta igihaljaste okaspuudest. Need on eriti kasulikud talvel, kui lehtpuude varjud muutuvad hõredaks, täites kohti, mis vajavad katmist. Okaspuude abil saab luua lumises aias piire või varjata objekte, mida ei soovi nähtavale jätta.
Lisaks annavad nad oma erineva kasvukuju ja värviga talvisesse aeda juurde põnevaid struktuure ja toone. Okaspuude kompaktseid ümaraid, püramiidjaid või laiuva võraga liike ja sorte kombineerides on võimalik luua väga põnevaid maastikke. Ja ära ei maksa unustada, et valikus ei ole ainult loodusest tuntud kuuseroheline, vaid tänapäevasest sordivalikus leiab väga erinevates rohelistes, sinakates ja hõbedastes varjundites okaspuu sorte.
Selleks, et sinu istutatud okaspuud terve talve ilusad välja näeksid, ära unusta neid vajadusel talveks toestada või nende peale sadanud rasket lumekoormat aegajalt maha raputada. Samuti on oluline mõningate noorte puude varakevadise päikese eest varjutamine ja hoolikas hilissügisene kastmine, mis parandab nende vastupidavust intensiivsele päikesekiirgusele.
Põnevate võradega puud
Väga põnevaid vaateid saab talvisesse aeda luua ka erineva võrakujuga puid ja põõsaid istutades. Siiski tuleb meeles pidada, et puu või põõsa võra kuju saab täiel määral mõjule pääseda ainult siis, kui neil on piisavalt ruumi vabaks kasvamiseks. Seetõttu võite suures aias julgelt istutada võimsa tamme või ilusa harudega pärna, samas kui väiksemas aias võiks kaaluda madalama vahtra või pihlaka sordi istutamist.
Võimalusel leia aias koht ka mõne lehtpuu keerdunud või rippuvale nn leinavormile, mida leiad nii kaskede, pajude, pihlakate, kui ka paljude teiste puuliikide seast. Selliste puude lisamisega aeda, aitad saabuval lumikattel luua oma õuele vapustavaid skulptuure.
Värvi andvad puud ja põõsad
Mitmed puud ja põõsad on lisaks suvisele lehe- või õieilule ka talvel eriliselt säravad, omades talvises aias punast, oranži, kollast või hoopis rohelist koorevärvust. Nii võid neist esimest kolme tooni lisada aeda erinevate kontpuu sortide istutamisega, või kui soovid oma talvises aias kohata rohelise koorevärvusega raagus põõsast, siis istuta sinna üks kerria.
Allikas: Hange.ee