Bruno tootedisainiauhinna 2024 võitjad valis välja rahvusvahelistest disainiekspertidest koosnev žürii, koosseisus Anke Strittmatter (Austria), Susana Gonzaga (Portugal), Stephan J. Clambaneva (Ameerika Ühendriigid), Arvo Pärenson (Eesti) ja Darren Yeo (Singapur).

„Rõõm on näha, et konkursist osavõtjate arv on võrreldes eelmise korraga märgatavalt tõusnud. Eriti teeb heameelt, et on suurenenud insenertehnilise kategooria tööde arv, mis annab kinnitust, et tööstusettevõtted pöörduvad aina sagedamini professionaalsete disainerite poole tootearendusalaseks koostööks,“ rääkis Ilona Gurjanova, Eesti Disainerite Liidu juht ning Disainiöö peakorraldaja, Bruno konkursi eestvedaja Eestis.

Elustiilitoote disaini kategooria võitja, vähemustele suunatud aksessuaarikollektsioon „Brah“, sündis disainerite Birgit Peerna ja Moolen Veeringu koostööna. „Kuigi oleme ühiskonnana arenenud, on rinnad või nende puudumine üks põhilisemaid soo visuaalse määratlemise aspekte ja performatiivsuse tunnuseid. Binaarsest sookäsitlusest järjest eemalduv inimkond vajab ka kaasavamat disaini ja tootevalikut,“ kirjeldasid loojad oma disainiideed.

Elukeskkondliku toote disaini kategooria võitja, istmeteseeria „Sahin“ autoriteks on Markus ja Mirjam Pärnamets. „Meid köidab kõige enam töötamine istmetega, mis jutustavad lugu. „Sahin“ seeria tooted esindavad meie esivanemate tehnikat ja eetikat puidu käsitlemisel, siis, kui tööriistu oli vaid käputäis ja ajaline ressurss piiratud. Nimi annab edasi toodete valmimise keskkonda, mil kõlavad üksnes vaiksed ja tempokad käsitööhelid ja sahinad: vitsajäril liimeistriga puitu vormides, hööveldades või pabernööriga istet punudes.“

Insenertehnilise toote disaini kategooria võidutöö „Vool“ autor Egert Uibo toob olulise uuenduse elektriautode laadimisse. „Eesmärk oli pakkuda kõrgtehnoloogilist seadet võimalikult kompaktselt. Peale selle, et laadija pidi olema kergesti paigaldatav ja lihtsasti kasutatav, oli oluline, et ta sobituks ümbritsevasse keskkonda diskreetselt. Tänu vahetatavale esipaneelile saab kasutaja selle oma maitse järgi ümbrusega paremini sobitada,“ kirjeldas Uibo oma disaini.

Lisaks võitjatele said elustiilitoote disaini kategoorias austava mainimise Haeun Kimi tehisintellekti vaasiseeria – Craft 2.0, Sandra Luksi teksapitsi taaskasutus LUKS pidulikes kleitides ja Piibe Tompi nahast sussid KYOTO; elukeskkondliku toote kategoorias Elize Hiiopi 3D prinditud paberportselanist valgusti Kookon, Triinu Triibmanni ja Diederik Kalesi välivalgusti Tammepuu ning Vera Kunhartova Equa massaažilaud Oak Line; ning insenertehnilise toote disaini kategoorias Lauri Hirvesaare avalikele teedele mõeldud iseliikuv pakiveok CLEVON 1, Siim Simmermanni vaegnägijatele disainitud kaugtunnetust võimaldav seade Superbrain ning Arno Peeveri AGO filmiprotsessor.

Lisaks anti välja elutööpreemia silmapaistva panuse eest Eesti disaini, mille pälvis sisearhitekt ja disainer Mait Summatavet. Bruno rahvahääletuse võitjaks osutus Susanna Petersi disainitud LHV panga vormirõivaste erikollektsioon.

Bruno publiku lemmik - LHV vormirõivad

Euroopa Liidu SMOTIES projekti eripreemia loometegevuse eest kaugkohtade disainimisel anti välja aktiivse loomingulise tegevuse eest äärealade ja mahajäetud kohtade väärindamisel. Auhinna pälvis kultuurikorraldaja Indrek Leht Joaveski papivabriku ala ümberkujundamise eest nelja aasta jooksul.