Miks tekib vannituppa hallitus ja kuidas sellest lahti saada?
(6)Mida teha, kui vannitoa või duširuumi nurkadesse, lakke või plaadivuukidesse on tekkinud inetud tumedad hallitustäpid ning ebameeldiv kopituselõhn? Miks kipuvad hallitusseened võimust võtma, kuidas neist tõhusalt lahti saada ning miks peab üldse selle probleemiga tegelema?
Hallituse vältimine ja selle likvideerimine on oluline, sest sarnaselt toidule ja veele mõjutab meie tervist sissehingatava õhu puhtus. Tervisekaitseinspektsiooni andmeil on kolmandiku allergiliste laste haigusetekitajateks just ruumiõhus olevad hallitusseente eosed, mis vajavad eluks niiskust, soojust ning toitu naha- ja seebitükikeste, tolmu ning mustuse näol. Meie organism tajub läbi väsimuse, peavalu ning pealtnäha põhjuseta nohu ja köha tekkimise lendlevaid kahjulikke eoseid juba siis, kui neid veel silmaga näha pole. Kui hallitus on juba märgatav, tuleb kiirelt selle eemaldamiseks midagi ette võtta.
Siseruumides tekib hallitus peamiselt ebapiisava või olematu ventilatsiooni, liigse niiskuse või puuduliku hüdroisolatsiooni tulemusel. Seega ongi kõige soodsam koht hallitusele just niisked ruumid. Ühe märja ruumi vee läbilaskvus aastas võib olla sõltuvalt hüdroisolatsiooni kvaliteedist, vuugitäidise tüübist ja laiusest ning ka kasutatava vee kogusest olla koguni mitukümmend liitrit.
Hallituse parim ravi on korralik ennetus!
Ventilatsiooni saad ruumi paigaldada ka pärast remonti, samuti määrdunud vuugid ja silikooni puhastada või välja vahetada. Seevastu hüdroisolatsioon pead ära tegema enne viimistlusremonti. Hüdriosoleeri kogu seina- ja põrandapind, mis läheb plaadi alla, trapiga märjas ruumis. Hüdroisolatsioon tagab märjale ruumile sobiva õhukvaliteedi ning tervisele hea keskkonna, leevendab konstruktsiooni nihkeid ning kaitseb seda veeavarii puhul.
Hüdroisoleeri ka kips- ja kiviseina, sest niiskus on suuteline läbima pealmiste materjalide poorseid pindu ja tekitama aluspinnas niiskuskahjustusi ja hallitust. Aluspinna hüdroisoleerimiseks on kõige lihtsam kasutada võõbatavaid hüdroisolatsioonimatikseid (nt Kiilto Fibergum), mis moodustavad kuivanult efektiivse niiskust tõkestava kummilaadse kihi. Sama mastiksit kasutatakse lisaks seintele ka põrandal, mis puutub lausveega enamasti kõige rohkem kokku. Kuigi ehituskauplustes pakutakse erinevate tootjate hüdroisolatsioonisüsteeme, on soovitav valida kogu märja ruumi tootepakett ühelt tootjalt, sest vastasel juhul ei pruugi tooted omavahel sobida ega muuta märga ruumi piisavalt niiskuskindlaks.
Hüdroisolatsioon on vajalik investeering, mis moodustab rahaliselt kogu vannitoa või duširuumi ehitamisest/remondist suhteliselt väikese osa. Samas annab just hüdroisolatsioon kindlustunde, et sinu kodu on tervislik, seina- ja põrandakonstruktsioonid niiskuskahjude eest kaitstud ning tehtud remont kestab kaua kaunina. Mõistlik on loomulikult ka heaperemehelik käitumine: oma pesuruumi pikemaajalisemaks püsimiseks tuleks lisaks hüdroisolatsioonile ning heale ventilatsioonile kuivatada alati pärast duši all käimist põrandat ning hoida puhtust, et hallitusseentel poleks piisavalt niiskust ja toitaineid.
Kuna peamiseks hallitusseente tekkimise põhjuseks hoonetes on niiskus, tasub vannitubade renoveerimisel olla eriti hoolikas.
Hallitusest vabanemine
Hallitusest vabanemisel vaata probleemile otsa. Kas hallitust on võimalik veel eemaldada või tuleb ette võtta suurem remont? Kui hallitust on võimalik eemaldada siis tee töödeldav pind eelnevalt märjaks, sest nii ei lendu hallituseosakesed teistesse majaosadesse laiali, kanna puhastamisel kummikindaid, pikki pükse ja pikkade varrukatega pluusi. Vajadusel kasuta respiraatorit ja kaitseprille. Koristamise ajal hoia märja ruumi uks kinni ja peale koristamist ventileeri korralikult ruum.
Loomulikult on parim hallitusevastane tegevus pidev koristamine. Selleks hoia kodus alati käepäraseid koristusvahendeid, kuivata peale kasutamist niiske ruumi põrand ja seinad. Kiilto tootevalikus on väga käepärased puhastuslapid, mis sobivad kasutamiseks vannituppa, kööki ja isegi akende pesuks.
Hallituse vastu võitlust võib alustad ka kodus olevate vahenditega. Näiteks söögisooda, äädika ja valgendi abil. Sega söögisooda veega pooleks, tee plaadid märjaks, kanna pasta plaatidele ja lase seista ca 10 minutit. Seejärel pese pinnad puhtaks. Äädika puhul kasuta lahjendamata äädikat – pritsi see puhastatavale pinnale ja lase tund aega seista, viimaks pese äädikas hoolikalt maha. Tugev äädika lõhn kaob paari tunni möödudes. Värvitud pinnal võid proovida hallitust kõrvaldada valgendi abil. Kuna tegemist on tugeva keemilise ainega katseta alguses seda meetodi mitte nii nähtavas kohas. Valgendi suhe veega peab olema 1:3. Pritsi lahus hallitusele ja oota 30 minutit. Siis hõõru pinda ja loputa veega.
Allikas: Kiilto / Decora.ee