Kuigi traditsiooniliselt tuuakse jõulupuu koju vahetult enne jõulupühi, siis aasta-aastalt otsivad inimesed jõulutunnet varem. Bauhofi Aiaparadiisi ekspert Piret Tomperk tuletab meelde põhitõed, kuidas säilitada jõulupuu võimalikult pikk eluiga.

Kontrolli puud enne ostmist

Jõulupuu valimine ja ostmine on oodatud sündmus. Kuuske kauplusest ostes veendu, et puu on terve. Raputa puud ja kontrolli, et selle okkad ei pudene. Võid ka tõmmata pöidla ja nimetissõrmega õrnalt mööda kuuse oksi. Okaste pudenemisel on võimalik, et puu on saanud varasemalt kahjustada, mispärast ei pruugi selle okkad ka kodus kaua okstel püsida. Võimalusel veendu, et kuuse tüvel ei ole lõhesid ja pragusid.

Lase puul temperatuuridega kohaneda

Kui oled sobiva jõulupuu leidnud, ära vii seda kohe tuppa, vaid lase sel temperatuuriga vaikselt harjuda. Okaste mahaviskamist põhjustab enamasti suur temperatuuri kõikumine. Hoia puud enne tuppa viimist ööpäev jahedas, näiteks koridoris või garaažis. Nii harjub jõulupuu toatemperatuuriga ega viska ehmatusest okkaid maha.

Lõika tüvi värskelt enne ülesseadmist

Mida värskemalt tüvest enne ülesseadmist ketta saed, seda väiksem on tõenäosus, et lõikehaavale jõuab tekkida vaigukork. Soovitavalt võiks lõigata tüvest kahe sentimeetrise läbimõõduga ketta. Nõnda saab jõulupuu vee kätte. Ära koori tüvelt koort maha. Puu imab vett ka koore kaudu.

Aseta puu võimalikult jahedasse

Jõulupuule sobivat kohta otsides veendu, et see asub küttekehadest nagu radiaatorid, kamin või põrandaküte võimalikult kaugel.

Kontrolli veetaset iga päev

Vala kuusele regulaarselt vett ja kontrolli selle taset igapäevaselt. Arvesta, et esimestel päevadel tarbib kuusk tavapärasest rohkem. Kohe, kui tüve lõikepind jääb kuivale, moodustab selle alla kuivanud mahlast kork ning puu ei võta enam vett sisse ka siis, kui täidad nõu uuesti veega. Kui aga märkad, et kuusk on jäänud ootamatult kuivale, võta see jalast välja ja lõika tüvi taas paar sentimeetrit lühemaks.

Lisa joogiveele mineraale

Paraku alati tihedast kastmisest ja õigest temperatuurist ei piisa, et jõulupuu okkad püsiksid kaua ilusana. Hea täiendav nipp on lisada jõulupuu joogiveele spetsiaalset väetist, mis aitab puul hoida värskust ja tugevaid okkaid terve jõuluperioodi vältel. Vanaemade õpetuse kohaselt võid vette lisada ka suhkrut.