HEA TEADA | Millised aiatööd tuleks ette võtta augustis?
Märkamatult on kätte jõudnud august ehk lõikuskuu - see toob aiaomanikele kaasa kiire aja, kuna suurem osa saaki saab valmis. Lisaks väljas tegutsemisele tuleks kindluse mõttes kriitilise pilguga üle vaadata hoiustamisruumid, et kõik aiasaadused erineval kujul sahvrisse või keldrisse ära mahuksid. Kogu aiasaadusi ja alusta sibullillede istutamisega... Mida sellele kõigele lisaks veel tegema peaks?
Meeldetuletuseks mõned näpunäited augustikuu aiatöödeks:
Ära unusta kastmist, sest ka augustis peab taimedel olema piisavalt niiskust. Arvesta sellega, et taimedele meeldib, kui neid pigem harva, kuid see eest külluslikumalt kastetakse. Soovitav on aeda kaks korda nädalas pikemalt kasta, tulemused on paremad kui igapäevase lühiajalise kastmise puhul.
Päeval tuleks kasvuhoonet tuulutada, et öösel sinna kogunenud niiskusest lahti saada.
Enne muru niitmist hinda olukorda: kui päike on pikalt lõõsanud, siis muru niita pole tarvis. Liiga madal muru läheb päikese käes kõrbema ja muutub kollaseks.
Hoolitse puude eest. Lõikuskuul tasuks puudelt ära lõigata noored mittevajalikud võrsed, selleks kasuta oksakääre või oksalõikurit. Lõikamiseks on paremad kuivad ilmad, kuna see kiirendab lõikehaavade paranemist. Augustis võib viljapuid sügisväetisega väetada (soovitatavalt 80g väetist ruutmeetri kohta (80g/m2)).
Augustikuu on saagikoristuskuu, kus köögiviljad on valmis ja ootavad serveerimist ning sissetegemist. Köögiviljad on kõige paremad, kui nad on noored, seepärast jälgi hoolikalt oma köögivilju ning korista saaki õigel ajal.
Ubade ja herneste koristusel jäta taimedele mõned kaunad külge. Küpsete viljadega saad kevadeks uued seemned.
Hoia silm peal oma juurviljadel. Kui kaalikad ja porgandid hakkavad mullast välja kerkima, tuleb neile panna lisamulda. Kui peaks juhtuma, et augustikuus esineb öökülma, siis mulla all on juurviljad paremini kaitstud.
Valmivad esimesed õunad ja ploomid, millest saab teha mahla, moosi või kompotti. Jälgi, et murult saaks koristatud mahakukkunud õunanääpsud ja ploomid, mis seal muidu mädanema hakkavad. Puuviljade korjamise teeb lihtsaks ja mugavaks spetsiaalne puuviljakorjaja.
Kui märkad, et herilased kimbutavad puuviljasaaki, valmista neile lihtsate vahenditega püünis. Võta tühi pudel, vala sinna sisse magusat jooki (käärima läinud mahl, magus vein vms) ning riputa see köiega mõne puuoksa külge. See tõmbab herilasi ligi ning hoiab nad viljadest eemal.
Õitsvad roosid ootavad lõikamist ning vaasi panemist. Närtsinud õied võiks eemaldada, sest muidu jäävad need taime kurnama ning ei saa täie võimsusega pühenduda uutele õitele.
Augustis võib alustada sibullillede istutamisega (liilia, püvilill ja krookus). Sibultaime istutamisel jälgi, et sibul läheks umbes 3-4 korda sügavamale, kui on tema läbimõõt. Näiteks 3 cm läbimõõduga sibul tuleks asetada 10-11 cm sügavusele.
Hekk tuleks pügada ajal, mil võrsed on tasapisi puitumas ning juurdekasvu lõpetamas. See tagab heki tiheda ja korrektse välimuse. Kauni heki saavutamiseks kasuta spetsiaalset hekilõikurit.
Allikas: K-Rauta