Biojäätmetena eraldi kogumisele kuuluvad komposteeritavad toidu- ja köögijäätmed, näiteks puu- ja köögiviljakoored, kalaluud, kohvi- ja teepaks, teekotid ja kohvifiltrid ning toidujäägid. Samuti võib biojäätmete mahutisse panna ilma potita toataimed ja närtsinud lõikelilled, tahkunud rasva, pabermassist munakarbid, köögipaberi ja pabersalvrätikud.

Kui palju sul kodus ruumi on?

Kui sul tekib küsimus, kuhu veel üks jäätmete kogumisnõu ära mahutada, soovitab sisekujundaja alustuseks oma kodu üle vaadata ja välja valida just sulle sobivaim lahendus.

„Biojäätmeid on kõige mugavam hoida väikeses lekkekindlas kaanega prügikastis, millele pääseb lihtsalt ligi. Ebameeldiva lõhna ja putukate vältimiseks võiks seda tühjendada ülepäeviti. Kui sortimislahendus on kergesti ligipääsetav, pole seda tühjendada keeruline. Hea valik võib olla väike prügikast, mis on paigutatud köögikappi. Pista sellesse 10–15-liitrine biolagunev prügikott ning võidki kõik biojäätmed mugavalt välja viia, ilma et peaksid prügikasti pärast iga kasutuskorda pesema. Värskema lõhna saamiseks viska prügikasti aeg-ajalt tsitruseliste koori,“ soovitas IKEA Eesti sisekujundusosakonna juht Pedro Castro.

Sisedisainer tuletab ka meelde koduse ruumisäästmise kuldreeglit. „Kõige vähem võtavad ruumi kõrged ja kitsad lahendused, millel on mugavad käepidemed. Sellised mahutid ei võta palju ruumi ja neid saab hoida koridorisopis või köögiseina ääres. Eriti head on siin kokkukäivad lahendused – kui sa neid parajasti ei vaja, saad nad lihtsalt kappi tõsta. Kitsastes kohtades tasub mõelda kaheosalisele prügikastile. Kui aga ruumi on rohkem, võib valida virnastatavad prügikastid, mida kasutades saab ringlussevõetavaid jäätmeid koguda pikema aja jooksul,“ soovitas sisekujundaja.