Kui ühes ruumis toimuvad mitmed tegevused, võib muutuda mugavuse ja korra tunne kättesaamatuks. Loovad hobid võivad nõuda erilist valgustust ja hoiustamislahendusi, samal ajal kui igapäevaselt kasutatavad esemed vajavad oma kindlat kohta. Kuidas parandada elamise hubasust, mugavust ja esteetikat väikeses ruumis, tagades igale esemele oma koht?

Mõistlik ruumiplaneerimine ja korraldus on hädavajalik

Kitsas ruumis on iga sentimeetri maksimaalne kasutamine ülioluline. Sageli jäetakse seinapinnad, sealhulgas ukse kohal olev ala maksimaalselt kasutamata. „Sellisel juhul on seinariiulite paigaldamine praktiline lahendus, mis sobib suurepäraselt ronitaimede või hoiukarpide väljapanekuks,“ soovitab IKEA sisekujundaja Anneli Saluste.

Teine tihti tähelepanuta jäetud koht on kappide ja seintevahelised alad. „Neid ruume saab kasutada näiteks triikimislaua peitmiseks või kokkupandavate lisatoolide riputamiseks, mis on külaliste saabudes kergesti kättesaadavad,“ lisab sisekujundaja.

Riiete, kingade ja hobitarvikute mahutamiseks soovitab sisekujundaja valida kõrged modulaarsed garderoobid integreeritud valgustusega. Kuigi väliselt võivad need olla identsed, saab nende sisemust kohandada erinevate eesmärkide teenimiseks. Üks garderoobi osa võib olla riiulite ja sahtlitega kohandatud hobitarvikute hoiustamiseks, teine aga riiete hoidmiseks. Kõrgusega arvestades võib garderoobide ülemisi sektsioone kasutada vähemkasutatavate esemete hoiustamiseks.

Ka garderoobide sisu organiseerimine on oluline. Sisekujundaja soovitab riiulitel ja sahtlites väikeste esemete hoiustamiseks kasutada karpe. See lähenemine mitte ainult ei paranda organiseeritust, vaid muudab ka esemete kättesaamise lihtsamaks.

Elutuba enne muutumist:

Mitmekülgne tööruum hobialal

Kui üks tuba teenib nii hobisid kui ka muid tegevusi, peaks sealne laud olema universaalne. „Soovitan sellise ruumi täita rohke valguse, korra ja funktsionaalsusega. Mitmefunktsiooniline klappjalaga laud võiks olla planeerimisprotsessi põhiline element. See väike, ent elegantne laud on erakordselt praktiline, kuna seda saab lahti voltida, pakkudes mugavat pinda ka külaliste võõrustamiseks. Hobiala on varustatud ergonoomilise, kõrguselt reguleeritava tooli, sobiva valgustuse ja seinale kinnitatud tööriistapaneeliga, mis on käepärane hobidega tegelemiseks vajalike esemete hoiustamiseks. Selline lahendus ei säästa mitte ainult ruumi, vaid teeb ka kõik tööriistad kergesti kättesaadavaks,“ ütleb sisekujundaja.

Mugav voodi ja hubane valgustus lõõgastumiseks

Mõnikord kasutatakse piiratud ruumi tõttu elutoas magamiseks ka diivanit. Siiski soovitab hea ööune jaoks sisekujundaja asendada diivan päevavoodiga, millel on suurema mugavuse tagamiseks madrats. Selle multifunktsionaalse mööblieseme saab öösel lahti voltida kaheinimesevoodiks, samas päeval kasutada diivanina.

Teine oluline aspekt on valgustus. „Vahel me ei märka, kui palju valgustus võib mõjutada meie igapäevaseid tegevusi ja üldist hubasust,“ märgib Saluste. „Põhilise laelambi kõrval võiks ruumi lisada kohandatud valgustuslahendusi lugemiseks, töötamiseks ja muudeks hobideks. Toa kutsuva atmosfääri edasiarendamiseks võib lisada traditsioonilises stiilis kardinaid koos looduslike materjalide, maalähedaste toonide ja taimedega“.

Elutuba peale muutumist: