Disainiöölt leiab mitmekülgset disaini uudistoodetest linnakeskkonnani
16.-22. septembrini toimub Krulli kvartalis järjekorras juba üheksateistkümnes disainifestival Disainiöö, mis toob igal aastal kohale üle kümne tuhande külastaja Eestist ja välisriikidest.
Tänavuse festivali põhiline teemafookus on seekord linnade ja väikekohtade inimväärne disain, kuid huviline leiab festivalilt ka uudset tootedisaini, jätkusuutlikku moodi, rohkelt näitusi ja töötubasid, lasteprogrammi ja paljutki muud huvitavat.
„Igal Disainiöö festivalil on oma sõnum ja nägu. Sel aastal tahame ruumi anda disainile mahajäetud piirkondades ja ääremaadel, näidates, kuidas väikesed nutikad disaini- ja kultuurisekkumised koostöös kohalike loomeinimestega, nii Eestis kui Euroopa projekti SMOTIES raames kokku kümnes riigis, on toonud nendesse piirkondadesse uue elu läbi inimesi väärtustava elukeskkonna tekke. Samas leiab Disainiöö programmist ka väga palju muid põnevaid disainivaldkondi. Eesti tootedisaini paremik saab taas pärjatud BRUNOdega ning välja pandud näitusel, jätkusuutlikku moodi näitab DOM, külastajaid ootavad disainiturg Disainitänav, minimess SISUSTUS+, PechaKucha välkloengud, satelliidid üle kogu Tallinna ning rohkelt töötubasid ja näitusi. Väikestel külastajatel tasub tulla nii põneva lasteala kui ka näiteks koostöös Itaalia Suursaatkonnaga Eestisse toodava „Armas Pinocchio“ näituse pärast, mis küll väärib vaatamist ka täiskasvanutel,“ tutvustas nädal aega vältaval kultuurisündmusel toimuma hakkavat Eesti Disainerite Liidu (EDL) president ja Disainiöö peakorraldaja, Ilona Gurjanova.
Festivali osaks olev rahvusvaheline disainifoorum-konverents toob Eestissse hinnatud disaini, arhitektuuri ja urbanistika valdkonna eksperdid, peaesinejatena Cameron Sinclair (USA), Kitti Butter (Ungari), Stephan Clambaneva (USA) ja Spyros Bofylatos (Kreeka). „Minu ettekanne keskendub sellele, kuidas disainerid saavad efektiivselt kaasa aidata ökoloogilise keskkonna parendamisele linnades, olles omamoodi sildadeks erinevate valdkondade vahel. Projekt nimega Pollino, millest lähemalt räägin, keskendub linnamiljöösse sobivatele disainilahendustele, mis aitavad kaasa tolmeldajatele vajalike ökosüsteemide tekkele, soodustades liigirikkust ning rohekeskkondade loomist,“ rääkis Kitti Butter.
Oluline osa Disainiöö disainifoorumist on pühendatud neli aastat väldanud Euroopa Liidu projekti „SMOTIES - Creative Works for Small and Remote Places“ tutvustusele ja esitlustele. Kümme osalenud riiki jagavad oma kogemusi sellest, kuidas disaini- ja kultuurialased projektid ning koostöö kohalike loomeinimestega on toonud nendesse piirkondadesse uue elu läbi inimesi väärtustava elukeskkonna tekke. Hinnalise kogemuse on omakorda raamatuks „Remote Places, Public Spaces“ koondanud Michael Dumiak, tulles ise Disainiööle ka raamatut esitlema.
„Igapäevase elu vaatamine läbi disainiprisma toob nähtavale need lihtsad, sageli tahaplaanile jäävad, asjad, mis kipuvad ununema. Töötades selle raamatuga ja kuulates erinevate riikide lugusid, mõistsin, kuivõrd suur potentsiaal tuleviku-Euroopale peitub väikekohtade ja mahajäetud piirkondade uuesti ellu äratamises koostöös disainerite, arhitektide ja kultuuriekspertidega. See on toonud kokku andekad loovinimesed erinevatest valdkondadest. Erinevate vanuste ja kogemustega tegijad, kes vahetavad omavahel ideid, millest sünnivad omakorda uued loovlahendused. Kohad, millesse disain oma panuse annab, võivad olla väga erinevad nii riigi, keele, kliima, ajaloo jm mõttes, kuid neid kõik ühendab vajadus muuta elukeskkond selliseks, kus meil kõigil oleks hea elada,“ tutvustas Michael Dumiak esitlusele tulevat.
XIX Disainiöö toimub 16.-22. septembrini Krulli kvartalis. Enamik Disainiöö üritusi on külastajatele tasuta, kuid on ka osalustasu ja eelregistreerimisega sündmusi, nende seas ka rahvusvaheline disainifoorum-konverents. Festivali järjest täieneva programmiga ning ürituste infoga saab tutvuda veebilehel www.disainioo.ee.