Esimesena tuleb ära teha mullatööd, sest soovituslik on see, et muld saaks enne seemne külvamist nädalakese ja rohkemgi vajuda.

Kui tõite muru jaoks uut mulda, siis arvestage, et laialilaotatud muld võiks ideaalis vähemalt kuu aega vajuda. Kui külvata uus muru aga olemasolevale mullale, läheb ettevalmistatud pinnase vajumiseks 7–10 päeva. Muru saab kasvama panna ka kohe ilma eriliste ettevalmistusteta, aga sel juhul ei pruugi tulemus ja kvaliteet jääda nii nagu soovitud.

Korralikku mulda peab olema pärast tihendamist (planeerimist ja rullimist) minimaalselt 12 cm, aga parem kui 15–20 cm. Kui mulla pealt hoitakse kokku, siis võib jääda liiga õhuke mullakiht, mis nõuab hiljem rohkem kastmist ja väetamist, kui on soov saavutada hästi ja kaunilt kasvavaid murutaimi.

Eriti hoolas tuleb muru rajamisel olla sel juhul, kui on vaja terve krundi muruga täitmist. Väikeste aukude täitmist saab võtta vabamalt.

Muru uuele mullale

Pärast maja valmimist on krundi pinnas ehituse käigus küllaltki segi pööratud ning muru rajamiseks tuleb tuua uut mulda. Enne mulla laiali laotamist on oluline korjata kokku kivid, praht ja kõik muu, mis võib segada mullatöid. Tuleks täita lohud ja tasandada künkad, et mulla aluspind jääks maksimaalseltühtlaseks. Sellise tegutsemisega kulub vähem mulda ja kogu maa-ala saab ühtlase paksusega mullakihi.

Kui eeltööd valmis, tuleb hakata mulda kohale kärutama. Muld laota ühtlaselt laiali ja planeeri (nt lohista enda järel köie otsa kinnitatud puuprussi või euroalust) tasaseks. Konaruste silumiseks sobilik töövahend on kerge plastreha. Et vältida vihma kogunemist murule on vajalik jätta maa-ala keskelt veidi kõrgemaks. Lõpuks tuleb pind üle rullida. See tihendab pinnast ja tagab ühtlase külvisügavuse. Rullimine toob esile ka ebatasasused, mida muidu ei märka. Kui vaja, planeerida pind uuesti üle.

Ettevalmistatud maa peab saama vähemalt kuu aega vajuda, et ka alumised kihid jõuaksid tiheneda, muidu võib murupind muutuda hiljem ebatasaseks. Muld tiheneb kiiremini, kui laotad selle laiali mitmes kihis ning rullid iga kihi eraldi kergelt üle. Ka pidevalt ja tugevalt kastes saab tihenemist kiirendada. Väike ooteaeg kulub ära ka sellepärast, et siis saab hävitada tärganud umbrohu. Uuesti töid alustades silu ja rulli pind üle ning hakka külvama.

Uus muru vana asemele

Vana muru või peenarde kohal on muld muru rajamiseks juba olemas. Kaeva maa läbi, nopi välja kõik umbrohurisoomid, suuremad kivid ja puujuured. Hari mulda 12–20 cm sügavuselt. Soovi korral võib oodata nädal-poolteist, et umbrohi tärkaks ja selle saaks kobestamise käigus hävitada. Nüüd tuleks mulda harida 5–8 cm sügavuselt. Seejärel planeeri pind tasaseks ja rulli üle.

Hakkame külvama

Külvamine võta ette vaikse ilmaga, sest tuul lennutab kerge seemne minema. Seemnesegu võib valada suuremasse anumasse ja läbi segada, sest väiksemad seemned kipuvad vajuma koti põhja. Kui seemet ei sega, võib külv tulla ebaühtlane.

Kõige kvaliteetsema külvi saab külvikuga. Käsitsi külvates võib ühte kohta sattuda liiga palju ja teise liiga vähe seemneid, keeruline on järgida ka õiget külvinormi. Tulemus jääb parem, kui külvad pool seemnekogusest pikisuunas ja teise poole risti liikudes.

Hõredate piidega rehaga segatakse seeme mulda. Liiguta sellega mulda kergelt edasi-tagasi. Murukõrrelistele sobiv külvisügavus on 1 cm. Rehitse seni, kuni suurem osa seemnetest on kaetud. Mingi osa jääb neist käsitsi külvates niikuinii pinnale.

Külvatud ala võiks kergelt üle rullida, et seemned saaksid kontakti mullaga. Rullimine aitab mullas säilitada ka niiskust. Muru tärkab ühtlaselt siis, kui muld on külvisügavuselt umbes kuu aja jooksul püsivalt niiske. Vihmasel ajal pole niiskusega muret, kuivaga tuleb vastrajatud murulappi aga iga päev hoolsalt kasta. See on väga oluline, sest muru vajab alguses kasvamiseks palju niiskust, kui seda ei saa, siis seemnetest ei tõuse taime või need kuivavad ära.

Allikas: Aednik24.ee