„Tugikeskustesse pöördujate arv on viimastel aastatel jäänud samale tasemele. Tugikeskustes pakume mitmesuguseid tasuta teenuseid, alustades esmasest kriisinõustamisest, psühho-sotsiaalsest toest, psühholoogi ning juriidilist abi ja ka ajutist turvalist majutust. Eelmisel aastal tegeles meie tugikeskus Harjumaal ligi 500 erineva naise juhtumiga. Nendest 36 naist koos 29 lapsega viibisid tugikeskuse majutusteenusel. Tunneme väga suurt tänu ja heameel, et pärast uuenduskuuri paranevad meie majutustingimused oluliselt,“ rääkis Tallinna Naiste Tugikeskuse juht Vaike Pähn. Varasemalt sai Tallinna Naiste Tugikeskus majutada sellele pinnale kuni 9 inimest, kuid nüüd, peale uuenduskuuri, juba 12. Tugikeskus pakub lähisuhtevägivalla kogenud naistele abi ööpäevaringselt.

„See on meie teine tugikeskuse uuenduskuur Eestis, mille valmimise järel oleme kahe aasta jooksul loonud juurde üle 200 m² pinda, kus saab ajutiselt peatuda. Jätkame uuenduskuuridega ka teistes tugikeskustes järgmistel aastatel, sest soovime luua paremat igapäevaelu kodus ja ajutine kodu pole sellest sugugi vähem oluline. Tugikeskuste uuendamisega soovime tuua rahu tunnet ja luua täiendavat mugavust. Usume, et toetav keskkond aitab peredel taastuda ja muuta nende päevi helgemaks,“ jagas IKEA Eesti turu juht Marko Põder.

Väärtustades ruumi võimalusi

Ruumide uuenduskuuri planeerimise aluseks olid funktsionaalsus, ergonoomilisus ja mugavus. IKEA Eesti sisekujundaja Charlotte-Miralda Feršel kirjeldas, et rahustava keskkonna loomiseks valiti rahulikud värvid, kunstiteosed loodusmotiividega ja rõõmsad detailid lastele – mänguasjadest kuni mängulise loomamustriga voodipesuni. „Kuna iga peretuba mahutab korraga kuni neli inimest ja perede suurused on erinevad, peavad lahendused olema kohandatavad tugikeskuses peatuvate naiste ja laste pidevalt muutuvatele vajadustele,“ lausus sisekujundaja.

„Selleks, et tagada multifunktsionaalsus ja ruumi võimalusi täielikult ära kasutada, valisime täiskõrguses riidekapid, laiendatavad voodid ja hoiulahendused, mida saab kasutada nii kohvilauana kui ka lisaistekohtadena. Sellised lahendused võimaldavad näiliselt ruumi suurendada ja hoida seda korrastatuna,“ sõnas IKEA Eesti sisekujundaja Anastassia Karamnova.

Lisaks elutingimuste parandamisele, toetab algatus lähisuhtevägivalla vastast liikumist ja vabatahtlikkuse kultuuri. Rohkem kui 40 vabatahtlikku IKEA Eesti erinevatest osakondadest panid käed külge uuenduskuuri elluviimises - pannes kokku sadu erinevaid esemeid, said vabatahtlikud sügavama arusaama lähisuhtevägivallast, tugikeskuse tööst ja kõrvalseisjate rolli olulisusest.

Kui vajad tuge, võta ühendust:

  • Tallinna Naiste Tugikeskusega: 57570911 (24/7) või tallinnanaistetugi@gmail.com;

  • ohvriabi kriisitelefon: 116 006 (24/7) või palunabi.ee;

  • lasteabi telefon: 116 111 (24/7) või lasteabi.ee;

  • tugi vägivallast loobumiseks: 660 6077 (tööpäeviti 10.00–16.00).

Hädaolukorras helista häirekeskuse numbril 112.Rohkem infot lähisuhtevägivalla kohta: sotsiaalkindlustusamet.ee.