1. Alusta akende vahetust hoone vaatlusega väljast. Kujuta ette, milliseid aknaid sa tahad - mõtle nii akende avatavusele, värvile kui ka klaasidele. Jälgi sedagi, kui tuule- ja mürarikkas piirkonnas maja asub ning mis ilmakaarde jäävad aknad. Hinda uue akna sobivust ka maja ja teiste ümbruses olevate hoonetega, sest enne akende vahetamist peab sul olema ühistu luba või kooskõlastus, vajadusel ka Muinsuskaitseameti luba.

2. Keskendu uue akna omadustele. Mõtle läbi, mida ruumides tehakse ning kui sageli seal viibitakse, sest tänapäevased aknad on õhutihedad. Enne akende vahetust tasub mõelda, kuidas toimub edaspidi ruumi õhuvahetus ja kas see on energiasäästlik. Piisav õhuvahetus on ruumis viibijate tervise jaoks väga tähtis.

Kui soovid aknavahetusega vähendada küttekulusid, siis eelista väiksema soojusläbivusega aknaid ehk jälgi nende U-väärtust. Kahekordne pakett on möödanik, eelistada tuleks kolmekordset. Mõtle ka sellele, kui suurt helikindlust akendelt ootad ning kas maja asub suure magistraali ääres või vaiksel kõrvaltänaval.

3. Uuri, mis töid akende paigaldus sisaldab. Akende vahetamine on suur ja tolmurikas töö, seetõttu on oluline teada, milliseid töid täpsemalt aknapaigaldus sisaldab. Kas ka mitmeid lisatöid, näiteks akna põskede parandustööd ja viimistlemine, sisemised aknalauad ja nende paigaldus, välimised veeplekid ja nende paigaldus ning muud sellist? Millised neist töödest on arvatud akende vahetuse hinna sisse, millised mitte?

4. Pööra tähelepanu akna edasisele hooldusele ja kasutusele. Aknaid vahetades on väga oluline, kui lihtne on sul hiljem aknaid kasutada ja neid hooldada. Kas ja kuidas need käivad lahti ning millist hooldust vajavad? Kui pöörad kohe tähelepanu ka akende hooldusvajadusele, jäävad ära hilisemad mured, näiteks lõunapoolsetel külgedel intensiivse päikese mõju akendele jne.

5. Tähtis on akendele antav garantii. Täpsusta alati, milline on garantii kestvus ja millised on garantiivälistused. Kas akende müüjaks on tootja või vahendaja ja kui suure tõenäosusega vastutab müüja oma toote eest ka viie aasta pärast?Aken on ehitustoode ja ehitustootena peab aken olema varustatud CE-märgisega ning sellega peab olema kaasas kasutusjuhend (muuhulgas juhised akna paigaldamiseks ja hooldamiseks). Akende kohta kehtib Euroopa standard EVS-EN 14351-1.

6. Mõtle läbi, millal on parim aknavahetust ette võtta. Tavapäraselt on eelistatuim akende vahetuse aeg hiliskevadest varasügiseni, kuid tänapäevased montaaživahud võimaldavad aknaid paigaldada isegi paukuva pakasega ehk külmaga kuni –10°C. Kuna aastaaeg ei mängi akende vahetamisel enam nii suurt rolli, uuri sedagi, millised võimalused on aknaid vahetada teistel aegadel. See võib olla palju sobilikum ka sinu rahakotile. Lisaks peaksid teada saama, mitu päeva akende vahetusele kulub, sest seegi võib olla ettevõteti erinev.

7. Küsi nõu asjatundjatelt. Seda soovitab teha ka Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liit (EETL), kes on akende vahetamiseks koostanud lausa juhendi. Ära häbene küsida ega uurida tootjate paigaldusjuhendeid. Küsi mitu võrreldavat pakkumist ning anna võimalikult palju infot pakkumise tegijale. Uuri pakkuja tausta. Pädev müüja oskab juhtida tähelepanu asjakohastele võimalustele ja ka riskidele. Enne otsustamist tutvu ka juba paigaldatud akendega.

Pööra tähelepanu sellele, kuidas sinuga suheldakse ja millise mulje jätab sulle ettevõte üldiselt. Mida teadlikum oled sa ise akende vahetusest, seda selgema pildi saad ka ettevõtte töötajate asjatundlikkusest ja lõpliku otsuse tegemine muutub nii veel lihtsamaks.

Allikas: Klaasmerk.ee

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena