Kas remont enne kodu müüki on alati mõistlik? Nimekiri töödest, mille võiks pigem tegemata jätta
(7)Kinnisvara müümisel on levinud arvamus, et hea müügiedu tagamiseks, tuleb eelnevalt läbi viia põhjalik remont. Kuigi heas korras elamu eest on tõepoolest võimalik küsida ostjalt paremat hinda, tuleb arvestada, et mõningad tööd võib enne müüki jätta tegemata, kuna nad lihtsalt ei tasu ennast ära. Järgnevalt vaatame, millised parandustööd ja uuendused ei pruugi objekti väärtust suurendada ja mille võib jätta tulevase omaniku õlgadele.
Värvimistööd
Kuigi väikesed värviparandused siin-seal võivad üldmuljele hästi mõjuda, siis suuremaid värvimistöid ei ole enne müüki vaja ilmtingimata ette võtta. Siinkohal tasub eelkõige hinnata millised tööd suudad ise kerge vaevaga ära teha, et mitte kulutada üleliigselt aega ja raha.
Kui seinad on siiski väga kehvas seisus ja tundub, et ilma nendega vaeva nägemata ei suuda ostjad kinnisvara täit potentsiaali näha, siis lähtu põhimõttest, et kõik oleks võimalikult lihtne ja tagasihoidlik. Kerged pahteldused ja mõni hele naturaalne värvitoon võivad olla täiesti piisavad. Kindlasti ära vali selleks tööks välja eredaid ja trendikaid värvitoone ning värvi seinu liiga tumedaks. Viimati nimetatud lahendused ei pruugi paljudele ostjatele sobida ja nende ümber tegemine võib tunduda liiga keerulise ülesandena.
Uus tehnika
Päevinäinud köögitehnika või pesumasina asendamine uutega ei ole alati enne müüki vajalik. Kui kõik töötab, siis tasub pigem olemasolevad seadmed korralikult puhtaks pesta, mitte tõtata poodi uute järele. Põhjuseid selleks on mitmeid, kuid eelkõige on kõigil inimestel lihtsalt väga konkreetsed eelistused nii disaini, kui ka mitmete tehnikaga kaasas käivate funktsioonide osas.
Seega tasub nende osas otsustamine jätta tulevasele omanikule. Kui mõni väga elementaarne osa köögitehnikast on siiski täiesti töökõlbmatu, siis tasub see asendada mõne järelturult soetatud alternatiiviga. Kindlasti tuleb aga vältida suurte kulutuste tegemist eksklusiivsele tehnikale, kuna uus omanik ei pruugi osata seda hinnata.
Põrand
Isegi kui põrandakattematerjal ei näe enam kõige parem välja ei pruugi selle väljavahetamise töö ilmtingimata vajalik olla. Põrandakate on üks neist eluruumi detailidest, mis muudab selle välimust märgatavalt, kuid sinu nägemus kauni lõpptulemuse kohta ei pruugi üldse kattuda tulevase ostja omaga. Liiga tume, liiga hele või sobimatu viimistlusmaterjal võib mõjuda ostjatele pelutavalt, eriti kui nad saavad aru, et peavad selle eest ka maksma.
Selle asemel katsu müüa hoopis ideed, et tulevane omanik saab selle töö enda äranägemise järgi ellu viia. Enne kinnisvara müüki paiskamist tasub muidugi kõik põrandapinnad hoolega puhastada ja kui vajalikud on vaid väikesed põrandaõli parandused, siis on see siinkohal otstarbekas ettevõtmine.
Kardinad
Tuhmunud kardinad või katkised rulood eluruumides võivad tubadele külge pookida üsna väsinud ilme. Kuigi kardinate vahetamine uute vastu tundub sellises olukorras küllaltki lihtsa lahendusena, tasub see siiski ära jätta.
Tegemist võib taaskord olla liigse kulutusega, mis tulevastele omanikele ei pruugi absoluutselt meeldida ja mille välja vahetamise kulutused nad aegsasti omakeskis müügihinnale juurde kalkuleerivad. Mõnel juhul võib parim lahendus olla kardinate eemaldamine, sest nii pääseb tuppa rohkem valgust, mis teeb visuaalselt ruumid avaramaks ja ostja jaoks atraktiivsemaks.
Eksklusiivsed materjalid
On selge, et enne kinnisvara müüki panemist tasub teha mõningaid väiksemaid kui ka suuremaid remonditöid, mis aitavad kinnisvara väärtust kasvatada. Kuid oluline on ka meeles pidada, et materjalide valikul ei tasu liiga eksklusiivseks minna.
Kvaliteetsed ja tagasihoidlikud lahendused on siinkohal parim valik. Liialt eriliste ja kallite materjalide valiku korral pead arvestama, et ostja leidmine, kes selle kõik on valmis kinni maksma võib minna väga keeruliseks ning sellega koos venib ka müügiprotsess ebamõistlikult pikaks.
Kallid disainielemendid
Kuigi kodu ilmestamine mõne kena taime või lihtsa pildiga seinal võib asjatundliku käe all müügile hästi mõjuda, siis ära sellistele detailidele liiga palju raha kuluta. Näiteks soliidne klaver või uus gaasikamin ei ole just paljude ostjate soovinimekirjas, seega ei õnnestu sul neile kulutatud raha müügilt tagasi saada.
Samuti ei tasuks liiga kergekäeliselt vahetada vana vanni välja uhkema või toimivaid segisteid modernsemate vastu. Jäta need otsused uuele omanikule, kes suure tõenäosusega oskab hinnata võimalust välja valida oma lemmikud.
Poolikud lahendused
Peamine on kõikide parendustööde puhul enne alustamist läbi mõelda, milline on nendeks ette nähtud eelarve. Juhul, kui olemasolevad ressursid võimaldavad enne müüki remondi terviklikult ette võtta, võib sellest hinna kujunemisel kasu olla.
Mitte mingil juhul ei ole aga mõistlik teha neid töid poolikult. Seda väga lihtsal põhjusel: uus ja ilus, vana ja kulunu kõrval, tõstab kõik esinevad vead eriti eredalt esile.
Allikas: Hange.ee