Selleks, et projekteerida tippklassi maju, on arhitektil vaja kvalifikatsiooni. Restorani pääsevad tööle kutse omandanud kokad. Rongi võib juhtida vaid konkreetse ameti omandamise järel. Meid ümbritsevaid esemeid või digitooteid loovad diplomeeritud disainerid. Kui lauljaid ja näitlejaid tuntakse nime ja näo poolest hästi, siis tasuks tutvuda ka disaineritega, kes on nende väärt objektide ja teenuste taga, mis aitavad tõsta meie elukvaliteeti ja saada esteetilist naudingut. Väärt disain võib olla meie keskel ka kõige ootamatutes kohtades!

Eesti Disainerite Liidu esinaine Ilona Gurjanova: „Tänapäeval on inimese kõige väärtuslikum vara aeg. Kui hea disain aitab aega kokku hoida ja ennast mugavalt tunda, siis on hästi. Siinkohal on mõtekas esile tuua ka mittemateriaalse disaini variante. Mind on aidanud näiteks Bolti teenused.“

Gurjanova lisab: „Kuna disain on laiapõhjaline distsipliin, siis arvan, et disainerid leiavad oma loomingulisuse ja probleemi lahendamise meetoditega kindlasti sobivat tööd, olgu siis start-up’i maailmas või mõne ministeeriumi nõunikuna. Muret teeb, kui need ettevõtted, kes vajaksid disaini oma tootearenduse, maine ja müügi edendamiseks, ei ole piisavalt aktiivsed disainerite või erialaliidu poole pöörduma. Selleks tegeleme eesti disainerite tutvustamisega ja disaini-alase info jagamisega. Tänavu on disainiauhindade aasta, disaini paremikuga saab tutvuda Disainiööl, kus antakse välja ka BRUNO tootedisaini auhind.“

23. veebruaril tähistatava Eesti disaini päeva sloganiga „Märka Eesti disainereid“ kutsume üles igaüht vaatama enda ümber uudishimulikuma pilguga, et avastada just kohalike tegijate loomingut. Disainipäevale pühendatud pidustused algavad nädala alguses Solarise keskuses taaskasutusdisaini näitusega „Second Chance“. Sealsamas toimub vaid ühel päeval eriliste leidudega disainerite garaažimüük, kus osaleb ligi 40 disainerit. Disainisõpradel on võimalus äsja soetatud eksklusiivseid esemeid Eesti disaini päeval juba oma kodus nautida. Disainipäeva üks märgilisem sündmus on XIX Disainiöö visuaali idee konkursi võitjate väljakuulutamine festivali esinduses Põhjalas.

Disainivaldkonna edendajad kutsuvad külla muuseumitesse, stuudiotesse, seminaridele ning avastama disaini ka linnaruumis. Näiteks Põhjala Tehase kvartalis saab olema mõnus orienteeruda värskelt loodava digitaalse disainikaardi abil.

Lähem info Eesti disaini päeva kohta on leitav näoraamatus sündmuse “Eesti disaini päev 2024” juures.

 • 19.02 NÄITUS "Second Chance" avamine (Solaris keskus).

 • 20.02 DISAINERITE VÄLJASÕIT.

 • 21.02, kell 16 DISAINIKESKUSE DISAINIAMPS: EDK disainivaldkonna kaardistuse tutvustamine (tasuta, vajalik eelnev registreerimine).

 • 21.02 kell 17.30 KOHTUME DISAINERIGA Jaanus Orgusaar (Põhjala Tehases, tasuta, vajalik eelnev registreerimine).

 • 22.02 kell 12-18.00 DISAINERITE GARAAŽIMÜÜK (Solarise keskus).

 • 23.02 kell 12.00 ja 14.00 GIIDITUURID “Disaini endale parem ööuni” Tervisemuuseumis näitusel “Uneversumi”. 

 • 23.02 PALJU ÕNNE, EESTI DISAIN!

Kell 15.00 Eesti disainerite liidu kontoris kuulutatakse välja Tallinna Disainiöö Festivali graafilise disaini võitja ning tähistatakse disainipäeva (Ankru 8).

Disain ümbritseb meid pea igal pool. Pidevalt toimub ka asjakohaseid väärt sündmusi ja näituseid. Mõned soovitused inspiratsiooniks:

 • Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis (ETDM) käib konkurss noortele „Märka keskkonda – minu nutikas lahendus“.

 • „Uneversum“ ühisnäitus Tervisemuuseumis, ETDMis, Teatri- ja Muusikamuuseumis.

 • Adamson-Ericu muuseumis 23.02 avatakse näitus „Tasakaalus(t väljas)“.

 • Kuni 25.02 Eesti Rahva Muuseumis ERM „Praktiline ilu. Käekotid, rahakotid, kandekotid ja lahttaskud ERMi kogudest.

 • Ja kuni 31.03 ehtekunsti näitus „Mets vastab, allikas kõnetab“.

 • Kuni 25.02 Pärnus MONA galeriis taaskasutusnäitus „Anna uus elu“.

 • ja nii edasi!

Kui ka Sina märkad enda ümber Eesti disaini, siis jaga seda julgest  #märkameEestidisaini

Eesti Disainerite Liit koostöös Disainiöö festivaliga on kuulutanud Eesti disaini päevaks 23.veebruari. Just meie vabariigi aastapäeva eel, et pöörata erilist tähelepanu kohalikule disainisektorile ning tõsta siinset väärt loomingut esile. Esmakordselt tähistati Eesti disaini päeva 23. veebruaril 2016. a Eesti Disaini Maja galeriis Kalasadama 8.