„Jõulupühi sümboliseerib meie jaoks kõige tugevamalt just ehitud jõulupuu. IKEA jõulu-uuringu tulemused näitasid, et jõulupuud peab kõige tähtsamaks koduseks jõuludega seotud detailiks tervelt 42% Eesti elanikest. Teise koha saavad jõulutuled ja kolmandale kohale jäävad jõulutoidud,“ seletas IKEA Eesti disainer Piret Bremann.

Kui suur võiks olla kuusk?

Koju kuuske valides tuleb kõigepealt mõelda sellele, kui palju sul selle jaoks ruumi on ja kas puu hakkab seisma toas või õues. „Kui kavatsed jõulupuu paigutada tuppa, siis alusta hindamisest, kui palju sul kodus puu jaoks ruumi on ja kui kõrged on laed. Seejärel otsusta, kas eelistad ehtsat või kunstkuuske,“ ütleb Bremann.

„Kõik, kes ei soovi kuuselt pudenenud okkaid koristada, võiksid eelistada kunstjõulupuud,“ lisab ta. „Neid on saadaval paljudes eri suurustes ja kujuga ning igas kõrguses, alates 6 cm kõrgustest puukestest ja lõpetades 210 cm kõrguste hiiglastega. Samuti on erinev puude laius. Kui kodus on lemmikloomi ja väikseid lapsi, tasub meeles pidada, et madalam puu on ohutum kui kõrge. Kunstpuu võid valida ka selle järgi, kus sa seda pärast pühi hoida kavatsed. Mõnda suuremat jõulupuud saab osadeks lahti kruvida ja need võtavad vähe hoiuruumi,“ märkis disainer.

Väiksemas kodus, kus pole jõulukuuse jaoks palju ruumi, võib kasutada ka alternatiivseid lahendusi, näiteks paigutada tuppa väikese puidust ja metallist jõulupuu, mida saab samuti kaunistada või hoopiski kaunistada pilkupüüdva paberist jõulupuu või isegi jõulukuuse kujulise LED-laualambiga. „Jõulukuuse saab valmis meisterdada isegi kodus leiduvatest asjadest – raamatutest, kaunistustest või LED-vanikutest, mille võib kuusekujuliselt seinale kinnitada,“ lisas Bremann.

Vali kindlat värvi ja kujuga kaunistused

Selle aasta pühadekaunistuste valiku hulgast tõusevad esile kolm peamist trendi: neutraalsete toonide taustal särav kaunis punane, moodsate detailidega pikitud maalähedane stiil ja loodusest inspireeritud kaunistused. Kõiki kolme saab igaüks ka oma koju tuua, kasutades meelepärases stiilis kaunistusi nii jõulukuuse kui ülejäänud kodu pühaderüüsse ehtimiseks.

„Kuuse puhul tehakse tihti see viga, et sellele riputatakse kõik olemasolevad ehted vaatamata nende värvile või kujule. Parem oleks siiski jääda ühe põhitooni ja -kuju juurde. Näiteks selle aasta värv võiks olla punane, mida võiks täiendada kahe teise tooni või läbiva kujundiga. Nii näeb ehitud kuusk välja terviklik ja maitsekas,“ selgitas Bremann.

„Kui ehid kuuse jõulukuulidega, sea väiksemad kindlasti kõrgemale ja suuremad allapoole. LED-valguskette puule riputades alusta ladvast, keera valguskett ümber kuuse, ja lõpuks aseta patareipesa ettevaatlikult põrandale. Ja arvesta seejuures ka oma kodu stiiliga: skandinaaviapärases ja minimalistlikumas ruumis võiks kaunistustega pigem tagasi hoida, samas kui traditsioonilises stiilis kodu kuuse võib ehtida külluslikumalt,“ soovitas IKEA disainer. Veel pakub ta välja, et kuusele võiks kinnitada kunstlilli, mis teevad tulemuse mängulisemaks.

Looduslike materjalide armastajad võivad oma kuusele valida õlekõrtest, tekstiilist või paberist kaunistused. „Sellisele jõulupuule sobivad kindlasti ka kodused piparkoogid või teised ise meisterdatud kaunistused. Alati on oma kohal ka nostalgiahõngulised kaunistused, millest mõnda on võib-olla peres põlvest põlve edasi antud,“ lisas Bremann.

Veel soovitab ta vahaküünalde asemel kasutada oluliselt turvalisemaid LED-küünlaid – seda eriti kodudes, kus on lapsi ja lemmikloomi. Samuti meenutab disainer, et enne valguskettide puule riputamist tasub üle kontrollida, kas need on terved ja töötavad. Ohutuse huvides võib kasutada taimeriga valguskette, mille tuled lülituvad teatud aja järel ise välja.