Roosid on aias kõige enam katmist vajavad taimed. Kõik sordirühmad, v.a külmakindlad pargiroosid, vajavad talve vastu kaitset! Et roosid talvituks edukalt, tuleb juba istutamisel pookekoht vähemalt 5 cm sügavusele mulda istutada. Kui sügis on soe ja niiske ning kasvavad uued rohtsed võrsed, siis näpistatakse tugevamatel võrsetel latv ära, et ergutada neid puituma.

Esimeste öökülmade möödumisel tuleb roosipõõsad seest puhtaks teha, et sinna ei jääks kuivanud lehti, rohtu, ega midagi muud. Korjatakse ära kõik lehed ja õienupud, mis on ka taime küljes (kui roosil on puhkemisvalmis pungi, võib need alles jätta – üksikud hilised õied võivad veel novembriski silmailu pakkuda). Mahavarisenud lehtedel võivad talvituda seenhaiguste eosed ja kahjurid, seega tuleb roosipeenralt korjatud lehed kindlasti ära põletada, mitte mingil juhul komposteerida!

Kõik peenra-, pinnakatte-, põõsas-, vääris- ja uus-antiikroosid lõigatakse juba oktoobri esimeses pooles esimeste öökülmade saabudes 30-40 cm kõrguselt tagasi. Tagasilõikus hoiab taime elujõulisena ja kevadel arenevad edukalt talvitunud pungadest uued nuppudega võrsed.

Seejärel kuhjatakse rooside ümber vähemalt 20 cm kõrgune mulla või turbahunnik. Muldamisel ei tohi mulda peenrast juurte ümbert üles kraapida, selline tegevus kahjustab juuri ja muudab nad eriti külmakartlikuks. Muldamiseks tuuakse muld või turvas mujalt. Hästi sobib selleks poest ostetud kasvuturvas. Ülesmuldamisel tuleb tähelepanu pöörata, et rooside juured ei jääks peale muldamist paljaks.

Roosid kaetakse täiendavalt kuiva ja sooja hoidva materjaliga. Selleks võib kasutada erinevaid materjale, tähtis on, et kattematerjal paigutatakse roosidele vahetult enne talve saabumist. Liiga varakult paigaldatud kuiv kate jääb sügiseste vihmade kätte, märgub ja ei paku enam nii tõhusat kaitset. Katmiseks võib kasutada kuiva kasvuturvast, koorepuru, saepuru, tammelehti, kasepuu koorelaastud või liiva (saepuru ja turvas vajavad veekindlat katet). Lisaks kaetakse lume saabudes taimed kuuseokstega. Kuuseokste eesmärk on peenral lume kogumine. Kuuseoksad peletavad peenrast eemale ka hiired ja kaitsevad kevadel roosivarsi päikesepõletuse eest! Ilma lumeta talve korral kuuseokstest suuremat kasu ei ole.

Pakasekaitse kangas tasub roosidele panna peale vahetult enne püsivate külmade tulekut. Liiga vara ja soojaga roosidele peale pandud pakasekaitsekanga all võivad roosid hallitama minna. Tüvirooside kasvatamisel on mõningad eripärad, mida tuleb jälgida. Tüviroose saab meie kliimas kasvatada ainult konteineris, mille maht on 10-20 liitrit, sest talveks tuleb tüviroosid viia keldrisse varjule. Enne tüvirooside varjule viimist tuleks nad tugevasti tagasi lõigata nii, et oksa hargnemis-kohast jääks järele kolm kuni neli punga. Lehed tuleb eemaldada.

Kevadel eemaldatakse pakasekaitsekangas tugevate külmade möödumisel, olenevalt kevadest, umbes märtsikuus. Kuuseoksad võetakse ära alles siis, kui maapind on täiesti sulanud. Enamasti saab seda teha aprilli lõpul. Kuuseoksad kaitsevad roosivarsi kevadise päikesepõletuse eest. Ümber põõsa olevad mulla- ja turbakuhilad laotatakse peenrale laiali. Öökülmade ajal tuleb taimed kinni katta, et kevadised öökülmad noortele kasvudele liiga ei teeks. Kevadel väetatakse oma kauneid roose roosiväetisega kohe, kui maapind on sulanud!

Pea meeles, et talvekatete alune on soodne koht närilistele pesaehitamiseks. Pane talvituskoha lähedale niiskuskindel mürksööt söödamaja või külili poti sisse. Talvel tasub 2-3 nädala tagant mürksööta kontrollida ja vajadusel lisada.

Allikas: Horticom

Kokkuvõtteks

  • Sügisel, vahetult enne talvitumist lõika peenraroosid 20-30 cm kõrguselt tagasi.

  • Roniroosid vabasta enne külmade saabumist tugedelt ning painuta maha, kata kuuseokste või tunneliga.

  • Vastupidavad pargiroosid ei vaja talvekatet.

  • Põõsa umber kuhja muld 15-25 cm kõrguselt üles. Õrnematele sortidele (kollased, oranžid sordid) kasuta katmiseks kuiva turvast ja lisa lume kogumiseks kuuseoksi.

  • Kui võimalik, tee talvetunnel (Eesti tingimustes kõige parem talvitumine). Selleks paigalda ülesmullatud roositaimede kohale 30-40 cm kõrgusele puit-, metall- või plastikkaared. Kaared kata koormakatte, tugeva kile, presendi või muu vettpidava materjaliga. Tunneli mõlemasse otsa jäta tuulutusavad, mis saavad talve jooksul lumega kaetud.

Allikas: Hansaplant