Taimed on siinkohal suurepärased abimehed — nad summutavad heli ning varjavad silmariivavad vaated, tuues samal ajal aeda värve, tekstuuri ning hooajalist põnevust, mis iga kasvuaastaga vaid uhkemaks muutub. Siin on sulle mõned näpunäiteid, milliseid taimi privaatsuse loomisel nimel oma aeda tuua ning kuidas neid kasvatada ja nende eest hoolitseda.

Eelista kiirele kasvule tihedat kasvu

Privaatsust otsides on lihtne langeda kiirekasvuliste puude lõksu ning sageli kipuvad inimesed kohese privaatsusefekti loomiseks ruttu-ruttu aeda kiire kasvuga puid istutama. Sellised puud on sageli ka hinna poolest soodsamad, kuid neisse investeerimine ei tasu end ära — nad ei ole pikaealised ning sageli on nende puit üsna nõrk ning kipub esimese tugevama tormiga kahjustatud saama. Seetõttu eelista pigem tiheda kasvuga taimi - altpoolt leiad täpsemaid soovitusi.

Õiged taimed õiged kohas

Väldi invasiivsete liikide istutamist ning ära lase end ümber veenda ka sellel, kui nende kasvatamine tundub meelitavalt lihtne. Invasiivsed liigid kipuvad teisi taimi välja sööma ning vähendavad bioloogilist mitmekesisust. Juhtumid, kus kiire privaatsusefekti nimel on eelistatud kärme kasvuga invasiivset liiki, mis on hakanud halastamatult levima ning hävitanud kohalikud taimed, ei ole kahjuks just harvad. Seetõttu tee vajadusel koostööd maastikukujundajaga või küsi kohalikust puukoolist või taimeaiast soovitusi. Invasiivseid liike on mitmeid — levinumad kiirekasvulised ronijad, mida tihti armastatakse kasutada, kuid millega hiljem hädas ollakse, on näiteks jaapani humal, jaapani ronisõnajalg ja näärmeline jumalapuu.

Erinevat tüüpi taimed privaatsuse loomiseks

Igihaljad puud. Igihaljad puud on suurepärased privaatsuse loojad, sest nad varjavad naabreid aastaringselt. Parim valik on igahaljad okaspuud, mille oksad ulatuvad maani. Tiheda varjava seina loomiseks tuleks igihaljad puud istutada sellise vahega, et nende oksad puutuksid vaevu kokku. Samuti on tore kombineerida igihaljaid puid igihaljaste põõsastega.

Näiteid sobivatest igahaljastest puudest:

- Hariliku elupuu erinevad sordid. Sihvakamatest kasvavad Eestis kenasti nn püstjas elupuu „Fastigiate“ ja sammaselupuu „Columna“. Ideaalne valik kiireks privaatsuse tekitamiseks on ka levinud hekisort „Brabant“, mis kasvab aastas isegi kuni 30 cm ning sirgub vabalt kasvades kuni 20 meetriseks hiiglaseks. Samas talub „Brabant“ hästi ka pügamist ja püsib tihedana. Toredaid nüansse saab lisada elupuu keravormidega „Tiny Tim“ või „Little Giant“.
- Omapärase võra ja küljespüsivate käbidega keerdmänd on samuti tore lisand aias. Noores eas on ta suhteliselt kiirekasvuline. Mullastiku ja niiskuse suhtes vähenõudlik.
- Kanada kuusk ehk valge kuusk. Eriti silmapaistev on kaks korda aastas värvi muutev sort „Rainbow’s End“, mille teine juurdekasv on säravalt kreemikaskollane ja jätab puukesest tillukeste tuledega ehitud jõulupuu mulje.
- Mägi-ebaküpress „Sungold“ oma kaunilt rippuvate kuldkollaste niitjate võrsetega on uhke lisand igas aias. Mullastiku suhtes vähenõudlik. Sageli arvatakse, et ebaküpressid on meie kliimas kasvatamiseks liiga õrnad, kuid tegelikult ei tasu nende kasvatamist peljata.

Igihaljad põõsad. Igihaljad põõsad aitavad katta madalamaid pindu. Neid on tore istutada kõrgemakasvuliste puude ette või kasutada neid istumiskohtade või terrassi ääristamiseks.
Istutamisnõuanded. Nii nagu okaspuude puhul, nii istuta ka igihaljad põõsad selliselt, et nende oksad napilt kokku puutuksid. Nii jääb neil ruumi kasvada ning aja jooksul moodustavad kokkukasvavad oksad kena tiheda võra.

Sordisoovitused
:

- Iileks ehk astelpõõsas. Kenade tumeroheliste ja nahkjate lehtede ning uhkete punaste marjadega on näiteks Meserva iileks „Blue Princess“, mis talub hästi ka pügamist („Blue Princess“ on emastaim ja viljub vaid isastaime olemasolul). Talveks tuleks teda meie kliimas katta.
- Läiklehine mahoonia. Kuni 1 m kõrgune igihaljas põõsas. Lehed tumerohelised ja tugevalt läikivad, ogajalt saagja servaga, kaunid kollased õisikud. Augustis ja septembris küpsevad sinakasmustad vahakirmega kaetud marjad on söödavad. Kuni 60 sentimeetri kõrguse aeglaselt kasvava sordi „Atropurpurea“” lehestik on talvel kaunilt tumepunane.

Hekitaimed. Hekki on kõige lihtsam luua sambakujulise kasvuga puudest või püstise kasvukujuga põõsastest. Hekiks sobivad taimed, mis reageerivad pügamisele tihedamaks muutumisega. Tiheda heki saamiseks istuta taimed vahega, mis on umbkaudu pool nende täiskasvu läbimõõdust.

Mõned taimesoovitused:

- Harilik elupuu
- Jugapuu
- Erinevad kukerpuud ja kontpuud

Vastupidavad ronitaimed. Elujõulised ja tugevad ronitaimed levivad nii laiupidi kui kõrgusesse ning moodustavad kiiresti uhke elusa seina. Vali taimedele tugi vastavalt sellele, mil moel su valitud taimed ronivad. On olemas selliseid ronitaimi, mis mässivad oma köitraod ümber tugistruktuuri ja selliseid, mis kinnituvad pinnale tillukeste „iminappadega“. Ronivad taimed kasvavad hea meelega võreseintel ja trosse mööda, pinnale kinnitujad aga sobivad hästi krohvitud aiamüüri kaunistama. Erinevatest ronitaimedest ja nende hooldamisest saad põhjalikumalt lugeda SIIT.

Mõned taimesoovitused:

- Harilik metsviinapuu. Selle kiirekasvulise ronitaime tumeroheline lehestik muutub sügise hakul kaunilt leekivpunaseks. Sügisel valmivad ka väiksed sinised marjad (NB! metsviinapuu marjad on mürgised).
- Roniv hortensia. Roniv hortensia on tõeline kaunitar ja ronimismeister. Taime kinnitumise eest hoolitsevad lüheldased õhujuured, mis justkui sulandavad ennast aluspinnaga kokku. Suured tumerohelised nahkjad lehed püsivad värskena sügiseni. Kreemikasvalgeid suuri õiekobaraid puhkeb suvi läbi.

Dekoratiivsed kõrrelised. Dekoratiivsed kõrrelised on parimad privaatsuse loojad suvisel ja sügisesel ajal, sest enamasti saavutavad nad täislopsakuse just soojematel kuudel. Istuta kõrrelisi kohtadesse, kus need hästi välja paistavad ning mida sa suvel kõige enam kasutad. Vali võimalikult kõrgekasvulised sordid.

Taimesoovitused:

- Amuuri siidpööris
- Hiina siidpööris
- Teravaõiene kastik
- Liiv-vareskaer

Puude leinavormid. Enamik leinavormidest on spetsiaalselt nii aretatud, et nende oksad kaarduksid allapoole. Kuna leinavormidel on tüüpiliselt väga tihe lehestik, siis on nad suurepärased privaatsuse pakkujad. Puude leinavormid võivad olla päris kallid ning reeglina istutatakse neid soolotaimedena. Arvesta istutades ka seda, et puul oleks ruumi laiutada.

Mõned sordisoovitused:

- Punaselehine leinapöök on kaunis puu, mis jääb aias kohe silma.
- Euroopa lehis „Pendula“ on toredate allalangevate kasvudega sort. Eelistab päikesepaistelist kasvukohta.
- Meie kliimas tunneb end eriti hästi leinajalakas, mis moodustab uhke, suure ja kaunite tumeroheliste lehtedega vihmavarju. Sortidest on levinuim „Camperdownii“ (pildil), mis talub ka varjulist kasvukohta.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid