Kasta!

Põhiline nipp, mida tasuks kindlasti kuivemal perioodil jälgida, on kastmine. Kõlab vast nagu ilmselge ja kulunud tõde, aga kahjuks nii ongi. Kollaseks muutuva muru taastamiseks piisab, kui kasta muruplatsi korrapäraselt ehk vajadusel iga päev 3…4 nädalat. Põuasel ajal tuleb muru ohtralt kasta, vaid mitte kergelt niisutada! Eriti tundlikud on alles külvatud muruseemned. Kui muru sai äsja külvatud ja vihma ei ole üldse lähiajal tulemas, tuleks kindlasti hoida mulda 1 cm sügavuselt pidevalt niiskena. Vihmutitega saab olla kindel, et muru on kenasti kastetud.

Külva uusi seemneid

Kui aga juhtus nii, et muru on täiesti kõrbenud ilmega ja ei paista ühtegi rohelist kohakest kõrbenud muru paradiisis, siis enam kastmine ei aita. Sellises olukorras päästab vaid uute seemnete külvamine. Kõige kiirema tulemuse saab parandusmuru külvamisega. Parandusmuru on suurepärane tühimike täitmiseks ja paranduseks, kuna tärkab kiiresti ja võrsub imeliselt.

Niiduki lõiketerad teravaks

Mõnikord võib olla kollaka muru põhjuseks nürid lõiketerad. Kui trimmeri ja muruniiduki terad on nürivõitu ja kulunud, siis niitmisel saavad murutaimed rohkem kahjustatud kui niidetud. Nüri tera ei lõika, vaid rebib taimi. Tulemuseks on korrapäratult niidetud muru ja kahjustatud murutaimed. Seega tuleb kahtlemata hoida terad teritatud. Väike vahemärkus! Põua ajal tuleks niitmisel jätta muru tavalisest pikemaks, sest madalalt niidetud muru kuivab kiiremini.

Tee kindlaks mulla happesus

Juhul kui muru on kenasti kastetud ja niiduki terad on niitmisel teravad, kuid ikkagi muru kolletub, siis võib olla mure mulla happesuses. Happelisel mullal kipub muru kollaseks värvuma ja murutaimed ei kasva hästi. Sellises olukorras aitab kenakesti dolomiitkriit. Ühelt poolt muudab ta mulla murutaimedele paremaks, teiselt poolt väetab mulda nii kaltsiumi kui ka magneesiumiga. Igal juhul hakkavad taimekesed paremini kasvama ja muutuvad uuesti sügavroheliseks.

Kollane muruplats on iga aiapidaja jubedaim õudusunenägu. Kasutades mainitud nippe, saab isegi kollasest murust sügavrohelise muruplatsi, mis ei jää alla isegi tipptasemel jalgpalli muruväljakule.

Allikas: aednik24