Muru uuendamiseks on kaks võimalust: seemned või murukamar. Murukamara kasutamine tähendab praktiliselt uue muru paigaldamist, sest vana muru on juba nii hävinenud. Seemneid kasutatakse siis, kui kahjustada on saanud alla 40% murupinnast. See tähendab, et maapind on veel piisavalt võimekas ja sinna saab uue murupinna peale rajada.

Muru taastamisel peab alguses välja uurima, miks muru hävis. Kas muru sai liiga palju päikest, pinnas oli toitainetevaene, umbrohtu oli liiga palju või olid kahjurid süüdi? Muru hääbumise põhjuste väljaselgitamine aitab vältida sama viga tulevikus.

Asjatundjad soovitavad enne muru taastamist teha mullatest, et välja selgitada mulla seisukord. Mulda analüüsides saab teada, millele peab tähelepanu pöörama. Kehvas seisukorras mulda võib väetama jäädagi, aga lõpptulemus sellest ei parane. Enne muru taastamist tee kindlaks, kui suur osa murupinnast on hääbunud, selgita välja muru hääbumise põhjused ja analüüsi mulla seisukorda. Kui see on tehtud, siis saab uuendamisele mõtlema hakata.

Õige muruseeme

Muruseemneid on väga palju erinevaid sorte ja nende valikul tuleks kindlaks teha, mis on keskkonda ja kliimat arvestades parim lahendus. Erinevatel seemnetel on kliima, päikese-varju vahekorra ning kastmis- ja toitainetevajaduse eelistus. Kõige paremini kasvab seeme, mis sobib keskkonnaga. Selle aitab välja selgitada oma ala ekspert, kes teeb kindlaks, mis seeme enne aias kasvas, kas see oli parim võimalik variant või peaks nüüd hoopis uut seemnesorti kasutama.

Muru uuendamine

Muru võib hävineda kahjurite pärast või ka sellepärast, et peab võitlema teiste taimedega toitainete ja päikese pärast. Näiteks sel põhjusel hakkab mõnikord muru hõrenema puude või põõsaste lähedalt. See tähendab, et sügavama juurestikuga taimed võtavad endale vajaminevad toitained ja varjavad muru päikese eest. Sageli soovitatakse valida seemnesordid, mis taluvad rohkem varju.

Teine variant on põõsaid ja puid pügada, et muru rohkem päikest saaks. Kui aga muru on hukka läinud just liigse päikese pärast ja koduomanik pidevalt aeda kasta ei jõua, siis peaks aeda külvama seemned, mis saavad kuumaga paremini hakkama.

Muru kasvamist takistab ka umbrohi, eriti kui tegu on äsja külvatud seemnetega. Umbrohu eemaldamiseks on erinevaid võtteid. Need saab eemaldada käsitsi või taimemürkidega. Mürke kasutades peab tähele panema, millal saad uued seemned külvata. Mõnel juhul on ooteperiood kolm-neli päeva, aga see periood võib olla ka mitu nädalat.

Rohu kasvamisele aitab kaasa mulla ettevalmistamine. Aeg-ajalt peaks täies ulatuses muru õhutama, et toitained paremini seemneteni jõuaksid. Seejärel niida muru vertikaalselt, sest see parandab oluliselt seemnete ja tärkavate seemikute veevarustust.

Juba enne seemnete külvamist võiks soojade ilmade ajal maapinda veega kasta, et veevarusid mulda koguda. Seda saab teha käsitsi või automaatse pihustiga. Maapind ei pea olema vesine nagu riisipõld, kuid see peaks olema stabiilselt niiske. Kui lasta seemnetel liiga kaua kuumas olla, siis võivad need hävida.

Pärast mulla ettevalmistamist, kuid enne külvamist võiks pinda parema tulemuse saamiseks ka väetada. Enamasti sobib kasutada aeglaselt eralduvat lämmastikväetist. Mullatesti abil saab kindlaks teha, kas muru vajab ka fosforit ja kaaliumit. Kui majapidamises tegeletakse kompostimisega, siis võiks mulla parandamiseks kasutada kompostist tekkinud väetist. Teise variandina võib püüda väetisena kasutada puidu põletamisest tekkinud tuhka, mis sisaldab aineid, mis murupinnale hästi mõjuvad.

Kevadel muru seisukorda hinnates võid näha seal üksikuid hääbuma hakanud kohti. Nende kohtade parandamiseks saab kasutada kiirmuru, mis aitab tühjad kohad täita, kasvab kiiresti ega lase umbrohul üle võtta. Tegu on ajutise lahendusega, kuna kiirmuru püsib vaid aasta.

Tallamiskindlad matid ja murukivi

Muru võib olla kapriisne ja see ei talu järjepidevat suurt koormust. Näiteks sissesõiduteel või auto parkimiskohal soovitatakse kasutada murukivi. Muru kasvab läbi murukivi, kuid oma tugevuse tõttu ei ole siis võimalik muru ära tallata ning see jätab visuaalselt kauni ja hoolitsetud mulje.

Murumatti kasutatakse kohtades, kus murul käiakse rohkem ehk väikestel teedel ja mänguväljakutel. Selle paigaldamiseks tuleb matt maha asetada ja vajadusel vaiadega kinni lüüa. Muru kasvab matist läbi ja sellest saab niidukiga üle sõita. Niitmise vajadus aga suur ei ole, sest nii murumatti kui ka murukivi kasutatakse kohtades, kus regulaarselt peal tallatakse ja muru seal eriti pikaks ei kasvagi.

Allikas: Hange.ee