Maakütet saab edukalt paigutada nii eramutele kui ka väiksematele kortermajadele. Täna on see uue kodu ostjate seas kõrgelt hinnatud küttelahendus, kinnitab Scandium Kinnisvara müügijuht Maia Lõško.

Küttekulud on maaküttega väiksemad

Maaküte kasutab kütmisel ära maapõues leiduvat soojust. Ka siis kui ilmad on muutunud külmaks, säilitab maapõu konstantse soojuse 4-12 kraadi. Maakütte kollektor kogub selle soojuse kokku ja edastab selle läbi torude maasoojuspumpa. Soojuspump töötleb kogutud energia ümber ja saadab selle kodus asuvatesse küttekehadesse, nagu põrandaküte või radiaatorid. Samuti toodab maasoojuspump sooja tarbevett. Suvel saab maasoojuspumba abiga aga kodu ka jahutada.

Maaküte tarbib 5x vähem elektrit

Et süsteem toimiks, läheb vaja elektrienergiat, kuid oluliselt vähem kui tavaliselt. Kuldreegel on, et kulutades 1 kWh elektrienergiat, toodab maasoojuspump kuni 5kWh soojusenergiat. Küttekulud on nii ligi 80% väiksemad kui tavaliselt.

Maaküttega kodudel on soodsam kodulaen

Maaküttega kodud on tavapäraselt parema energiaklassiga ja võimaldavad seetõttu saada paremat kodulaenu intressi. Näiteks LHV ja SEB pakuvad A-energiaklassiga kodu ostjale soodsamat intressi kui muidu.

Oluline kriteerium koduvalikul

„Uute kodude ostjate seas näeme ühe enam, et maaküte on koduvalikul üks olulisi argumente,“ tunnistab Lõško. „Kõik arendajad seda täna veel ei paku, kuna algne investeering arendajalt on suurem, eriti väikeste kruntide puhul, kus tuleb kasutada sügavat puurimist ja vertikaalset maakütet. Samas on maakütte eelised koduostjale oluliselt väiksema energiatarbimise tõttu määrava suurusega ja teadlikkus aina kasvab.“

Maaküte on eriti mõistlik ridaelamute ja väikeste kortermajade puhul, kus on parajalt hoovipinda.

„Meie Luige Kodude arenduses kombineerime veelgi rohelisema ja säästlikuma lahenduse tarvis maakütet päikesepaneelidega, nii et uued koduomanikud saavad oma kodud lausa energiat tootma panna,“ selgitab Lõško. „Viimsirannas aga kasutame arendajate poolt suure alginvesteeringu tõttu üliharva rakendatavat vertikaalset maakütet, mis pakub tavalisest maaküttest veelgi efektiivsemat küttelahendust ja on võrreldes erinevate õhksoojuspumpadega kümneid kordi efektiivsem, kulutõhusam ja keskkonnasõbralikum.“

Maakütte eelised:

- väiksemad küttekulud;

- efektiivne ja energiasäästlik küttelahendus;

- keskkonnasõbralik, sest kütteenergia tootmiseks kasutatakse taastuvat allikat – maasoojust;

- maasoojuspump ei tekita müra ja on väikese hooldusvajadusega.