Mööbli valikul arvesta toa elaniku vajadustega

Vanema inimese toas peaks leiduma piisavalt hoiulahendusi ja ruumi isiklikele asjadele. Kindlasti tuleks toa kujundamisse kaasata ka selle tulevane elanik.

„Kõige tähtsam on valida talle sobiv sisustus. Näiteks võivad vanemad inimesed eelistada traditsioonilisemas stiilis mööblit. See peaks ka olema mugav, kergesti liigutatav ja eakohane – mitte ülemäära keerukas, kuid siiski funktsionaalne,“ selgitas IKEA Eesti sisekujundusosakonna juht Pedro Castro.

Eelista elemente, mis toetavad toa terviklikkust. Kui ruumil on puidust uksed ja aknalauad, tasuks sinna valida teisigi puitdetaile, mis haakuvad ruumi uue kujundusega. Seinale kinnitatud puidust nagid tekitavad voodi kohale visuaalse eraldusjoone, mis pole mitte ainult dekoratiivne, vaid ka käepärane koht esemetele, mida tahetakse hoida voodi lähedal.

Vajalikud hoiulahendused annab ära mahutada isegi väikesesse tuppa. Küll aga võiks sel juhul eelistada eraldiseisvaid riidekappe ja väiksema sügavusega lahendusi. Kui ruumi napib, on hea, kui kapiuksed ei võta väga palju ruumi. Unustada ei tasu ka sisseehitatud sensoriga LED-valgusribasid, mis teevad kapist vajaliku üles leidmise palju lihtsamaks.

Loo eraldi puhkenurk

Sisekujundaja soovitab ruumi paigutada päevavoodi, mida saab päevasel ajal kasutada diivanina. Päevavoodist voodi tegemine käib kiirelt ja lihtsalt – selleks tuleb vaid voodi alumine osa välja tõmmata ja kaheinimesevoodi ongi valmis.

Päeval või külalisi võõrustades saab sellist voodit kasutada diivanina, kus sõpradele istet pakkuda. Mugavust lisavad selga toetavad padjad ning voodi all olevad sahtlid kus saab näiteks voodipesu hoiustada.

Mõnusasse puhke- ja lugemisnurka kuulub kindlasti tugitool, mida valides tuleb jälgida, et see oleks eakale sobilik. „Tool peaks olema ergonoomiline, et vanemal inimesel oleks lihtne püsti tõusta. Samuti peaks see ka selga toetama. Oluline on ka käetugede kõrgus,“ ütles Castro. Soovi korral võib toolile lisada toolikatte. See pikendab tooli eluiga ja aitab ka sisekujundust värskendada, sest üht värvi toolikatet teise tooni vastu välja vahetades saab kogu ruum uue näo.

Nutikad valguslahendused teevad elu lihtsamaks

Õige valgustus tõstab esile ruumi loomulikud värvid. „Tihti tuleb ette, et lülitid ei asu mugavates kohtades. Selle probleemi võib lahendada nutiseadmetega, ühendades valgusallikad puldiga. Puldiga ei saa valgusteid mitte ainult sisse- ja välja lülitada, vaid ka luua meeleolu, muutes valguse intensiivsust, värvi ja soojust,“ sõnas Castro.

See lahendus teeb vanema inimese elu palju lihtsamaks ja mugavamaks.

Näiteks kui saabub aeg voodisse heita, ei pea tule kustutamiseks enam lüliti juurde astuma, vaid lambid saab hõlpsasti kustutada ka voodist – selleks tuleb vaid puldi nuppu vajutada.