Puitpindade eest tuleb sama korralikult hoolt kanda kui oma näonaha eest. „Kõige esmane on lahtise mustuse (kriimustusi ja kahjustusi tekitava liiva ja kivikeste) põrandalt eemal hoidmine. Suure osa võtab kinni porimatt ning ülejäänu peaks lihtsalt regulaarselt harja või tolmuimejaga kokku koguma. Täiesti kulumiskindlat naturaalparketti pole veel leiutatud ja seepärast peaks ka koduloomade küüned lühikesed hoidma,“ soovitas Baltimaade suurima puidu jaemüüja Puumarketi Tartu osakonna juhataja Mari-Liis Mihkelson.

„Peamine viga, mis tehakse, on see, et parkett valitakse ja paigaldatakse kallilt ja korralikult. Seejärel aga lastakse pealmisel kaitsekihil ära kuluda ning kannatama hakkab juba põranda enda pigment ja pind,“ rääkis Mihkelson.

Värvi, lakki ja õli omavahel ei segata

Kuldreegel on, et pinda hooldatakse sama vahendiga, millega see on kaetud. Õli, lakki ja värvi omavahel segada ei tasu. „Õlitatud ja lakitud parkettidest on esimesed veidi poorsemad ja seega õrnemad. Kui õlikiht kulub maha, tekib mustusel ja niiskusel võimalus materjali sisse minna. Sama käib ka näiteks puidust köögitasapindade kohta,“ rääkis Mihkelson.

„Õlitatud põranda puhastamiseks ei tasu kasutada vaid tavalist kraanivett, vaid kord nädalas tuleks veele lisada õlitatud põrandatele ette nähtud puhastusvahendit, mis hoiab ära liigse kulumise, kaitseb kuivamise eest ning taastab õlitatud kaitsepinna. Õlitatud põrandate puhul on oluline, et lapp poleks puhastades liiga märg – muidu jäävad tumedad veerandid, mida on raske materjalist hiljem kätte saada,“ ütles juhataja.

„Kui puidupinnale on juba tekkinud veekahjustus, näiteks lillepoti lekkinud alusest, siis tuleks õli ja pealiskiht maha lihvida, uuesti õlitada või vajadusel toonida. Puitpind tuleks üleüldiselt enne uut õlitamist kergelt üle lihvida ja puhastada. Kui vana kiht jääb maha lihvimata, võib tulemus jääda laiguline. Kui töötlemiseks kasutatakse toonitud õli, milles on rohkem pigmenti ja väiksem kaitsevõime, soovitatakse lisaks kanda peale eraldi lõppviimistlusõli, millel on suurem kaitsevõime,“ rääkis Mihkelson.

„Huvitava nüansina muutuvad aja ja kasutusega matid pinnad läikivamaks ja ka vastupidi. Selleks, et algset väljanägemist taastada, on võimalik ka pinda poleerida, mis muudab selle taas läikivaks. Mati hooldusõliga töödeldes muutub materjal samas jälle tagasi tuhmiks,“ lisas naine.

Ka lakitud pind tahab pidevat hoolt

Puidueksperdi sõnul on üks peamisi eksiarvamusi, et regulaarselt peab hooldama ainult õlitatud pindasid.

„Lakitud põrandaid peaks regulaarselt puhastama vee ja niiske mopiga või spetsiaalselt lakitud põrandatele mõeldud puhastusvahendiga. Sellega hooldamine teeb igapäevase puhastuse lihtsaks ilma, et kahjustaks põranda kaitsekihti. Puitpinna puhastamiseks ei tohi kunagi kasutada vahendeid, mis on mõeldud keraamilisele plaadile või laminaat-põrandakattele. Need vahendid on naturaalsele puidule liiga abrasiivsed. Mõistlikum on eelistada pH-neutraalseid puhastusvahendeid, vastavalt tootja kasutusjuhistele. Kord kuus võiks kasutada ka lakitud põrandate värskendajat, mis kaotab tekkinud väiksemad kriimud, taastab laki läike ning kaitseb kulumise eest,“ lisas Mihkelson.