Tekstuur, värvid ja hooajalisus on kõik väga olulised aspektid, kuid tihti jäävad lõhnad aiakujunduse juures tähelepanuta. Imelised aroomid aga lisavad aiale rikkalikust ja annavad aianaudingutele täiesti uue mõõtme. Isegi kui aed pole suur, on ikkagi võimalik lõhnavate taimede luksust nautida. Paiguta need kohtadesse, kus nad kõige paremini esile tulevad, näiteks peaukse juurde pottidesse, teeradade äärde, kus sa mööda minnes neile kergelt vastu puutud ja nii nende lõhnad vallandad, või akende lähedusse, nii et õrn tuulehoog nende magusa lõhna sulle tuppa kätte toob.

Katseta aiale rikkalikkuse ja lõhnade lisamiseks mõne (või mitme) imeliselt lõhnava taimega.

1. Rand-kivikilbik
Selle üheaastasse õrna lillekese tillukesed õied meelitavad ligi tolmeldajaid. Rand-kivikilbik on kaunis lisand pottidesse, aknaid ääristavatesse lillekastidesse ning rippamplitesse, samuti sobib see õitsvaks pinnasekatteks kiviktaimlasse. Kasvab hea meelega nii täispäikses kui poolvarjus.

Katseta järgmiste sortidega:

 • „Snow Princess“ või „Snowcloth“: rikkalikud valged õied, õitseb terve suve

 • „Dark Knight“ või „Easter Bonnet Violet“: uhked tumelillad õied, mis sobivad kenasti ka teistele pottides kasvavatele suvelilledele täienduseks

2. Lõhnav kuslapuu
See uhke ja jõuline püsik ronib hea meelega puidust taimerestil või aial ning on tolmeldajate suur lemmik. Otsi looduslikke või uuemaid sorte, mis ei ole nii invasiivsed kui Jaapani kuslapuu. Eelistab täispäikest.

Katseta järgmiste sortidega:

 • Kollane kuslapuu: sort, mis kasvab hästi igal pinnasel

 • Väänduv kuslapuu „Serotina“: seest kreemjad, pealt punakaslillad tugevalt lõhnavad õied, punased marjad, õitseb rikkalikult juunist augustini

3. Roos
Igas aias peaks olema vähemalt üks roos. Roose pole üldse nii keeruline kasvatada, nagu inimesed tihtipeale arvama kipuvad ning paljud uuemad sordid on väga hea kahjurite- ja haiguskindlusega. Roositaimi valides loe liigikirjeldusi ning otsi selliseid sorte, millel on lõhnavus eraldi omadusena välja toodud. Roos õitseb kõige paremini täispäikeses.

Katseta järgmiste sortidega:

 • „Mr. Lincoln“: juba vana lemmik, uhkelt säravpunaste õite ja imelise lõhnaga

 • „Princesse Charlene de Monaco“: uus sort, lõhnavate aprikoosiroosade topeltõitega

4. Floks ehk leeklill
Flokse leidub väga mitmetes värvitoonides, neid on roosasid, valgeid, lõhekarva, punaseid ja kahevärvilisi. Istuta segapeenrasse või eraldiseisvate suurte lilleklumpidena. Floks vajab head õhuliikumist, muidu kipub lehtedele jahukaste tekkima. Enamik sorte eelistab täispäikest, kuid saab hakkama ka poolvarjus.

Katseta järgmiste sortidega:

 • „David“: puhasvalgete õitega kõrge sort, eriti tugeva lõhnaga

 • „Flame Pink“: kompaktne säravroosade õitega sort, eriti pika õitsemisajaga

5. Budleia


Budleia, mida teinekord kutsutakse ka liblikapõõsaks, on väike valgete, roosade või lillade õitega põõsas. Peab hästi vastu ka põuasema aja, õitseb juuli lõpust kuni esimeste külmadeni ning meelitab ligi tolmeldajaid. Budleiasid on saadaval ka kääbusvormidena, need sobivad kenasti potis kasvatamiseks. Budleia eelistab täispäikeselist kasvukohta. Külmade saabudes lõigatakse budleia peaaegu maatasa maha ning kaetakse turbamulla ja kuuseokstega. Kevadel alustab budleia uut aastaringi nullist.

Katseta järgmiste sortidega:

 • „Blue Chip“: tõeline kääbussort, mis kasvab edukalt potis ja õitseb kogu suve. Talveks tasub ta koos potiga mitte väga külma hoiuruumi tõsta, siis õilmitseb ta järgmisel aastal uhkelt edasi

 • „Bicolor“: esimene budleia, mille õisikud on kahevärvilised, oranžikast tumelillani

6. Iluõunapuu
Veinipunaste lehtede ja roosade õitega iluõunapuu on aias uhke ja silmatorkav lisand. Puu on ilus ka oma sügisrüüs ja kannab veinipunaseid vilju. Uued sordid on haiguskindlamad. Iluõunapuule meeldib täispäike.

Katseta järgmiste sortidega:

 • „Prarifire“: tiheda ümmarguse võraga, punakas-roosade õitega ning hea haiguskindlusega uhke ja silmatorkav puu

 • „Royal Raindrops“: fuksiaroosade õite ning terve hooaja sügavpunasena püsiva lehestikuga sort

7. Pojeng


Pojeng on kena tumerohelise ja läikiva lehestikuga toreda puhmana kasvav mitmeaastane taim. Selle suured ja rasked õied võivad vajada toetamist ja sidumist, kuid on seda pingutust väärt. Ära istuta pojengi liiga sügavale, siis ei taha ta õitseda. Sipelgad, kellele pojengi õisi külastada meeldib, ei ole kahjurid, nad koguvad lihtsalt nektarit. Pojeng eelistab täispäikest.

Katseta järgmiste sortidega:

 • „Festiva Maxima“: juba pikki põlvkondi populaarne klassikaline sort, mille puhasvalgeid õisi kirjavad punased träpsud

 • „Sarah Bernhardt: tuntud ja armastatud imekaunis vana sort. Avanedes tumeroosad, hiljem heleroosad lõhnavad täidisõied

8. Nelk


Nelk on madalakasvuline püsik, millel on vürtsikas või vanilli meenutav lõhn. Sobib kenasti nii peenraid ääristama kui ka pottidesse. Meeldib täispäike.

Katseta järgmiste sortidega:

 • „Diantica Velvet“: sinakashall lehestik, mis moodustab tugeva vaiba, õied tumepunased, sametised, lõhnavad

 • „Dinetta“: hallikasrohelised lehed, kauapüsivad roosad õied. Niiskuspelglik!

9. Aedlevkoi


Sellele magusalõhnalisele roosade, purpursete või valgete õitega üheaastasele taimele meeldib jahedam temperatuur, nii et levkoi maha niipea, kui kevad selleks loa annab. Sobib imehästi lillekimpudesse. Sobib päikeseline või osaliselt varjuline kasvukoht.

Katseta järgmiste sortidega:

 • „Red Viking“: ebatavaliste säravpunaste õitega, supervarajane õitseja

 • „Swing“: põnevate kollakas-roheliste õitega sort

10. Aromaatne lodjapuu


Lodjapuud on väga vastupidavad. Aromaatsel lodjapuul on kaunid roosakasvalged õied, millel on iseloomulikult vürtsikas lõhn. Eelistab päikesepaistelist asukohta.

Katseta näiteks järgmise sordiga:

 • „Aurora“: tumeroosad õisikupadjad avanevad pastellroosadeks ning imeliselt lõhnavateks õiteks. Lisaks kaunile õieilule pakub põnevust sordi lehestik. Kevadisel noorel lehestikul on sees kergeid roostetoone, sügisel värvub aga lehestik üleni punastesse toonidesse.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid