Ribipaneele kohtab nii uusarenduses kui renoveeritud korterites, sest neil on suurepärane omadus muuta ka päevinäinud elamine värskeks ja trendikaks. Neid armastavad nii professionaalsed sisearhitektid kui ka remondihullud. Milles siis nende meeletu populaarsus seisneb?

Lihtne ja kiire paigaldus.

Kui soovid oma eluruumidesse värskust tuua, kuid traditsioonilised remondivõtted, nagu seinte värvimine või tapeetimine tunduvad liiga keerulised ja aeganõudvad, siis on ribipaneelide kasutamine täpselt see, mida oled otsinud. Põhimõtteliselt saab nende paigaldamisega hakkama igaüks, kes lihtsamate remonditöödega varasemalt kokku on puutunud. Seejuures saab nende abil ruumi ilmet drastiliselt muuta, tuues selles esile täiesti uued värvid ja dimensioonid.

Sobivad igasse eluruumi. Puidust ribipaneele on saadaval laias värvivalikus ja neid võib paigaldada nii seinale, lakke, kui ka mööblile, seega leiab nende jaoks sobiva koha igas interjööris. Samuti võib neid kasutada kõikides erinevates tubades ja paneele saab paigaldada nii horisontaalselt, vertikaalselt, kui ka diagonaalis. Kasutada võib ühevärvilist lahendust, kuid julgema sisekujunduse puhul võib erinevas toonis paneele ka mustrisse seada. Oma universaalsusega sobivad nad isegi vannituba või sauna leiliruumi kaunistama.

Sobivad erinevate disainistiilidega.Kuna ribipaneelide efekt ei tulene suurtest mustritest või silmipimestavatest värvilahendustest, siis sobivad nad väga hästi kokku erinevate disainistiilidega. Nende abil võib täita nii modernsemaid visoone, kui ka tuua eluruumidesse killukese maalähedast hõngu. Lahendusi on palju ja ainsaks katsumuseks jääb välja valida sobivast puiduliigist ribid ja värvid.

Kuidas ribipaneele valida?

Ribipaneelide valikul on loomulikult oluline lähtuda oma isiklikest eelistustest nende väljanägemise osas, kuid kindlasti tuleb läbi mõelda ka see, millised peaksid olema materjali omadused: tugevus ja veekindlus. Näiteks, kui plaanid paigaldada seinapaneelid toa kõige käidavamasse piirkonda, siis tuleks eelistada materjalina mõnda tugevat puitu, näiteks tamme. Niisketes ruumides seevastu tuleb jälgida, et paneelid oleksid niiskuskindlate õlidega immutatud. Sageli saab valiku osas otsustavaks materjali hind, seega levinuimaks materjaliks paneelide valmistamisel on ilmselt mänd ja selle spooonitud variandid. Tegelikult pole ka männipuidul otseselt midagi viga - enamus kohtades on ta piisavalt tugevaks valikuks ning männist ribipaneele saab teha niiskuskindlaks. Tammepuitu eelistatake tihti just selle välimuse tõttu, seega kui rahakott peale ei hakka, võib hankida endale õhukese tammespooniga kaetud ribipaneelid.

Kuidas ribipaneele paigaldatakse?

Ribipaneelide paigaldamises ei ole iseenesest midagi keerulist, kui jälgid järgnevaid punkte:

Valmista pind hoolikalt ette.Väga oluline on enne töö alustamist hoolikas ettevalmistus, mis hõlmab paigalduseks mõeldud pinna tasandamist ja puhastamist. Ebatasane pind ei võimalda saavutada korrektse väljanägemisega tulemust ning määrdunud pinnale ei kinnitu ribid liimiga paigaldamisel piisavalt tugevalt.

Pane valmis ribipaneelid.Kõige mõistlikum on kasutada valmiskujul ribipaneele, mille ribid on sobivasse mõõtu lõigatud ja paneeliks seotud. Selliselt ei ole vaja muud ettevalmistust, kui valida sobiva ribipaneel. Kui aga oled otsustanud ise liistudest paneeli meisterdada, siis pead järgnevalt kõik ribid ülihoolikalt mõõtu lõikama ja lõikekohad sobiva õli või värviga üle töötlema.

Kinnita paneelid seinale. Paneelide seinale kinnitamiseks on kaks võimalust: kruvide või liimiga ja see millist meetodit eelistada sõltub loomulikult aluspinna materjalist ning ribipaneelide raskusest. Ükskõik kumba kinnitusvahendit kasutad, tuleb siinkohal olla eriti hoolikas, et paneelid kulgeksid sirgelt ja ribid oleksid üksteisest võrdsel kaugusel, vastasel juhul ei jää tulemus ootuspärane.

Selliselt oledki paneelide paigaldamisega edukalt hakkama saanud, mis tähendab, et töö ei ole tõesti eriti keeruline. Samas peab silmas pidama, et hea väljanägemisega tulemuse nimel tuleb olla tähelepanelik ja hoolas. Kui kannatlik ja täpne tegutsemine ei ole sinu parimad omadused, siis tasub vaatamata töö kergele iseloomule kaaluda professionaalide abi kasutamist.

Kuidas ribipaneele hooldatakse?

Kui sa soovid, et paigaldatud ribipaneelid pikalt silmailu pakuksid, siis on oluline nende eest ka edaspidi hoolitseda. Kõige tähtsam on vältida mustuse ladestumist puidu pinnale, sest nii muutuvad ribid üsna ruttu näotuks disainielemendiks. Selleks peaksid regulaarselt paneele niiske lapiga puhastama, samas vältima tugevaid kemikaale, mis võivad pinda kahjustada.

Aeg-ajalt tuleks tuhmunud ribid sobiva puidutöötlusvahendiga üle käia, sest nii tagad paneelide pikema säilimise ja värskema ilme. Eriti oluline on see märgades ruumides, nagu vannituba, köök, või saun, sest seal võib maha kulunud niiskuskaitse põhjustada veetekkelisi puidukahjustusi.

Kas ribipaneelid aitavad parandada ruumi akustikat?

Lihtne vastus on, et jah aitavad küll. Puit oma olemuselt neelab helisid, seega aitavad ribipaneelid kõrvaldada üleliigseid hääli ja vältida ebameeldiva kaja tekkimist. Eriti kasulik on paneelide paigaldamine suurtesse tühjadesse ruumidesse ning tubadesse, kus soovitakse nautida muusikat ilma igasuguste helipeegeldustest tulenevate segajateta.

Allikas: Hange.ee