Inimesele ohtlikku puukentsefaliiti ja puukborrelioosi levitavad Eestis võsapuuk ja laanepuuk. On juhtunud sedagi, et üks puuk on “kinkinudˮ korraga mõlemad vastikud tõved. Ohvri leidmiseks ronib puuk maapinnast 20–70 cm kõrgusele rohukõrrele või mõnele muule taimele ja jääb sinna varitsema. Mitte kunagi ei roni puugid aga puu või põõsa otsa, nagu vahel arvatakse. Linna ja koduaedadesse satuvad puugid näiteks lindude, näriliste ja siilide abiga.


Koduaias on soovitav taimestik võimalikult madalana hoida, sest tavaliselt ei tunne puugid end kuival ja hoolsalt pügatud murul hästi. Maakohtades tasub võimaluse korral takistada metsloomade pääsu aeda. Puukide peremeesliigid, nagu hiired, mutid, jänesed, rebased ja teised väikeimetajad, võivad puuke inimasustuse piirkondadesse tuua. Ohtlikke viiruseid kannavad ka imepisikesed, musti tolmukübemeid meenutavad puugipojad ehk nümfid, mida ei pruugi üldse märgata. Inimene nakatub, kuigi omateada pole tal puuki küljes olnud.


Nipid, mille abil aed puugile ebameeldivaks muuta:

  • Istuta aeda lavendlit, piparmünti ja sidrunheina — seda eriti mängupaikade ja terrassi lähedusse, kus tihedamini viibitakse. Samuti mõjub puukidele peletavalt vana hea küüslauk, mille kasvatamisega ei tasu koonerdada — küüslauguvarsi on hea suvistesse salatitesse hakkida ning küüslauk ise on suurepärane komponent soolastes hoidistes.

  • Puugid armastavad niiskust ja võsastunud muruplatse, seetõttu tasub võidelda liigniiskuse vastu. Üks variant selleks on näiteks lupjamine, mida tasub katsetada krundi piiril ja aia “metsikumates” osades, samuti teeradade juures. Lubi on suurepärane vahend, millega niisket pinnast kuivatada ning lubja söövitava omaduse toimel kaovad ka juba murule roninud puugid. Kui oled hädas samblaga, aitab lubi ka selle probleemi vastu. NB! Korda protseduuri peale suuri vihmasadusid!

  • Eralda krunt muust territooriumist takistusribadega. Kui sinu maja või suvilat ümbritseb metsa või karjamaaga, tekita selle serva vähemalt 70 cm laiused multši, kruusa või kiviplaatidega kaetud ribad, mida on puukidel keeruline ületada. Samuti kata mänguplatsile või grillinurgale jääv pinnas. Kividega kaetud alale puugid suure tõenäosusega ei roni.

  • Hoia muru madal — erilist tähelepanu pööra laste mängikohtadele ja teeradade servadele.

  • Kontrolli regulaarselt lemmikloomi, kes võivad oma jalutuskäikudelt tuua puuke nii tuppa kui ka koduhoovi. Suvehooajal on tark kasutada lemmikloomadel puugitõrjevahendeid.

  • Puugid kanduvad kõige sagedamini aeda lindudega. Väldi linnumajade asetamist maja, mänguplatside või puhkenurkade lähedusse.