Üldiselt on omavalitsuste heakorraeeskirjades sätestatud, et omanik peab vastutama ja hoidma puhtana maja seinad, uksed ja ka prügikonteinerid.

Tihtipeale leidub inimesi, kes soovivad grafiti eemaldamist ise teostada. „Kuigi tänapäeval leidub paljudes ehituspoodides samuti tõhusaid ja universaalseid grafiti puhastusvahendeid, on tihtilugu siiski mõistlik pöörduda ekspertide poole. Neil on olemas õiged vahendid ning enamasti oskavad nad anda ka hinnangu, millist tulemust nad pakkuda suudavad,“ rääkis Gjensidige Eesti kahjukäsitluse juht Raido Kirsiste.

Eemaldamisel on oluline nii pinna poorsus kui ka kunstiteose vanus

„Tihtilugu jäetakse grafiti eemaldamine seinalt või garaažiukselt aastateks soiku ja tehakse seda alles siis, kui omavalitsuse poolt tuleb käsk see eemaldada,“ sõnas Kirsiste.

Ajaga tungib värv aga sügavale pooridesse ning täiesti puhast tulemust garanteerida ei ole võimalik. „Alati ei saa garanteerida 100% puhast tulemust. Mõnikord võib grafitist jääda pinnale ka kerge varjund,“ ütleb ka Clean Investment OÜ esindaja Rene Sieberk.

Joonistuse eemaldamisel on põhirõhk efektiivsel puhastusainel. „Kindlasti ei ole soovitatav lahjat eemaldusainet kompenseerida tugeva survepesuga. Tihtilugu ei too see soovitud tulemust ning võib hoopis aluspinda kahjustada,“ rõhutas Sieberk. Näiteks kuumaveepesuriga on grafiti võimalik maha pesta ka õrnematelt pindadelt naguklaas ning krohvitud fassaadid. Siinkohal ongi oluline konsulteerida professionaalidega ning uurida, mis võimalused joonistuse eemaldamiseks on ning milliste vahenditega seda kõige efektiivsemalt teha.

Võimalik on ka ennetada

Tänapäeval on õnneks tehnoloogiad ning tootearendus niivõrd palju arenenud, et turul pakutakse aktiivselt ka grafiti kaitset.

„Ennetustegevus on vägagi oluline ning kaitset pakutakse nii puit-, kivi-, õhekrohvi- kui ka metallpindadele,“ rääkis Rene Sieberk. Paljudel majadel on näiteks välisfassaadi uuendamise pakkumises juba kirjas grafitivastase kaitsevahendi kasutamine. Tänu kaitsevahendile tuleb värv pinnalt paremini maha ning lõpptulemus on samuti parem.

„Ennetuse puhul on hea mõelda ka turvakaamerate paigaldamisele, mis samuti aitavad suuremaid vandaalitsemisi ära hoida,“ rõhutas Raido Kirsiste.

Kuna grafitite puhul on tegu samuti vandalismiga, siis on kodune vara nagu näiteks aed, majafassaad, prügikastid, garaažiuksed, abihooned, robotniidukid jmt kaitstud kodukindlustuse raames. „Kodukindlustuse tingimuste järgi on koos eramuga automaatselt kindlustatud ka rajatis või kõrvalhoone. See tähendab, et vandalismi kaitse laieneb ka kodusele varale, kui on valitud koguriskikindlustus või valikriskidega pakett. Seega, kui soditakse eramu juurde kuuluv prügikonteiner või kõrvalhoone, hüvitame kulud grafiti eemaldamiseks,“ kinnitas Kirsiste.