Ökotooted ei ole tõhusad

Ökotoodete kohta liigub väga palju arvamusi. Aeg-ajalt ikka kuulen, et ökotooted on millegi poolest „lahjemad“ ja kanged kemikaalid puhastavad pindu, pesu ja ruume tõhusamalt. Justkui vänge lõhn ja värvilised hoiatusmärgid pakendil tagavad toote tõhususe. Oleme harjunud nägema reklaamides „bäng, ja määrdunud pinnad on sekundiga puhtad!“ või „pihusta ja plekid kaovad ühe silmapilgutusega!“.

See kõik on võimalik ka looduslike toodetega ilma oma tervist või loodust kahjustamata. Head ökoloogilised tooted on välja töötatud põhimõttel, et need eemaldaksid mustuse ja bakterid. Olulised on teadmised, kuidas õigel viisil pesta või puhastada. Selleks, et pesu puhtaks saaks ja värskelt lõhnaks, tuleb seda õigel temperatuuril pesta. Meie pesugeelid sisaldavad näiteks looduslikku seepi, mis on tõhus ja biolagunev. Üle 30-kraadine temperatuur aktiveerib seebi omadused, mis aitab plekke ja lõhna eemaldada.

Ökotooted on kallid

Teine levinud arvamus: ökotooted on kangetest puhastusvahenditest kallimad. Tegelikult see päris nii ei ole. Oleme võrrelnud meie pesugeeli erinevate mitteökoloogiliste toodetega ning tegelikult on saadud pesukordade arv olnud isegi suurem. Ka tootearendusel oleme lähtunud põhimõttest, et inimesed saaksid tooteid võimalikult kaua kasutada.

Samuti on harjutud varuma iga pinna jaoks eri toode, kuna arvatakse, et näiteks kraanikaussi ei saa pesta sama vahendiga, millega puhastatakse kontorilaudu. Tegelikult saab kulusid ja ressurssi kokku hoida, valides kodu koristamiseks ühe ja sama üldpuhastusvahendi. Näiteks on võimalik saada ühe pesuvahendiga puhtaks nii valge, must kui ka kirju pesu ega pea lisama eraldi pesupehmendit või -loputusvahendit.

Kokkupuude kemikaalidega on minimaalne

Ökoloogiliste toodete kasutamise mõju on tegelikult laiem, kui sageli arvatakse. Lisaks sellele, et toksilised osakesed jõuavad veekogudesse ja ringiga tagasi joogivette, püsivad kangete keemiliste puhastusvahendite koostisosad pindadel mitu nädalat.

Seega näiteks kirjutuslauaga kokkupuutes võivad mürgised ained jõuda käte kaudu näole ja põrandapuhastusvahend väikelaste suhu. Paratamatult jäävad pesuvahendite jäägid riidekiudude vahele, kus nad puutuvad kokku meie ihuga ning nõudepesuvahendi jäägid nõudele, kust sööme hiljem toitu. Iga toote tarbimisel tasub jälgida nende koostist ja mõju nii inimesele kui ka keskkonnale.

Ökotooteid on vähe ja neid on keeruline leida?

Eestis on ökotoodete valik järjest laienev ning tarbijad saavad valida mitmesuguste keskkonnasõbralike puhastusvahendite vahel. Lisaks välismaistele tootjatele on täna Eestis mitu kohalikku tootjat, kes pakuvad ökoloogilisi ja keskkonnasõbralikke puhastusvahendeid. Ökopesuvahendeid leiab lisaks spetsiaalsetele ökopoodidele täna ka peamistest kauplustest üle Eesti.

Inimestel on väga erinevad põhjused, miks nad oma valikuid langetavad. Toodete tarbimise puhul võiksid aga kõik lähtuda põhimõttest olla teadlik oma jalajäljest. Meie roll on aidata kaasa selle teadlikkuse tõstmisele. Ökotootjaid innustabki edasi tegutsema see, kui näeme, et inimesed on üha rohkem kursis tarbimise mõjudest oma tervisele ja keskkonnale.