Põhjendus nr 1: ei ole, mida varastada

Tegemist on ühe levinuima vabandusega. Suure tõenäosusega varas ei tea, kas ja kui palju väärtuslikku sinu kodus leidub. Samuti võib pererahva jaoks väärtusetu olla päti silmis vägagi väärtuslik.

Kelmide huviorbiidis ei ole ainult keskmisest silmapaistvamad kodud. Ka kõige tavalisem päevinäinud puitmaja võib vargaid ligi meelitada.

Lisaks näitavad uuringud, et sissemurdmise tagajärjel tekitatud emotsionaalne kahju on isegi suurem. Hirm, mida edaspidi tunned, kui sinu kodus on sees käidud. Lisaks teeb kindlasti kurvaks see, kui kaduma on läinud fotoalbum, kõvaketas koos kõikide fotodega või mõni muu mälestusese, mida poest osta ei saa.

Põhjendus nr 2: mul on kuri koer

Ehkki mõni suurem koer, nagu dobermann või rotveiler, võib pätti pisut hirmutada, ei tasuks selle peale lootma jääda. On murdvargaid, kes „sihivadki“ koertega kodusid, kuna eeldavad, et koduomanikel puudub turvasüsteem ja nad loodavad koera peale. Koer on eelkõige siiski pereliige, mitte koduvalve.

Vargad võivad koera uinutada ja seeläbi lisaks varalisele kahjule teha liiga ka ustavale sõbrale.

Põhjendus nr 3: meil on naabrivalve

Naabrivalve on igati tänuväärt asi, kuid pigem sobib see täiendavaks kaitsekihiks, mitte peamiseks turvameetmeks. Samuti ei saa eeldada, et naabrid teie kodul 24/7 silma peal hoiavad. Ja mõnel juhul tegutsevad pätid nii kavalalt, et isegi teravaima pilguga naaber ei pea toimuvat kahtlaseks.

Põhjendus nr 4: koduvalve on kallis

Koduvalve võib tunduda suure investeeringuna, kuid vast iga koduomanik nõustub, et kaitsvate esemete väärtusega võrreldes on see summa tühine. Lisaks on tehnoloogia arenedes muutunud koduvalve aina taskukohasemaks.

Põhjendus nr 5: ma ei viitsi tegeleda valehäiretega

Seda ei tasu karta. Tehnika on arenenud ja valehäirete võimalus on viidud miinimumi. Ja kui sa ise tekitad valehäire, saad sellest turvafirmale kiirelt teada anda ja parooli abil patrulli reageerimise tühistada.

Põhjendus nr 6: ma ei soovi oma hoovi kaameraid

Valvekaameral on kaks head omadust. Esiteks on see preventatiivne – nähes kaamerat, võib pätt oma plaani katki jätta ja eelistada maja, kus see puudub. Teiseks on videomaterjal varguse korral väga väärtuslik asitõend. Sinu jaoks võivad videol olla lihtsalt tumedad kogud, kel ainult silmad näha, kuid uurijad võivad sealt nii mõndagi välja lugeda.

Kui sa kaamerat tõesti ei taha, siis saab kodu turvaliseks muuta ka ainult liikumis- ja magnetanduritega.

Põhjendus nr 7: ma elan korteris

Lukustatud trepikojas asuv korter võib küll tunduda tõelise kindlusena, kuid veidi skeptitsismi tuleks siinkohal kasuks. Näiteks võib kortermajja siseneja lasta ka enda taga seisva võhivõõra majja, sest äkki läheb ta kellelegi külla. Ja ega suures kortermajas ju kõiki naabreid ka ei tunne – ehk ongi selle maja elanik.

Seega võõrastel on kortermajja siseneda lihtsam, kui seda esialgu arvata võiks. Hoolitse selle eest, et sinu korter oleks kaitstud.

Põhjendus nr 8: ma olen suure osa ajast kodus

Võiks eeldada, et sissemurdmise oht on vaid siis, kui oled kodust eemal. Tegelikult liigub ringi ka nii jultunud kelme, kes tulevad vargile isegi siis, kui oma eramu aias toimetate. On juhtunud sedagi, et pätt toimetab samas toas, kus ise viibid.

Põhjendus nr 9: minu kodus pole vargad käinud ja ma ei vaja valvet

2021. aastal viis G4S koos Ohvriabiga läbi uuringu, millest selgus, et viimase kümne aasta jooksul on varguse ohvriks langenud ligi 77 000 Eesti majapidamist.

G4S standardlahenduste divisjoni direktor Tarmo Pärjala möönab, et kui kodus on vargad käinud, tekib enamikul kiiresti huvi valveteenuse vastu. Kuid miks oodata selle otsuse tegemiseks kõige hullemat?

Põhjendus nr 10: kindlustus maksab kõik kinni

Vastab tõele, et kodukindlustus hüvitab tekkinud kahjud, kuid vargusega kaasnevat emotsionaalset traumat ja hirmu ei korva ükski rahasumma. G4S on viinud läbi mitmeid uuringuid, millest on selgunud, et ka aastaid pärast juhtunut pole kannatanute rahu ja kindlustunne taastunud.

Samuti vajab mainimist, et kodukindlustus võimaldab sul osta uue tehnika, diivani ja palju muud, kuid sentimentaalse tähtsusega asju osta ei saa. Näiteks, kui varguse tagajärjel purunes põlvest põlve pärandatud hinnaline vaas, ei saa sa täpselt samasuguse emotsionaalse väärtusega vaasi kunagi enam tagasi.