Emane riidekoi otsib hämarat ja pimedat paika, kus teda ei segataks ja kus ta saaks rahulikult einestada, paarituda ning muneda. Mustad ja võidunud rõivad meeldivad koidele eriti, seetõttu veendu, et kõik kapis seisvad villa sisaldavad riided on enne ära pakkimist pesust läbi käinud ja puhtad. Pikaajaliseks hoiustamiseks kasuta suletavaid, kuid hingavaid kaste ja kotte. Suuremaid rõivaesemeid hoiusta riputatavates rõivakottides, mille riidepuu ava on takjapaelaga tihedalt suletav.

Kuidas koidest lahti saada?

Kui sulle tundub, et koid on su riietesse juba pesa teinud ning sa märkad sellele viitavaid tõendeid — augukesi, väikeseid valgeid radu või tillukesi riisiterasarnaseid kookoneid — siis kasuta kõigis ruumides koitõrje aerosooli, pese kõik riided läbi või vii keemilisse puhastusse.

Aerosooli kasutamine

Sulge kõik aknad ja uksed, eemalda ruumist akvaariumid, lemmikloomad ja lapsed. Piserda kõik kohad hoolikalt üle. Ära unusta kardinataguseid, vaibaservi ning mööblialuseid. Tõsta riided kappidest ja sahtlitest välja ning käi kappide sisemus aerosooliga üle. Kui riided ruumi seisma jätad, tapab aerosool ka riiete vahel peidus olevad koid. Oota neli tundi, seejärel ava uksed ning veel nelja tunni möödudes on ruum taas kasutusvalmis. Ka riiete kottidesse pakkimine ning paar päeva sügavkülmas hoidmine tapab koide vastsed, kuid ei eemalda nende neile toiduallikaks olevaid naha, juuste ja toiduainete osakesi. Seetõttu ongi riiete läbipesemine nii oluline.

Koipüünised ja koitõrjeplaadid

Selleks, et su riided terve aasta koide eest kenasti kaitstud oleks, kasuta kõigis tubades koipüüniseid ja koitõrjeplaate. Feromoonpüünis meelitab isased koid lõksu, see ei lõhna, ei sisalda mürke ning neid on äärmiselt lihtne kasutada. Vaheta püünised kolme kuu möödudes uute vastu. Säti koipüünised pimedasse paika, näiteks mööbliesemete alla, kus neid väga ei häirita.

Koipüünis

Emastele koiliblikatele ei meeldi tugevad lõhnad. Paiguta riidekappi ja sahtlitesse lõhnavaid kuivatatud taimi. Head putukapeletajad on eeterlikke õlisid sisaldavad lavendel, seedripuu, patšuli, sidrunhein, nelk, loorber, rosmariin ja tüümian.

Riidekoide vastu aitab ka ligi 20 kraadine pakane või 70 kraadine kuum. Talvekülmadega on mõistlik rõivad, lõngad ja kangad ööks õue tuulduma viia. Selline külmetamine peaks hävitama eri arengufaasis koid. Kui pakast pole, saab neid tekstiile, mis seda kannatavad, pesta kuumas vees või triikida.

Ime regulaarselt tolmu ka varjatud kohtadest, näiteks mööbli alt, et kõrvaldada koimunad enne nende koorumist. See on eriti oluline juhul, kui varem on koisid esinenud või kui oled märganud nende leviku laienemist.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid