Selleks, et laua kaunistamine läheks sujuvamalt, soovitab sisekujundaja panna paika kaunistuste teema, misjärel kaunistamine laabub nagu iseenesest. Ja mis kõige parem – kui rakendad veidi loovust, saab meeldejääva jõululaua kaunistada ka õige taskukohaselt.

„Teema valik annab kätte kuhjaga häid ideid ja aitab luua harmoonilisema tulemuse – see kehtib nii peolaua kui ka terve kodu kaunistamisel. Ja sellest võib põnevaid mõtteid saada isegi menüü koostamiseks,“ ütles IKEA sisekujundaja Anneli Saluste.

Näiteks kui valid muinasjutulise teema, võid kaunistada jõululaua tillukeste jõulupuude, kuuseehete või isegi mänguasjadega ja luua omaenda väikese muinasjutumaailma. Kui aga teemaks on traditsioonid või folkloor, võivad kerkida silme ette klassikaliste või rahvapäraste mustritega tekstiilid, linased salvrätikud ja jõuludega lahutamatult seotud punased ja rohelised toonid. Lisaks võid kaunistada taldrikud käsitsi kirjutatud kaardikeste ja kuuse õlekõrtest ehetega. Teemaks võib olla ka lumi, millega saad kergesti siduda modernsema stiili ning kasutada valgeid ja hõbedasi aksessuaare. Lisaks aitavad lumise metsa õhustiku luua klaas, portselan, valged küünlad ja isegi väikesed dekoratiivsed jõulupuud.

Vali maksimaalselt 3–4 värvi

Sõltumata valitud teemast meenutab sisekujundaja, et liiga paljude värvide ja eriilmeliste kaunistuste kasutamine võib jätta jõululauast segamini mulje. Vali selle asemel välja kuni 4 tooni ja jää nende juurde.

„Kui sulle meeldib lauda külluslikult kaunistada ja sa armastad ka värvilisi lauanõusid, siis kasuta üldmulje tasakaalustamiseks ühevärvilist laudlina. Ja vastupidi – kui laudlina on värviküllane, siis lase sellel särada ja otsi välja tagasihoidlikumates toonides kaunistused ja nõud. Kui soovid, et su kodu näeks välja harmoonilisem, kasuta jõulukuusel, peolaual ja aknalaudadele seatud kaunistustel samu värve ja vali ka sama värvi tekstiilid,“ sõnas sisekujundaja.

Ta soovitab ka enne laua kaunistamistega alustamist vaadata üle eelmiste aastate jooksul soetatud kaunistused. „Meeldejääva jõululaua katmiseks pole tingimata tarvis kõiki uusi asju osta. Ehk vajad sa üldmulje värskendamiseks vaid uut erksavärvilist laudlina, mis tõstab valged lauanõud kaunilt esile või näiteks uusi tekstiilist salvrätikuid. Väga põneva koosluse võib luua, täiendades juba olemasolevaid nõusid paari uue esemega. Õige pühadetunde loomisele aitavad kaasa ka jõulutuled.“

Leia kaunistused loodusest

Jõululauale saab kaunistusi tuua ka metsast – miks mitte teha väike jalutuskäik ja korjata männikäbisid, rohelisi kuuseoksi või ka raagus oksi, mille võid kas vaasi pista või muul moel kompositsiooniks seada ja ära kaunistada.

„Väiksematest okstest saab iga külalise taldriku kaunistamiseks kokku panna isikupärase kimbukese. Seo oksad paelaga kokku, kinnita nende külge nimekaart ja aseta kimp taldrikule. Ära unusta, et just sellised väikesed asjad nagu külalistele nimelise koha valmis seadmine teevad südame soojaks ja näitavad kõigile, et nad on oodatud ja teretulnud,“ ütleb Saluste.

Loodusest leitud kaunistused loovad kodus jõulumeeleolu, näiteks kuuseoks annab toale hubasema ja pidulikuma ilme ja toob tuppa kuuselõhna. Et vältida okaste või mustuste sattumist toidusse, võib peolaual suurema segaduse vältimiseks kasutada ka kunstlikke kuuseoksi, vanikuid ja taimi, mida saab lisaks kasutada ka järgmiste pühade ajal.

Maagiline tulesära

„Jõululaual on asendamatud ka erinevad küünlad ja dekoratiivsed küünlajalad, mis loovad piduliku õhustiku ja peomeeleolu. Loomulikult tuleb vahaküünaldega olla ettevaatlik ja veenduda, et kaunistused pole leegile liiga lähedal. Samuti meenutan, et küünlad peaksid asuma üksteisest vähemalt 7 cm kaugusel. Ja kui kodus on lemmikloomi või väikelapsi, on ohutum valida patareitoitega LED-küünlad,“ rõhutas Saluste.

Sisekujundaja sõnul võib lisaks kasutada laua kaunistamisel ka patareidega LED-vanikuid ja valguskette. Neid võib nii kogu laua pikkuses lauale seada või ka riputada vaasi pandud okstele. Samuti võib valgusketi panna klaaskupli alla. Et kodu saaks pühade eel piduliku ja ühtse välimuse, võib sama valguskaunistust kasutada mitmes kohas, näiteks esikus, aknalaudadel ja diivanilaual.