„Võrreldes varasemate aastatega oli auhindadele esitatud tööde hulk pigem kesine, mille põhjuseid võib otsida nii valimiste vaheaastast, tervishoiukriisi järellainetustes kui ka globaalset mõju omavatest sündmustest meie välispiiri taga. On tunda, et ühiskonna fookus on hetkel teistel teemadel ning võib eeldada, et varasemate aastate buum meie väliskeskkonna mõtestamisel ning ehitamisel näitab mõningaid jahenemise märke. Sellest hoolimata on ka sel aastal kaalukausil mitmeid märgilisi objekte, mis püünele pääsemist väärivad,“ kirjeldab žürii tööd selle esimees Remi Kübar.

„Žürii oli ka sel aastal rahvusvaheline, kaasates maastikuarhitekt Ilze Rukšāne tuntud Läti maastikuarhitektuuribüroost ALPS ning lisamõõdet ruumipsühholoogia hindamisel tõi aruteludesse keskkonnapsühholoog Grete Arro. Kaalukausile jäid seetõttu ka rohkem pehmeid väärtusi esindavad sotsiaalsed ja tunnetuslikud aspektid. Just kunsti ja installatsioonide roll väliruumis, olgu see siis linna- või maakeskkonnas, väärivad kindlasti laiemat tähelepanu ja tunnustust. See rõhupunkt on eriti käesoleval aastal olnud emotsionaalselt väga laetud. Žürii soovis esile tõsta, et kandes universaalseid väärtusi ning neid teadlikult mõtestades võib tundlikult loodud väliruumi installatsioon kogukondadele pakkuda ka ühendavat ja tervendavat mõju,“ lisab Kübar.

Eesti maastikuarhitektide liidu aastapreemia 2022 nominendid

Emajõe linnaujula (Tartu). Autorid Mirko Traks, Karin Bachmann, Uku Mark Pärtel, Kristjan Talistu, Juhan Teppart (Kino maastikuarhitektid)

Emajõe linnaujula

Tondiraba looduspark (Tallinn). Autorid Merle Karro-Kalberg, Heiki Kalberg, Tanel Breede (Artes Terrae)

Tondiraba looduspark

Oa tänava rekonstrueerimine (Tartu). Autorid Uku Mark Pärtel, Kristjan Talistu, Mirko Traks, Karin Bachmann, Juhan Teppart (Kino maastikuarhitektid)

Oa tänava rekonstrueerimine

Pesa (Vilsandi). Autor Trine Tõniste.

Teostus: Trine Tõniste, Harold Kiisler, Aurelia Minev, Laura Pormeister, Auli Vaino, Hanna Loora Arro, Markus Sirg, Roger Laas, Elisabeth Perk, Karl August Johannes Pedoson, Hanna Maria Kruusmaa ja õppejõud Ardo Hiiuväin (Eesti Kunstiakadeemia sisearhitektuuri teise kursuse tudengid - BSA20)

Pesa

Mõttepaus (Tallinn). Autor Mark Grimitliht.

Teostus: Elina Tommik, Edwin Smagin, Andra Palla, Sander Kõiv, Elise-Irene Lensment, Sofia Robbe, Hanna Mia Sooman, Anna Maria Teras, Merili Aitsam, Mari Liis Aader, Marily Pern, Saskia Krautman, Karin Malm, Terke Kram, Meri-Ly Luik, Nicole Reitsakas, Liisa-Lotta Pahkma (Tallinna Tehnikaülikooli arhitektuuri ja urbanistika akadeemia)

Kuraatorid: Ljudmilla Georgijeva ja Mae Köömnemägi.

Mõttepaus