Hakatuseks tuleks mõelda, kuhu on kodus võimalik asjad hoiule panna. Rõivad ja jalanõud tunnevad end kõige paremini ühtlaselt kuivas keskkonnas ja toatemperatuuril, seega tuleks neid võimalusel hoida eluruumides, mitte keldris või pööningul.

Kus asju hoida?

Kodus, kus on vähe ruumi, võib hooajarõivaid hoida näiteks voodi all. „Voodialuse panipaiga loomiseks sobivad suurepäraselt läbipaistvad hoiukastid – eriti need, millel on rattad all ja mida on seetõttu mugav voodi alt kätte saada,“ rääkis IKEA Eesti sisekujunduse osakonna juht Pedro Castro.

Ilmselt on riidekapp üks kodu väheseid osi, mis on tervenisti mõeldud asjade hoidmiseks, nii et sisekujundaja sõnul on oluline see ruum võimalikult nutikalt ära kasutada. See kehtib eriti ülemiste riiulite kohta, kuhu on tavaliselt küll raske ulatuda, kuid mis pakuvad tõhusat täiendavat hoiuruumi. Näiteks saab sinna paigutada hoiukastid hooajarõivaste või spordivahenditega.

Nii hoiukastides kui ka riiulitel on hooajarõivaid mugav hoiustada vaakumkottides, mis võtavad väga vähe ruumi. „Selleks ei ole vaja teha muud, kui asetada oma asjad vaakumiga suletavasse kotti ja õhk välja lasta – ja need kotid muutuvad sekunditega lamedateks,“ selgitas Castro.

Milliseid hoiukaste kasutada?

Rõivaste hoidmiseks sobivad suurepäraselt pappkastid või kangast hoiukastid, mis lasevad õhku läbi. Rõivad võiks pakkida eraldi, et neid oleks lihtne üles leida. Näiteks paigutada särgid, püksid ja jalatsid eri kastidesse.

Rõivaste hoiustamiseks võib vabalt kasutada ka kohvreid. Esiteks on nad just rõivaste hoidmiseks loodud ja teiseks võtavad need ka ise parajalt ruumi, seega on nende kasutamine panipaigana kahekordne võit. Kui kasutad vanemaid kohvreid või kotte, vooderda nad pehme paberiga ja kasuta putukaid peletavaid seedriklotse või lavendlit,“ soovitas sisekujundaja.

Rõivaid, mis tavapäraselt ripuvad riidepuul, näiteks suvekleidid, kaitsevad kõige paremini riidekotid. Kulumise või rebenemise vältimiseks kasuta laiu puidust või kangaga kaetud riidepuid ja eralda erinevad riidekihid pehme paberiga.

„Väiksemad asjad, näiteks ujumisriided või aksessuaarid, saab pakkida plastist või kangast kottidesse ja need omakorda hoiukasti. Nii on järgmise suve alguses kõik vajalikud asjad kohe leitavad,“ sõnas Castro.

Jalatseid hoiustades on asendamatuks abimeheks jalatsikarbid. Esiteks säästavad nad ruumi, sest neid saab üksteise peale virna laduda. Teiseks võimaldavad nende otstes ja külgedel asuvad läbipaistvad aknad kohe näha, millised jalatsid on millises karbis. Kuid kõige parem on see, et selliseid karbid avanevad eestpoolt, nii et jalatseid on ka virnastatud karpidest lihtne ilma segadus tekitamata kätte saada.

Kuidas rõivaid ja jalanõusid hoiustamiseks ette valmistada?

Enne suverõivaste talveks hoiule panemist soovitab sisekujundaja need pesta ja hoolikalt kuivatada ning seejärel lõdvalt kokku voltida ja pakkida. Kui soovid ka oma suvejalatsid talveks kõrvale panna, ära unusta enne neid korralikult puhastada ja eraldi hoiustada. Lemmikjalatsite head välimust aitab säilitada jalatsi vormihoidja.

„Kui kannad suviti laia servaga kübaraid, võiksid seda kõigepealt harjata ja siis tagurpidi keeratuna kasti panna. Kui täidad kübara peaosa pehme paberiga, säilitab see järgmiseks hooajaks oma kauni kuju,“ tõi IKEA sisekujundaja välja.