Väeta, niida ja kärbi

  • Paljud taimed ja põõsad on juuniks oma õied puult lendlema saatnud ning nüüd on hea aeg harvendada või kärpida selliste ilupõõsaste oksi. Mais õide puhkenud sirelid, samuti enelad ja forsüütiad on harvendustöödeks valmis.

  • Kui aga aeda on lisa tulnud puude, põõsaste ja püsikute näol, siis on väga oluline jälgida, et kevadel istutatud taimed saaksid regulaarselt ja piisavalt kastetud. Kui ilmataat ei aita, siis peaks kastmisesse suhtuma erilise hoolega. Soovitatavalt ikka üks kord ja korralikult, mitte mitu korda sirtsutades. Ideaalis peaks muld saama 20 cm sügavuselt märjaks, mis eeldab umbes 20 l vett 1 m2 kohta. Kastmisvesi peaks olema soe. Külma vee puhul tuleks kasutada aga pihustamise meetodit. Ajaliselt meeldib taimedele kastmiseks varahommik või hilisõhtu.

  • Uusi põõsaid ja puid istutades tasub kindlasti üle vaadata ka aia põliste asukate olukord hinnates talvekahjustusi ning lõigates välja kuivanud oksad.

  • Kui märkad lehetäisid ringi ukerdamas, siis tuleb tegutseda ning nad lehtedelt hävitada. Eriliseks maiuspalaks on neile just roosid ning noored puud ja põõsad.

  • Juuni on hea aeg aknalaual või kasvuhoones kasvatatud suvelillede ja teiste külmaõrnade taimede välja istutamiseks. Kuid ilmateade peaks ikka veel olema ühe aedniku heaks sõbraks, et külmematel öödel saaks taimedele katteloori peale panna.

  • Et lilled ja püsikud kasvataksid lopsakaid õisi, mis püsiksid kaua, tuleks neid ka väetada. Kui lilled lõpuks õide puhkevad, siis võiks need kuupäevad ka kalendrisse jäädvustada.

  • Mais hoolega parandatud või külvatud muru peaks nüüdseks olema rammu kogunud ning kui võimalik tuleks seda nüüd madalalt niita. Maksimaalne muru kõrgus võiks olla 6 cm, kuid niita ei tohiks rohkem kui 1/3 kõrguselt. Kui tundub, et peaks veel niitma, siis luba rohelisel muruplatsil paar päeva kosuda ja niida uuesti.

  • Kui ilmad on kuumad ja kuivad, ei tasuks ära unustada ka siile ja oravaid, kellele vihmavaene periood muutub eluohtlikuks. Aseta aeda madalad veenõud ja väldi kindlasti piima, mis võib alatoitumuses loomakestele suisa eluohtlikuks osutuda.

Allikas: Bauhof