Kujunda saunast ja sauna eesruumist nauditav puhkeala
Pole kahtlust, et oleme saunalembene rahvas ja kui vähegi võimalik, rajame selle ka enda koju. Et saunaskäik oleks tõeliselt lõõgastav, on oluline läbi mõelda, milline saunaala meeli enim rahustaks. Seejuures ei pea saun olema suur – ka pisikesest korterisaunast saab maksimumi võtta ja kujundada see just selliseks, mis endale sobib ning meeldib.
Toimiv ja hea ventilatsioon
Korralikult ehitatud ventilatsioon on tervisliku ja mugava saunakeskkonna säilitamiseks hädavajalik. Ventilatsioon aitab reguleerida sauna temperatuuri ja õhuniiskust ning eemaldab ebameeldivaid lõhnu. Veendu, et saunas on värske õhu sisse- ja väljavooluavad, et vältida ülekuumenemist või kehva leili.
Materjalid
Puit on kõige traditsioonilisem valik, kuid julgesti võib valida ka kivi, plaadi, klaasi või metalli, et saavutada omanäolisem tulemus. Puit loob ruumis sooja ja hubase miljöö, termotöödeldud puidu eeliseks on kerge hooldatavus, kui seda teha järjepidevalt.
Voodrilaudu saab paigaldada just sellisel moel, nagu endale meeldib – otsi põhjatust internetist ideid! Efektsed seinad ja laed saab lahendada mitut moodi, kasutades eri toone, materjali, suurust, laiust jne. Kontrasti ja tekstuuri loomiseks saab erinevaid materjale omavahel kombineerida. Siin tasub jälgida, et kombineerimisel valikud omavahel ka sobiks.
Ribipaneelid on väga populaarsed sisustuselemendid. Neid on eri laiuses, need võivad olla elegantse kitsa joonega või laiemad ning „sõnakamad“. Ribipaneeliga võib katta terve seina, seinaosa, lae või hoopis mööblitüki. Kasuta paneeli näiteks ühendava osana diivani tagaseinas ja kapil. Võimalusi on mitmeid!
Valgustus
Üle ega ümber ei saa ka valgustusest – see on hea ruumikujunduse alus. Valgustusega saab luua erinevaid meeleolusid, sõltuvalt valgustite värvusest, intensiivsusest ja paigutusest. Saunavalgustuseks võib kasutada süvistatavaid valgusteid, leedribasid, kohtvalgusteid või lampe. Hea, kui valgustid on hämardatavad, nii saab vajadusel luua mahedama meeleoluvalguse. Samuti võib valida külmema ja soojema valguse vahel – see on maitse asi, aga liiga külm valgus tekitab pigem kõleda tunde. Kui aga valida teadlikult selline valgustus, millel on võimalik valida ka eri värve, on hea teada, et näiteks sinised tuled võivad tekitada rahustava ja lõõgastava efekti, samas kui punased tuled võivad stimuleerida ja ergutada.
Mööbel ja aksessuaarid
Aksessuaarid vaata kriitilise pilguga üle – et neid oleks piisavalt, aga mitte liiga palju. Vii sauna eesruumi pehme ja mugav mööbel. Olenevalt ruumikusest võib valida diivani, lamamis- või ripptooli, et pärast saunasessiooni pikali heita ja lõõgastuda. Soovi korral võib seal olla ka väike lauake, riiulid või kapid, kus hoida lemmikraamatut või ajakirju, suupisteid ja jooke. Vali meelepärased ja omavahel ning interjööriga sobivad diivanipadjad, rätikud, hommikumantlid, matid, et muuta olemine mugavamaks ja hubasemaks.
Meelelahutus
Kui sulle meeldib muusika, siis miks mitte paigaldada sauna ka niiskuskindlad kõlarid! Või kui ruumi on rohkem ja soovi samuti, võib sauna eesruumi viia ka teleri.
Aroomid ja värskus
Ära ei tasu unustada ka aroomteraapia head ja tervistavat mõju. Selleks on saadaval hulganisti eri aroomiõlisid, difuusoreid, lõhnapadjakesi ja -küünlaid, mis lisavad sauna mõnusa aroomi või värskuse. Aroomteraapia vähendab stressi, parandab meeleolu, soodustab und ja suurendab üldist heaolu.
Taimed!
Taimed või lilled lisavad ruumile elu ja värskust ning need puhastavad õhku, parandavad õhuniiskust ja vähendavad müra. Vali taimed või lilled, mille eest on lihtne hoolitseda. Iga lill ei salli niiskust, aga hästi taluvad näiteks need toataimed: kaktused, orhideed, graatsilise lehestikuga sõnajalg, talbjas adiantum ja adiantum raddianum, pesa-raunjalg (asplenium nidus), kõrge nefroleep (nephrolepis exaltata), aglaoneema (aglaonema commutatum), jaapani araalia, maranta, sõrmlehik ja säntpoolia. Tänapäeval on kunsttaimedki väga kvaliteetsed ja eheda välimusega – igal juhul tasub seda kaaluda, kui soovid rohelust, aga pole sündinud rohenäpp. Tee oma valik, kombineeri ja miks mitte kujundada eesruumist väike troopikaaed.
Hügieen ja puhtus
Puhasta ja hoolda sauna regulaarselt. Seinad ja pingid tuleks pärast iga kasutuskorda pühkida niiske lapi või kerge puhastusvahendiga. Eemalda tolm ja praht, mis saunatades tekib – eriti kui on puuküttega keris.
Sauna ja sauna eesruumi sisustamine on suurepärane võimalus luua meeleolukas saunakogemus. Mõnusat saunatamist!
Allikad: houzz.com, homestratosphere.com, digsdigs.com