Hea ruumilahendusega väike ja kompaktne linnakodu

Tänu osavale planeerimisele kujundas arhitektist omanik Kaplinna kesklinnas asuvast pisikesest 45 m2 ruumist kõigi mugavustega kodu. On hea meel sisse astuda ja uudistada.
Chris van Niekerk on õnneks harjunud keerulistesse ruumidesse nutikaid lahendusi looma. Tema kompaktne Kaplinna kesklinnas asuv korter tõestab seda. Kuigi korteril on suurust ainult 45 m2, ei saa seda armsaks nimetada. Pigem on tegemist elegantse, hästi läbi mõeldud kuubikuga, kus on olemas kõik, mida üks elanik võiks loominguliselt ja mugavalt elamiseks vajada. Ruumis on osavalt varjatud hädavajalikud seadmed ja kohandatud panipaik ning üsna ootamatult paigutub siia isegi klaver. „Alguses oli mul siin diivan, ent kuna ma ei kasutanud seda eriti ja tahtsin hoopis uuesti klaverimängu õppida, tundus loogiline, et vahetan diivani välja,“ selgitab Chris muiates. Kuigi tegemist on koguka pilliga, sobitub see linnalikult kompaktsesse ruumi kui valatult.
Viisteist aastat tagasi nägi see linnaosa välja hoopis teistsugune. Öösel ulus tänavatel tuul ja üha enam rippus ustel silt „Üürile anda“. Linnaosa oli unustusse vajumas. Siis hakkasid nutikad investorid hooneid kokku ostma ning ehitasid neist loftid, kontorid ja korterid. Chrisi maja oli üks neist. Nüüd otsivad paljud 30ndates loovhinged just selliseid kesklinnas asuvaid elupaiku.

Chris ostis oma korteri kolm aastat tagasi. See on tal teine kesklinnakodu, ent esimene, mis paikneb nii kitsas ruumis. Ehkki paljudele oleks nii pisike ruum tundunud võimalustevaene, leidis Chris juba esimesel vaatamisel võimalusi, kuidas väike ruum enda jaoks tööle panna. „Korteris olid jubedad keraamilised plaadid ja kohutavalt madalad laed, aga kui ma neisse väikese augu torkasin, nägin, et lae kohal on tegelikult ruumi veel. See oligi üks põhjus, miks ma otsustasin selle osta. Lisaks meeldis mulle see hoone ise väga. See oli kunagi linna asutamise algusaastatel suur laohoone,“ räägib Chris, kes naudib kesklinnas elamise mugavust. Nimelt on tema arhitektuuristuudio vaid kümneminutilise jalutuskäigu kaugusel.
Chrisi korteri muudab nutikaks see, et igal asjal on oma koht ja kõigele on ruumi. Kui piiluda kööki, leiab sealt kõik olulised köögitarbed pesumasinast rösteri, veekeetja ja Nutribulletini, mis on paigutatud ruumikatesse kappidesse ja liugriiulitele. Magamistuba on korteris omaette alas: „Magamistoa ette ehitasin meelega riiulid, et see oleks privaatne ja korteris tekiksid erinevad tsoonid. Ma ei tahtnud, et tekiks tunne, justkui oleks kõik asjad ühes toas. Privaatsuse suurendamiseks lisasin kangast vaheseina, mille saab mugavalt kinni siduda, kui olen parajasti kodus omaette,“ selgitab Chris.

Nutikad detailid, nagu vannitoa pöörduks, lisavad ruumile sujuvuse tunnet. Kuigi Chrisi disainiraamatute kollektsioon on peidus lükanduste taga puidust kapiriiulitel, paistab tema laitmatult vilunud disainerikäekiri välja hoolikalt valitud sisustuselementidest. Näiteks on ruumis vendade Bouroullecide Soft Shell Vitra toolid ja Richard Sapperi Tizio Light for Artemide'i valgusti. Chris valis lihtsa värvipaleti (õigupoolest ei olegi erilist paletti – kõik on enamasti valge, välja arvatud klaver) ning lisas põnevust ja tekstuuri mitme indigosinise Gabbehi pärsia vaiba ja kohalike kaasaegsete kunstiteostega.

Aga mida tegi arhitekt siis, kui ei leidnud oma korterisse sobivat lauda? Chris asus tööle ja disainis oma laua ise: „Ma olen suur disainisõber ja ka praktilise meelega, seega oma asjade ise tegemine pakub mulle suurt rõõmu,“ selgitab ta. Tulemuseks on elegantne Stiletto laud – ise disainitud laud, mis on nüüdseks saadaval ka jaemüügitootena. Chrisi kodus ei ole midagi üleliigset ja see talle meeldibki. „Vist saab öelda, et olen minimalist, ehkki alguses oli see tingitud sellest, et mul lihtsalt ei olnud palju asju.“ Kuigi Chrisi kodus pole ebavajalikke nipsasju, on selge, et ta pakatab uutest mõtetest ja need tulevad eriti hästi välja just siis, kui ruumi on vähe.
www.thefold.co.za




Lugu ilmus esimest korda erilehes Moodne Kodu märts 2023.