IKEA Eesti sisekujundusosakonna juht Pedro Castro julgustab jaaniõhtu peopaika kaunistama kodus olemasolevate vahenditega ning täiendada valikut suvehooajale sobivate lisandite ja lahendustega.

„Peopaika ette valmistades tasub meeles pidada, et ehkki jaaniaja õhtud ja ööd on valged, mõjuvad valgustid alati eriliselt ja loovad meeleolu. Kombineeri eri liiki valgusteid: õue sobivaid patareidega ripplampe, põrandalampe ja LED-lampidega vanikuid. Neid võid täiendada teeküünaldega, mis on pandud teeküünlaalustesse või laternatesse, aga ka miks mitte vaasidesse, klaasidesse või purkidesse. Veel võid purkidesse pista LED-valguskette, luues nii omanäolisi valgusallikaid. Üks asi, mida valgustust kavandades silmas pidada, on see, et ühe heledalt valgustatud ala asemel võiks pigem luua valgussaarekesi. Ja muidugi tuleb mõelda ohutusele – kui peole tuleb lapsi, on päris küünaldele targem eelistada LED-lahendusi,“ soovitas Castro. Ta lisas, et laetavate või päikesepatareidega valgustid on keskkonnasõbralik valik, mida saab kasutada veel paljudel suveõhtutel pärast jaanipidustusi.

Tekstiilid loovad jaaniööks meeleolu ja hubasust

Sisekujundaja sõnul võib tekstiilidega jaaniõhtu meeleolu loomiseks korda saata tõelisi imesid. „Mõtle oma lemmikvärvidele ja leia meelepärased kangad. Vaata üle, mis sul juba kodus olemas on ja mida vajaksid juurde. Arvesta ka sellega, et pehmed pleedid kuluvad jaaniööl kindlasti marjaks ära ning pakuvad kaitset nii jahedamate temperatuuride kui ka sääskede eest. Sobita pleedid patjadega, mis muudavad mugavamaks nii istumise kui lisavad hubasust,“ tõi Castro välja.

Kaasaskantav kõlar, õuepadjad ning külalisi ja oma peret soojendavad tekid teevad olemise mugavamaks ja tõstavad tuju, eriti kui kõike seda täiendab õige valgustus. „Peopaiga saad muuta erilisemaks ka võrkudega, mida mitmele poole üles riputades saad luua salapärase ja muinasjutulise õhustiku. Kui sul on õuepaviljon, võid selle servadesse kinnitada valgusketid. Kui aga veedad õhtu terrassil, pane sinna paar riiulit, millele tõstetud LED-lambid loovad õdusa õhustiku. Terrassile võid lisada isegi vaipu, mis muudavad olemise hubasemaks,“ sõnas Castro.

Laud kaunista suvelilledega

IKEA sisekujundaja jagab ka nõuandeid, kuidas teha pidulaud meeldejäävaks nii, et see ei rööviks rahakotist suurt summat. „Laua katmisel jälgi, et see oleks võimalikult suvine. Peolaua kaunistamiseks sobivad hästi suvelilled, mida saad võimalusel ise metsast või aasalt noppida. Lilledest võid punuda pärgi või panna nad vaasi, näiteks läbipaistvasse klaasvaasi,“ sõnas Castro.

Jookide serveerimiseks too lauale korgiga pudelid või karahvinid, mis näevad kenad välja ja on suveajal mugavad kasutada. „Pea meeles, et laua katmisel mängivad olulist rolli ka söögiriistad. Noad-kahvlid võivad peale harjumuspärase roostevaba terase tooni olla ka mustad või kuldsed, mis annab üldmuljele värskus. Lisanüansina võid väikesed taldrikud valida pakutava magustoidu värvi järgi, sest iga detail annab lauale omalt poolt midagi juurde,“ ütles Castro. Neile, kes korraldavad mõnes kaunis kohas pikniku, on valikus palju klaas- või plastkarpe, millega toit mugavalt kohale toimetada ja ka toitu serveerida.