Põhjus selle taga on lihtne. Päikesejaama püstitamiseks ning sellega seotud dokumentide ettevalmistamiseks kulub keskmiselt kuus kuud. Alustades protsessiga kalendriaasta teises pooles, valmib päikesejaam täpselt õigeks ajaks – kevadeks, mil tootlikkuse kõrgaeg alles algab.

Käesoleva aasta lõpuni on Eesti Energias päikeseparkide standardlahenduste hinnad kuni 20 protsenti soodsamad. Tehes ostuotsuse 2023 aastanumbri sees, säästad lisaks ka järgmise aasta käibemaksu tõusu arvelt. Nii saad kevadeks valmistuda eriti hea hinnaga!

Palju levib eksiarvamusi

Vaatamata sellele, et päikesepaneelide paigaldamine Eestis on järjest enam hoogu kogumas, käib sellega kaasas hulganisti müüte. Vaatame üle peamised valearusaamad, mis päikesest energiatootmise kohta levivad ja selgitame, kuidas on asjad tegelikult.

1. Eestis pole piisavalt päikest, millest energiat toota

Tegelikult saab Eestis päikesepaneelide abil elektrit toota väga edukalt. Võrreldes Eestit mõne lõunapoolsema riigiga, on meil otsest päikesevalgust tõepoolest vähem. Kuid näiteks Saksamaa kõrval on meie päikesepaneelide tootlikkus sama. Soodsad tingimused loovad ka:

  • keskmisest madalam õhutemperatuur, mis tõstab päikesepaneelide efektiivsust;

  • valge päevaaeg, mida on meil võrreldes teiste Kesk-Euroopa riikidega suvel kauem;

  • ilmastik (suvel vihmahood ja talvel lumi), mis muudab paneelide hoolduse lõunamaade kõrval pea olematuks.

Tootlikkus on tipus üldiselt märtsist hilise augustini. Suurima toodanguga kuud on aprill ja mai, sest sel ajal käib päike kõrgelt ning temperatuurid on jahedamad. Küll aga suudavad paneelid energiat toota ka pilvise ilmaga ning tagavad sügisel ja talvel kogu aastasest toodetud elektrikogusest 10–20%. Puudujääva elektrienergia saab osta võrgust juurde.

2. Paneelid ei tasu ennast ära

Enne päikesejaama planeerima asumist tuleks endale selgeks teha, kas jaama ehitamine on üldse mõistlik ning kui palju energiat päikesejaam tegelikult tootma hakkab. Mõned tegurid, millega arvestada, on ehitamiseks kasutatav tehnoloogia, asukoht, paneelide paiknemine ilmakaarte suhtes ja füüsilised takistused nagu läheduses asuvad hooned, puud jms.

Hästi projekteeritud päikesejaam tasub end ära keskmiselt kümne aastaga. Tasuvust mõjutab otseselt võrguelektri hind – mida kallim see on, seda kiiremini kodune päikeseelektrijaam end ära tasub. Kuid olukorras, kus elektrihind peaks langema, on ka piisava omatarbe korral jaam igati tasuv.

3. Päikesejaama ehitus ja ülalpidamine on kallis

Päikesejaama ehituse puhul on kasulik selle tasuvust eelnevalt hinnata. Kui tootmine ja tarbimine on omavahel tasakaalus ning investeeringu tasuvusaeg on sobiv, pole põhjust päikeseenergiat kalliks pidada.

Kalliks osutub päikeseenergia vaid sellisel juhul, kui päikeseelektrijaama projekteerimis- või paigaldustööd on teostatud lohakalt. Seetõttu tuleb valiku tegemisel olla äärmiselt hoolas ning leida ettevõte, kes on usaldusväärne ja suudab pakkuda kvaliteetset tulemust, mis jääb püsima aastateks.

Meiega on päikesejaama rajamine lihtne! Külastades Eesti Energia kodulehte, on võimalik päikesepaneelide kalkulaatori abil enda hoonele sobiv lahendus hõlpsasti välja arvutada. Ühtlasi leiad kodulehelt mugavad pakettlahendused, mis arvestavad sinu kodu elektritarbimist ning aitavad ära tarbida võimalikult palju isetoodetud elektrit. Vaata rohkem ja küsi pakkumist siit.

Veelgi rohkem kasulikke nippe ja põnevaid teadmisi paneelide ning muu energiamaailmas toimuva kohta leiad meie Energiatarkuse blogist!

Jaga
Kommentaarid