1. Istmeteseeria „SAHIN“, autorid Markus ja Mirjam Pärnamets

Seeria „SAHIN“ on sümbioos kahest meetoditest - märja ja kuiva puidu seotisega pulkkonstruktsioon ja pabernöörist punutis. Töötame istmevormidega, kus rakendame materjalist lähtuvat detaili vormimist, pärandtehnoloogilia eetikat ja meetodeid. Hetkel on seerias - taburet, pink, kiik, pukk ja söögilaua tool. Istmete konstruktsioon on valmistatud green woodworking meetodil. Tegemist on vana tehnikaga, kus kavalusega kasutatakse ära värske puidu eelised, nii materjali töötlemisel kui painutamisel. Meetod võimaldab valmistada mööblit lihtsamatel, kuid palju väärtuslikematel viisidel kasutades selleks käsitööriistasid. Konstruktiivne seotis seisneb märja ja väga kuiva detaili ühendamisel tapina, mis ei vaja tööstuslikku liimi ega kruve. Tooli seljatugi on aurupainutatud värskest saare massiivpuidust. Istepinnad on käsitsi punutud ajas ennast tõestanud naturaalsest pabernöörist. „SAHIN“ seeriaga uurime alternatiivseid viise jätkusuutlikuks meistripõhiseks väiketootmiseks.

Istmeseeria "Sahin"

2. Rippvalgustite seeria „Croissant“, autor Rain Raidna

4ROOM-i rippvalgustite seeria „Croissant“, nagu nimigi ütleb, on inspireeritud tuntud prantsuse saiakestest. Oma silmapaistva disaini ja mõõtmete poolest on need kahtlemata ka oma nime väärilised. „Croissanti“ imposantsed kabariidid teevad neist sobiva valiku avaratesse ja kõrgete lagedega ruumidesse, kus vajatakse efektset aktsenti. „Croissant“ rippvalgusti on kolmes suuruses: Suurima valgusti kupli kõrgus on 2,2 meetrit ja diameeter 80 cm. Keskmise suurusega valgusti kupli kõrgus on 165 cm ja diameeter 60 cm ning kõige väiksem on 1,35 m kõrgune ja läbimõõduga 50 cm.

Rippvalgustite seeria "Croissant"

3. Valgusti „Kookon“, autor Elize Hiiop

3D prinditud paberportselanist valgusti „Kookon“ on üks esimesi portselani ja tselluloosi segust prinditud tooteid - uurimuse käigus toimus traditsioonilise materjali sidumine tehnoloogiaga, kus ümbertöödeldud paberkiu ja hinnalise portselani segamisel tekkis uudsete omadustega kooslus. Materjalide väärindamise eesmärgil otsiti kasutust tselluloosile, mis on Eestis suurimaid tööstusliku tootmise jäätmeid. Pabermass lisab toorele portselanile tugevust ning muudab tootmisprotsessi oluliselt säästlikumaks ja tõhusamaks - nii materjali-, energia- kui ajakulus. Ringluse põhimõtteid järgides on valguslahenduse led ribad ja juhtmestik mahakantud seadmetelt. Valgusti energia tarbimine on kõigest 15 W, kogukaal 4 kg. Disaini tehnilise poole pealt tänu: L.Kilusk, A.Toim. Kookoni kontseptsioon kannab endas ühtsuse ideed - kõik Loodu hõlmab endas ainuomast unikaalsust ja samas on selles kõiksuses kõik kuidagi omavahel seotud ja mingil moel sarnane.

Valgusti "Kookon"

4. Serviis „Ajatu“, autor: Raili Keiv

Serviisis „Ajatu“ kohtuvad Eesti keraamikaettevõtetes 1960.-1980. aastatel loodud kohalike hinnatud autorite tööd, olles ühtlasi hommage Eesti keraamika disainpärandile. Raili valis välja vormiliselt ajatud nõud erinevatelt autoritelt, mida ammu enam tootmises pole ja tekitades seeläbi omalaadse ajaloolise dialoogi. Protsessi käigus ta taastas vormid ja valas serviisi liikmed portselani. Disainiprotsessi laiendusena on ta laenanud sama ajastu tööstuskeraamikutelt vormidelt siluetid, mis omakorda moodustavad mustreid kangastel ja keraamikal. Seeläbi pakub autor võimaluse taasavastada Eesti Disainiajalukku kuuluvat materjali ning mõelda selle püsivuse ja potentsaali üle. Serviis valmis ETDM näituse „Tuba“ raames.

Serviis "Ajatu"

5. Saarestiku vaibad, autor Annike Laigo

Mida teha, kui ruumi ei sobi ei ruudu- ega ristkülikukujuline vaip, ja ka ümmargune tundub nagu mitte-päris-see? Just sellisteks olukordadeks lõime Saarestiku vaibaseeria. Saarestiku vaibad on inspireeritud loodusest - sopilistest rannamaastikest ja sahisevast pilliroost. Vaipade disain tugineb iseloomulikule vabavormilisele väliskujule ning pindadele, mille kõrgus, tekstuur ja suurus vahelduvad. Kombineerides eriilmelisi detaile, on võimalik vaipu igas suunas kasvatada, moodustades unikaalseid vorme ja kohandades iga vaipa vastavalt ruumi vajadusele ja eripäradele. Käsitaftingtehnikas kootud vaibad on valmistatud lambavillast, mis on heli neelav, õhuniiskust tasakaalustav, tulekindel ja taastuv materjal. Seeria koosneb kolmest standardsuuruses ja -toonis vaibast, millele lisandub kohandamisvõimaluste valik. Saarestiku vaibad valmivad käsitööna Tallinnas.

Saarestiku vaibad

6. Kappvoodi „GRID“, autor Raul Abner

Populaarne „GRID“ seeria on täienenud kappvoodiga, millele pakume juurde ustega riiulit ja diivanit. Kappvood on ideaalne lahendus kui ruumi on vähe, aga voodi mugavuse ja kvaliteedi pealt kokku ei soovi hoida. Nutikad ja ruumi säästvad lahendused, mis muudavad su elamise funktsionaalsemaks ning elavamaks. Kerge liigutusega saab korraga peita diivani ja avada voodi. Kasutame Itaaliast pärit vastupidavaid mehhanisme, tänu millele on voodit kerge ja ohutu avada. Avamist ja sulgemist toetavad gaasiamordid, garanteeritud funktsioneerimisega 10 000 tsüklit. Diivani kangas on kvaliteetne ja vastupidav Nevoso Lido /LidoTrend (martindale 115000), saadaval mitmes toonis. Kangas on kaetud fliisiga, mis annab eriti pehme ja armsa tunde ning annab õmblustele väga hea viimistluse.

Kappvoodi "Grid"

7. Valgusti „UFO“, autor Rain Raidna

„UFO“ on värske ja uuenduslik, samas armsalt tuttavlik. 4Room meeskonna loodud „UFO-d“ on oodatud valgustid kõigile neile, kes ohkasid: „Miks ei võiks ilus lamp ka piisavalt valgust anda? „UFO“ teeb seda – on atraktiivine ja valgustab. „UFO“ valgustid on hea näide tipptehnoloogia ja oma ala käsitöömeistrite sünergiast. „UFO“ on saadaval kas kahe või ühevärvilisena. Kangavalikus on 50 erinevat tooni ja tekstuuri. Soovi korral toodab 4Room valgusti kupli kliendi kangast. Nii luuakse iga interjööri jaoks sobiv värvikooslus ning oodatud atmosfääf. Toote LED sisu on hämardatav: 0-100% Valgusvoog: 2500 - 7500Lm Värviedastusindeks: 90 Valitav valgustemperatuur: 3000K või 4000K.

Valgusti "UFO"

8. Tootesari „Tellis“, autor Leonardo Meigas

Tootesarja „Tellis“ risttahukakujulise telliskiviga on oma kogemus igal tsiviliseeritud inimesel. Tellist tajume ehitustoorikuna, algosana millestki suuremast. Tellismüür on tuntud ka kui vangistuse ja tasalülitatud inimese metafoor. Tuntud ehitusmaterjali tavaotstarbest erinev kasutamine on aluseks mängulise, laheda kuvandiga sarjale, mille konstandiks on telliskivi pakkudes meie igapäevaste vajaduste katmise kõrvale uusi, teistmoodi praktilisi lahendusi. Tooted on valmistatud Wieneberger Group rustikaalsetest tellistest.

Tootesari "Tellis"

9. Vitriinkapp-kummut „Vitium“, autor Kenneth Pert

„Mõnda aega istus kuklas mõte teha üks baarikapi või kummuti laadne mööbliese. Tekkis soov kasutada lisaks puidule ka teisi materjale ning peas jäi kummitama puidu, metalli ja klaasi kooslus. Samuti tundus huvitav anda puidule lisaks tekstuuri kuniks jõudsin sellise lahenduseni, kus kapiuste laineklaasi motiivi on kasutatud ka kapi külgedel ning esiosas, luues ühtse mulje,“ kirjeldab vitriinkapi sünnilugu Kenneth Pert.

Vitriinkapp-kummut "Vitium"

10. Mööbliseeria „Hourglass“, autor Andre Maisväli

Emotsioonid, mis suudavad inimese rutiinist välja tuua, peavad olema tugevad. Just seetõttu on Hourglass tool oma igast küljest liivakella meenutava figuuriga loodud meelde tuletama aja olulisust. Mugava vormiga aiatool on mõeldud inimestele, kes väärtustavad esteetilisuse ja praktilisuse tasakaalu ning hindavad peensusteni läbimõeldud detaile ja nende kvaliteeti. Kohvilaud on loodud tasakaalustamaks Hourglass kollektsiooni kui tervikut. Tema tagasihoidlik tühi vorm jätab ruumi grilli- või lõkkepuude ladustamiseks. Samuti on lauda võimalik kasutada jalatoe või tumbana.

Mööbliseeria "Hourglass"

11. Termopuidust pistikute ja lülitite katted ja raamid, autorid Karl Haljasmets, Priit Lille

Täna on võimalik hooneid ehitada pea 100% taastuvatest materjalidest, kuid on üks tooteliin, millele pole täna leitud plastiku asemel head alternatiivi. Selleks on lülitite ja pistikute katted ning neid ümbritsevad raamid, mida täna toodetakse maailmas 99,9%-l juhtudest ikka plastikust. Wemel Woodi meeskond on koostöös Võrumaa Haridus- ja Tehnoloogiakeskuse puidu kompetentsikeskusega TSENTER tulnud turule esimesena maailmas 100% taaskäideldavast materjalist ehk termopuidust lülitite, pistikute ja neid ümbritsevate raamide seeriaga, mille toorme, ehk termopuidu valmistamine on täielikult kemikaalide vaba ning seetõttu äärmiselt loodussõbralik materjal. Tegemist on maailmas innovatiivse tootega, sest ükski tootja ei valmista täna neid detaile termopuidust, kasutades samas toodete katmiseks looduslikke õlisid ja peitseMeie tooted teeb eriliseks see, et neil on säilinud naturaalne puidu lõhn ja tunnetus. Samuti on tooteliini kaitseks esitatud patenditaotlus.

Termopuidust pistikute ja lülitite katted ja raamid

12. Valgusti „Vanalinn“, autor Merle Vinnal

Eestimaast inspireeritud valgusti on loodud kombineerides laserlõikust, vineeri ja akrüüli, tuues esile meie kultuuripärandi ilu. Vanalinna motiivid annavad valgustile unikaalse ja koheselt äratuntava välimuse. Põrandavalgusti on varustatud energiasäästlike LED-pirnidega, mis on dimmerdatavad. See võimaldab reguleerida valguse intensiivsust vastavalt vajadusele ja meeleolule, pakkudes nii funktsionaalset kui ka dekoratiivset valgustust. Mitmekülgne kasutus: Tänu oma ajatu disainile sobib Vanalinna põrandavalgusti erinevatesse ruumidesse ja stiilidesse. Olgu selleks elutuba, magamistuba, kontor või avalik ruum, see valgusti lisab igale keskkonnale valgust.

Valgusti "Vanalinn"

13. Papptool „Puulane & Tohtlane“, autor Tarmo Luisk

Põhjuse kokkupandava papptooli disainimiseks andis eesti jätkusuutliku ja eetilise disaini näitus UPMADE.EE New Yorgis käesoleva aasta mais. Kuna kohapeal toimusid ka vestlusringid ja vastuvõtud, oli vaja luua kerge ja lahtikäiv näituse sisuga sobiv iste. Vastupidav ja stabiilne toode on valmistatud lainepapist. Iste on lihtsasti kokkupandav ja lahtivõetav. Materjal on loomulikult taaskasutatav. Papptooli nimi on „Puulane ja Tohtlane“.

Papptool "Puulane ja Tohtlane"

14. Vaagnad ja kausid „EDDA“, autorid Eda ja Kalev Vendelin

Vaagnad ja kausid on valmistatud betoonist. Iga toode on 100% käsitöö ning on valminud vaba käega voolides, mis teeb iga toote ainulaadseks ja kordumatuks. Toodete valmistamise tehnoloogiat on arendatud kaks aastat, katsetades erinevaid tehnikaid ja materjale ning konsulteerides oma ala spetsialistidega. Tooted sobivad suurepäraselt disainielemendiks igasse kaasaegsesse interjööri.

Vaagen sarjast "EDDA"

15. Kirjutuslaud „ANNA“, autor Anna-Liisa Hanni

Kirjutuslaud „ANNA“ on mõeldud magamistoas või elutoas töötavale spetsilistile, kes soovib oma tööasju kerge vaevaga peita. Tänu laua klapile saab kirjutuslauaga luua sama efekti nagu eraldi kabinetiruumiga. Tööpäeva lõpus saab laua klapi sulgeda ja peita suure ekraani, sülearvuti ja muud tööks vajalikud vahendid vaid kahe sekundiga. Laual on lisaklapp, mille all saab organiseerida kõik nähtavad juhtmed. Tänu läbimõeldud disainile suureneb märgatavalt kodus töötava spetsilisti fookus ja rahulolu oma tööga. Lauda on võimalik tellida eri viimistlusega ning võimalus on tellida ka ainult laua pealmine osa.

Kirjutuslaud "ANNA"

  • BRUNO on tootedisaini auhind, mida Eesti Disainerite Liit annab välja alates 2006. aastast iga kahe aasta tagant. Auhind on nime saanud disainikateedri rajaja ning esimese disainiauhinnainitsiaatori professor Bruno Tombergi järgi.

  • Auhinnad antakse välja elustiilitoote disaini, elukeskkondliku toote disaini ja insenertehnilise toote disaini kategoorias, lisaks elutööpreemia silmapaistva panuse eest Eesti disaini. BRUNO tootedisainiauhinna 2024 võitjad valib välja rahvusvahelistest disainiekspertidest koosnev žürii, koosseisus Anke Strittmatter (Austria), Susana Gonzaga (Portugal), Stephan J. Clambaneva (Ameerika Ühendriigid), Arvo Pärenson (Eesti) ja Darren Yeo (Singapur). Võitjad kuulutatakse välja Eesti Disainiauhindade Galal 20. septembril.

Kuidas see lugu Sind tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena