Toitu soojendav sahtel, iseavanev külmik ja muud imeasjad, mis köögis meie eest tööd ära teevad
Viimastel aastatel muutub köögitehnika üha kiiremini. Praegu on kaks olulist suunda – esiteks muudetav disain ehk inimene saab kodumasinat isikupärastada endale sobivaks, ja teiseks on muidugi nutikas tehnika.
Iga inimene on eriline ja iga köök isikupärane. Paljud tehnikatootjad on turule toonud väga erinevate värvide ja isegi mustritega külmkappe, ahjusid, õhupuhastajaid – suuri kodumasinaid, mis on üks osa köögi disainist. Mõned tootjad lasevad sul valida, mis värvi uksega külmkappi soovid. Võid järgmisel aastal ka uue osta ja kodus ise ära vahetada.
Samsung on tulnud turule uue lahendusega MyBespoke, mis lubab kliendil külmkapi ostmisel oma fotode seast valitud pildi või sobiva värvikoodi tehasele saata ja saada külmkapile just sellise kujundusega uksed.
Samsungi Family Hubi nimeline lahendus on külmkapi ukse peal olev interaktiivne ekraan, kus saab kuvada nii kalendrit kui ka pilte ja retsepte ning paluda häälkäsklusega muusikat mängida või ilmateadet näidata.
Mugavus loeb
Kogu praegune elustiil ja see, et täiskasvanute seas suureneb järjest sellel aastatuhandel sündinud inimeste arv, sunnib arvestama nutiajastu inimeste vajadusi. Elu peab ka köögis olema lihtne ja iseeneslikult kulgev. Näiteks valid oma telefonirakenduses retsepti ja ahi hakkab ennast juba ise eelsoojendama selle toidu valmistamise jaoks.
Noored tahavad elada oma elu võimalikult mugavalt. Tegelikult ongi kogu nutika tehnika areng selleks, et muuta meie elu lihtsamaks. Poes olles avad oma telefoni ja rakenduse kaudu avad oma külmkapi sisu – lihtne pilguheit, kas piima on veel või peab juurde ostma. Paljudel tootjatel (Samsung, Liebherr, LG jm) on selline lahendus olemas – tarbijad soovivad investeerida asjadesse, mis neid abistavad.
Kuna tänapäeval on juba väga palju tehnikat n-ö nutikaks muudetud ja seda saab erinevate äppidega juhtida, siis uusim liikumise suund on ühildumine/ühendatavus. Mitte nii, et sul peab iga tehnika jaoks olema oma äpp või programm. Intelligentne tehnika, sealhulgas erinevate tootjate oma, suhtleb omavahel.
Näiteks vaatad telefoniga külmkapi sisse ja äpp kuvab sulle retseptid, milliseid toite saab olemasolevatest toiduainetest teha. Seejärel lülitab ahi ennast tööle õigele kuumusele ja režiimile ning pakub ka toidu valmistamise aja. Lihtne.
Järgnevate aastate jooksul näeme veelgi rohkem nutikat automatiseerimist. Siia alla käivad ka valgustite süttimine ja kustumine inimese liikumise või häälkäskluse järgi.
Köögitehnika messil IFA 2022 esitles köögitehnika eri brände koondav BSH põnevaid tooteid GAGGENAU-lt ja NEFF-ilt.
Keskkonnateadlikkus ja energiasäästlikkus
Kõik suurtootjad räägivad ka keskkonnateadlikkusest ja energiasäästlikkusest. Ka need on trendid, mis on tulnud, et jääda.
Üks uus ja vahva leid on induktsioonpliit, mis paigaldatakse kivist tööpinna sisse. Nii et pealt ei jää midagi muud näha ja see on kui tavaline tööpind, kus saab toimetada. Eraldi on lihtsalt kontrollpaneel, mis on integreeritud tööpinna sisse või õhukese väljatõmmatava plaadi peale pliidi juures, ning alles siis, kui sealt nuppe vajutad ja paned tööpinnale induktsiooniga ühilduva panni või poti, hakkab seade tööle.
See on tegelikult väga innovaatiline, sest võimaldab väga väikeses köögis panna pliidi otse valamu kõrvale, kuhu muidu peab jääma vaba tööpind toimetamiseks. Lisaks on see ka visuaalselt väga ilus puhas lahendus.
Üks arenevatest suundadest on ka see, et luuakse köögitehnikat, mida saab n-ö uuendada, kui tuleb uus tarkvara. Ehk siis nutikat tehnikat saab uute nutiprogrammidega täiustada. Samuti püütakse luua tehnikat, millel saab vahetada vajadusel varuosi, mitte ei pea kogu aeg uut ostma.
Kokkuvõtvalt on köögitehnika trendiks isikupärastamise võimalused ja elu lihtsamaks tegemise nutikad lahendused (häälkäsklused, automatiseeritud töövoog); tehnikate ühildumine ning keskkonnateadlikkus ja energiasäästlikkus.
Rohkem sel teemal lehel köögikujundaja.ee.