Sellest, et aknatihendid on omadega läbi, ei pruugi koduomanik ise aru saadagi – lihtsalt aknad ei käi ühel hetkel enam korralikult kinni ja lasevad tuult läbi. Kipub see juhtuma majapidamistes, kus aknaid vahetati umbes viis aastat tagasi ja vahepeal pole kordagi neile hooldust tehtud. Aknameistrid ütlevad, et selliste hädade põhjus on tihendite kulumine. Kui tihendeid kord aastas korralikult õlitada, peaks aken tuult pidama kaheksa kuni kümme aastat. Ilma hoolduseta tuleb tihendid uute vastu välja vahetada palju varem. Aknameistrit tihendite vahetamiseks pole aga sugugi kerge leida, sest suurem osa aknafirmasid tegeleb küll uute akende paigaldamisega, kuid mitte hilisema hoolduse või remondiga.

Samas ei ole aknatihendite vahetamises midagi üle jõu käivat keerulist: võta tihendi otsast kinni ja tiri maha, vajadusel puhasta nii aknaauku kui ka raami tihendikohta noaotsaga kraapides, pese üle, kuivata ja kleebi uus tihend.

Aknad ja tihendid on erinevad

Erinevatele aknamudelitele lähevad aga erinevad tihendid, mida iga kord tavakaubandusest ei pruugigi leida. Neid toovad Eestisse aknafirmad, kes kõik esindavad ainult kindlaid kaubamärke. Lisaks on tihti raske kindlaks teha, mis aknaga täpselt tegu on, kes ja millal selle paigaldas. Kui võimalik, on alati mõistlik meister vaatama kutsuda. Kui suured aknafirmad pole tihendite vahetamisest huvitatud ja üritavad läbi suruda terve akna väljavahetamist, mis on kordades kallim, tasub abi otsida väiksematelt firmadelt või FIE-delt, kes tegelevad enam-vähem kõigi akende-uste paika sättimise ja parandamisega. Neilt saab abi ka tihendi muretsemisel.

Kui võrrelda akna hinda ja tihendi väljavahetamise hinda, on tark esmalt tihenditega katsetada. Sissesulatatud tihendit näiteks aga välja vahetada ei saa ja nii polegi muud teha, kui uus aken osta. Nagu ka siis, kui tihendit ei ole aastate jooksul mitte kunagi õlitatud-määritud, tihend on täiesti kõva ja seda on võimatu kätte saada. Ehituspoodidest õigeid pakettakende tihendeid ehk n-ö tüüblisoonega (tüübliefektiga) tihendeid alati ei leia, sest igale aknale sobib kindel tihend ning peab jälgima, kuidas sooned jooksevad ja kas tihend sinna läheb. Poodides müüakse enamjaolt kummitihendeid, mida tootjad enamasti ei kasuta – eluiga on lühike ja tulevad ruttu ära.

Aken ise on väga pika elueaga, kui selle eest hoolitseda, siis veelgi pikemaga. Kel aknatellimine ees, võiks seda tehes uurida, kas aknal on vahetatavad tihendid, millised need on ja kes seda vajadusel tegema tuleb.

Pane tähele!

* Aknad vajavad korrapärast hooldust vähemalt kord aastas.
* PVC-aknad on tuntud oma hooldamiskerguselt. Aknaraami ja tihendeid tuleb puhastada igal aknapesul.
* Vähemalt kord aastas tuleb määrida aknatihendeid elastsuse säilimiseks vaseliini või silikoonõliga.
* Suluste määrimise ja puhastamisega saavad kõik hakkama. Määrima peab ainult liikuvaid osi ja kinnitusvastuseid, selleks kõlbavad määrderasv või õli, mis ei sisalda happeid ega vaike.
* Avad aknalengi välisküljel peavad olema puhtad, et vesi saaks vabalt ära voolata..
* Akendel või akna vahetus läheduses ei tohi kasutada tihendmaterjale või tihendeid, mis sisaldavad äädik- ja teisi happeid.