Suvine riidekapp

Juliale meeldivad vanaaegsed Eesti kapid. „Mõnel on eriti ilus spoon peal. Mõnikord aga tekib kapile liiga palju vigastusi ja päris restaureerimine pole mõistlik. Siis ei ole kahju kappi ka üle värvida,“ kirjutab ta.

Katkiste kohtade liimimiseks ja pahteldamiseks võttis naine kapi osadeks.

Alguses oli tal plaan lihtsalt hajutada erinevaid pastelseid värvitoone. Kuid mingi hetk hakkas pintseldus meenutama suvist taevast. Nii joonistaski naine kapile ka rohu ja lilled.

Vanast tööriistakapist tagasi riidekapiks

Marin jagas meiega vana riidekapi muutumist. Kapp täitis viimased aastakümned kuuris tööriistakapi rolli. Kuigi räämas ja väärkoheldud, nägi naine selles potentsiaali uuele elule.

Esimene mõte oli kapp lihtsalt puhtaks pesta ja üle värvida, ent värvi valimine osutus oodatust keerulisemaks. Selle asemel otsustas Marin uurida, mis peitub rohelise värvi all. Appi tulid soojaõhupuhur ja pahtlilabidas. Kõige alumine kiht oli kaunis tumepunane.

Vaja läks kahte tugevat meest, et kapp maakodus oma kohale seada. Tulemuseks tahumatu, kordumatu ja iseloomuga riidekapp, mis teenib pere ka järgmised sada aastat.

Igatsusest sündis kaunis kapikujundus

Julial tekkis koroona ajal suur igatsus reisida. Tema hing ihaldas päikeselist ja värsket.

Kapid, mida igast küljest kaunistas laste looming, leidis ta osta.ee'st. Värvid valis naine lõunamaisest merest ja taevast inspireerituna. Õitsvad oksad valmistas silikoonvormi abil tavalisest voolimissavist ning värvis ja „puuderdas“ need valge vahaga.

Sahtlid aga ei saanudki seest puhtaks, mistõttu liimis Julia põhja türkiissinise sametise kanga.

Sirelililla köögikapp

Maarja kirjutab, et kui nad 3 aastat tagasi maakodu ostsid, teadis ta kohe, et tahab säilitada võimalikult palju selle maja mööblit, et säiliks „hing“. See innustas teda järjest mööblit restaureerima. Esimeseks valis ta 60ndatest pärit köögikapi, mis tundus kõige jõukohasem.

Kuigi esmapilgul tundus, et kapp vajab vaid kerget lihvimist ja uut värvi, selgus üsna kiiresti, et teha on vaja kordades rohkem. Kapi põhi oli saanud veekahjustusi ja vineerist põhi pundunud. Oma hävitustöö olid teinud ka närilised. Alumise kapi põhi, tagumine sein ja keskmine riiul tuli täielikult välja vahetada.

Kapi taastamisel kasutas naine ära pööningult leitud mööbli- ja vineerijäägid ning nüüd kaunistab renoveeritud sirelililla kapike koos roosa külmkapiga maakodu kööki.

Öised öökapid

Julia soovis öökapid otseses mõttes „öö“ kappideks muuta. „Arvan, et mööbel ei pea olema lihtsalt mööbel. Ei pea olema ainult märkamatu või mugav või funktsionaalne. Kodu on meie kindlus, nii et selle igas nurgakeses peaks tundma ennast väga mõnusalt,“ kirjutab naine.

Kappide värvimiseks kasutas ta kriidivärve. Taustavärvid hajutas ta nii, et need meenutaksid loojangu lõppu. Kui kõik sai lakitud, pritsis ta peale tähed. Maalimisel olid abiks akrüülvärvid, sest nende värvipalett oli suurem, kui „kriidivärvide kogul“. Lõpetuseks kaks kihti lakki, nostalgilised nupud külge ning imelised kapid olidki valmis.

Soovid ka osaleda?

  • Saada konkursile 4-10 pilti muudetud toast või mööbliesemest aadressile moodnekodu@delfi.ee. Fotodelt peab olema arusaadav enne ja pärast muutumine. Kindlasti kirjelda ka mõne lausega, mida ning kuidas muutsid; mis oli inspiratsiooniks ning kui soovid, võid pikemalt ka protsessi jagada. Mida rohkem infot, seda põnevam. Ära unusta piltidele ja kirjeldusele lisada oma kontaktandmeid.

  • Kui omad Instagrami kontot, võid ka seal oma osaluse ära märkida lisades fotode juurde #elusees

  • Pildid palume saata üksikult, mitte kollaažina. Fotode minimaalne suurus on vähemalt 1MB. Toimetus jätab endale õiguse ebasobivaid ja madala kvaliteediga pilte mitte avaldada.

  • Pildi saatjal peab olema õigus pilti kasutada. Ebaõigel teel saadud pildid fotovõistlusel ei osale.

  • Fotosid saab saata 7.märtsist kuni 9. aprillini 2023.

  • 10.-16. aprill toimub moodnekodu.ee veebis rahvahääletus, kus lugejad saavad oma lemmikute poolt hääletada. Kolme enim hääli saanud toa ja mööblieseme seast teeb valiku zürii.

  • Võitjad kuulutame välja 19. aprillil 2023.

Toimetusel on õigus pilte konkursiga seotud lugude juures kasutada nii Moodne Kodu paberväljaandes, veebis kui sotsiaalmeedias. Samuti on toimetusel õigus pilte edaspidi lugude juures illustreeriva materjalina kasutada (autorile viidates).

Toa muutumise auhinnaks on Dreamfire® välja pannud Eestis disainitud kauni Kamado Trendy Home lauagrilli. Auhinna väärtus on 399 eurot. See on ideaalne valik väiksematele peredele ja inimestele, kellele meeldib kamadot ka aegajalt endaga kaasa võtta. See on loodud pidades silmas Eesti kliimat ja olusid – grillil on ekstra paks ja tihe keraamika ning kõik kasutuses olevad metalldetailid on roostevabad.

Mööblitüki muutumise auhinnaks on Avaeksperdid välja pannud 300 eurose kinkekaardi. Nende valikust leiab erineva funktsionaalsusega aknakatteid igas mõõdus ja erineva kujuga akendele. Seal on nii klassikalisi tekstiilkardinad kui ka ruloosid, voldik-, riba-, püstlamell-, paneel-, rooma- ja bambuskardinad. Valikust leiab ka kõige nõudlikum kodusisustaja endale sobiva lahenduse.