DesignEuropa Awards on Euroopa disainiskeene iga-aastane tähtsündmus, mida korraldab Euroopa Liidu Intellektuaalomandi Amet (EUIPO). Alates 2016. aastast toimuval auhinnakonkursil tõstetakse esile ELis registreeritud disainilahendusi, tunnustamaks ettevõtteid, kes on andnud märkimisväärse panuse disainivaldkonda ja loonud innovaatilisi tooteid.

Tänavu jagati disainiauhindu esmakordselt Riias. Auhinnakategooriaid oli sel korral neli: tööstusettevõtete auhind, väike- ja keskmise suurusega ettevõtete auhind, järgmise põlvkonna disaini auhind ja elutöö auhind. Žürii hindas kandideerinud disaine muuhulgas selle põhjal, milline on disaini esteetiline väärtus ja visuaalne atraktiivsus, tõestatav mõju turul, jätkusuutlikkus, kasutatavus ja innovatsiooni tase. Konkursile esitati rekordiliselt üle 800 taotluse ja kandidaate oli kogu Euroopast.

Juba teine finaali jõudnud Eesti disainer

Väike- ja keskmise suurusega ettevõtete kategooria esikolmikusse pääses ka Eesti ettevõte Arsenit oma looduses kokkupandava moodulmajaga Piil, mille autor on Arseni Timofejev. Piil on minimaalse pindalaga, kuid funktsionaalne maja, kus on olemas kõik võimalused kaugtööks ja puhkuseks. Tegu on isikupärase disainiga, mis aitab vähendada ehitusmõjusid looduskeskkonnas.

Timofejev ütles Patendiametile, et registreeris oma toote tööstusdisainilahendusena, sest kartis, et keegi võib vastasel juhul tema disaini kopeerida. „Mulle tundus, et autoriõigused mulle siin piisavat kaitset ei taga ja autorsuse tõendamine oleks ilma registreeritud disainita keeruline,“ nendib Timofejev. Disainer ütleb, et huvi tema toote vastu on juba väga suur ja hetkel tegelebki ta aktiivselt selle kommertsialiseerimisega.

Patendiameti peadirektor Margus Viher ja Piil disainer Arseni Timofejev.

Arsenit oli möödunud aastal tööstusettevõtte kategooria nelja parima hulka tulnud Cleveroni kõrval juba teine maineka konkursi finaali jõudnud Eesti ettevõte. Võidukarikas väikeettevõtete kategoorias läks sel korral Rootsi disainerile Per Brickstadile läbipaistva plaadimängija eest.

Disaini registreerimine on rohi varguse vastu

Riias auhinnatseremoonial osalenud Patendiameti peadirektor Margus Viher ütles, et Piil on suurepärane näide sellest, kuidas ettevõtjad oma loomevara peaksid haldama.

„Disainerite, ettevõtjate ja loojate esimene samm peaks olema oma loomingu kaitsmine, sest siis on nende originaalsed ideed varguse eest paremini turvatud. Tänapäeval kipuvad asjad kiiresti käest libisema, kui sul ei ole kindlustust, mida oma loomevara kaitsmine annab,“ rõhutas Viher.

Loodusest inspireeritud väikemaja

Vaid 19 ruutmeetrine Jägala Joa lähistel paiknev moodulmaja sündis ideest looduskaunist keskkonda võimalikult vähe rikkuda. Seetõttu toodeti kõik hoone elemendid tehases ja monteeriti kokku kohapeal. Tehasemaja valik aitas vähendada jäätmeid, minimeerida kulusid ja ehitusaega.

Piil, mis tuleneb eestikeelsest sõnast piiluma, on elegantne, üheksa meetri kõrgune kokkupandavad puumaja, mis viib loodusesse minemise täiesti sõna otseses mõttes kõrgustesse. Nagu nimigi ütleb, pakub kõrgusesse tõstetud maja imelisi loodusvaateid.

Väikemaja "Piil"

Arhitekt Arseni Timofejevi sõnul on Piil väikemaja puhul tegemist prototüübiga, kus sai testida erinevaid ideid. „Üks neist oli puidu kaasaegne kasutamine võimalikult paljudes olukordades. Nii on siseruum valmistatud tammespoonist ning duširuum osaliselt atsetüleeritud männist. Väljas on aga kogu fassaad, katus ning terrass valmistatud Thermory termomänni ja termosaare erinevatest profiilidest.“ Piil võitis mullu ka väikemaja kategoorias Thermory disainiauhinna.

Väikemaja põhimahust eendub konsoolne maapinnast nelja ja poole meetri kõrgusele tõstetud elukorrus. Selline lahendus pakub elutoast avarat vaadet loodusele ning tekitab eluruumi alla kaetud terrassi. Elamusse pääseb hoone küljelt diskreetselt varjatud ukse kaudu. Hoone jalaosas paiknevad trepihall ja sporditarvete hoidla. Üleval põhikorrusel asuvad elutuba, kööginurk, voodi, klaaskatusega pesuruum, panipaigad kaks kodukontori kasutuseks sobivat ala ning suur võrkkiik.

Erinevad tasandid võimaldavad ruumiga loovalt suhestuda ning kasutada ruumi vormivaid horisontaalseid pindu laudade või istmetena. Toale annab avarust massiivne nurgaaken, mis ulatub maja esiküljelt katusele.

Väikemaja "Piil"

Hoonet kandev terasest sõrestikkonstruktsioon on „jalas“ osaliselt eksponeeritud. Kuigi kandev konstruktsioon on terasest, on hoone põhimaterjaliks puit. Terasest elemendid on värvitud mustaks, et viia need tagaplaanile ning tõsta puidu erinevad liigid ja kasutusviisid esiplaanile.

Siseruumides on elutoa seinad, trepp ja kogu mööbel kaetud heleda tammespooniga, tagades ruumile monoliitse välimuse. Väljast on hoone fassaad kaetud Thermory termomännist voodrilaudadega. Ruudukujulise ristlõikega voodrilauad on termotöödeldud, kuid viimistlemata. Ajas muutub hoone seetõttu hõbehalliks ning aitab elamul veelgi paremini keskkonda sulanduda.

Majutuseks mõeldud hoone toetab viimastel aastatel tohutut populaarsust kogunud trendi, kus külastajatele pakutakse võimalust ööbida väikemajas otse looduse keskel, loobumata seejuures harjumuspärastest mugavustest.